Pasarela Pietonală Fântâna Miorița

Reportaje de pe șantierele actuale precum și proiecte de viitor

Re: Pasarela Pietonală Fântâna Miorița

Mesajde ByOnu » Dum, 30 Dec 2018, 22:42

Btw, ma uitam pe schita de pe prima pagina si am remarcat faptul ca podul M800 este clasificat ca monument istoric. (?!) :lol: Sa fie doar neactualizata?
Dacă merge cu sârmă, e păcat să pui șurub!
ByOnu
Membru Gold

Mesajde subway guru » Dum, 30 Dec 2018, 23:03

E vorba de cel vechi demolat, acela era chiar monument si se asorta perfect cu gara si cu fantana.
Asta nou e o grinda cu zabrele ordinara, potrivita doar in triaj in port, nu are nimic special in afara faptului ca e oblic si e total nepotrivit locului, e ca nuca-n perete la intrarea in oras pe principala artera de circulatie, o rusine ce mai...dar vorba unui coleg de forum, e numai bun de atarnat bannerele publicitare! Pacat e ca nu au pastrat macar medalioanele din piatra...tot ansamblul avea un skepsis urbanistic unitar, ca urma arcul de triumf si apoi statuia aviatorilor, toate in acelasi stil arhitectonic...era o inlantuire de monumente
subway guru
Membru Silver

Mesajde shoppy » Lun, 31 Dec 2018, 00:55

Hai nu mai face dezinformare doar de dragul de a arunca noroi in MT, monumentul de care spui era o fresca, comunista agatata de structura de rezistenta a pasajului ce a fost demolata cu excavatorul la revolutie imediat dupa detronarea tovarasului Stalin 200m mai incolo, vechea structura de rezistenta demolata 15 ani mai tarziu pentru a face loc noului pasaj era lafel de utilitra si fara valoare arhitecturala ca prezenta(da bine culeele erau placate cu marmura si existau niste sigilii pe care oricum nu le mai vedea nimeni pentru ca la traficul din capitalism sarea noroiul de pe banda 1 pe marmura pana la tavan, si daca chiar vrea cineva se pot face niste sigilii pe zidurile noilor culee, mult mai potrivite pentru ca sunt inclinate si retrase de la axul drumului).

Pana la urma este o lovitura geniala din partea PMB, ei castiga oricum voturile bizonilor pentru initiativa, si pentru orice cracnire din partea MT, PMB o sa sara cu gura ca ei vor sa fluidizeze traficul auto si sa imbunatateasca siguranta pietonilor, da uite ca MT e rau, nu vrea si se pune contra.
Pacat ca nu le-a venit ideea asta si cand trebuiau sa ceara un pasaj frumos la Miorita, da atunci parca era PD-ul si la MT si la PMB, deci prietenie maxima, nu se certa nimeni cu nimeni.
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde aztec » Lun, 31 Dec 2018, 01:20

De la un pod initial "low profile" si ceva veleitati arhitecturale integrate unitar ,avem o .....instalatie metalica buna de trecut un sant in mijocul baraganului.
De ce am pastra o unitate arhitecturala.... cand putem face ceva ieftin si urat?
In acest caz...se integreaza perfect pasarela... putem sa facem si unele metalice gen DN1 de mai incolo....ca aia demolata de basculanta...
Fişiere ataşate
DSC04277-pasajul-inferior-Bucureşti-Băneasa.JPG
DSC04277-pasajul-inferior-Bucureşti-Băneasa.JPG (131.2 KiB) Vizualizat de 427 ori
P90903.jpg
P90903.jpg (120.78 KiB) Vizualizat de 427 ori
aztec
Membru Silver

Mesajde shoppy » Lun, 31 Dec 2018, 02:10

Cred ca intre timp l-au mai modificat si comunistii, uite aici cum arata pasajul dupa ce s-a demolat fresca, comunista in 89.
Imagine
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde aztec » Lun, 31 Dec 2018, 03:10

Dezgolit de aspect...dar tot low profile...
Putea fi refacut mai lat, mai sigur tot low profile, ramanand aspectul initial (anii 30)...dar nu aspectul conteaza.
aztec
Membru Silver

Mesajde shoppy » Lun, 31 Dec 2018, 14:50

Fiecare fir era sustinut de 4 profile I(cate 2 de fiecare parte), acuma sa maresti si deschiderea, si tonajul, si viteza, si sa si mentii o tehnologie din care deja ai scos totul, mai greu.
Pod/pasaj CF cu deschidere mare si low profile eu nu am vazut pe nicaieri, toate sunt cu diagonale inestetice.
shoppy
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Lun, 31 Dec 2018, 15:37

Pe lângă diagonalele inestetice s-au inventat și butaforii estetice.
andrei11
Moderator forum

Mesajde subway guru » Lun, 31 Dec 2018, 19:49

Podul actual l-a scos proiectantul din sertar, lenea e cucoana mare...si crede-ma ca stiu ce vorbesc!...si nu sunt singurul din breasla care s-a revoltat la vremea respectiva, ba chiar i-am spus-o verde-n fata.
:twisted:
Nu era cine stie ce mare problema sa-l faca pe cel nou sa semene cu cel vechi, doar ca trebuia sa transpire un pic, nu sa scoata de la naftalina un proiect prafuit...
:bere:
P.S.
Am pomenit eu ceva de frize? Am spus doar despre rozetele de pe culee...podul cel vechi era la mama lui un fel de parafraza la poarta sarutului...
;)
Ultima oară modificat de subway guru pe Lun, 31 Dec 2018, 20:12, modificat de 4 ori în total.
subway guru
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Lun, 31 Dec 2018, 19:58

Întrebarea firească e de când se pregătea linia de Constanța de << mare viteză >> ( adică de viteză normală ) și lărgirea Șos București - Ploiești la 4 benzi / sens ? De dinainte de 1989 ?
andrei11
Moderator forum

Mesajde subway guru » Lun, 31 Dec 2018, 20:23

Cea mai haioasa e faza cu inclinatele la paramentul culeelor :lol: :lol: :lol:
Cine :twisted: face un pod cu suprastructura mai lunga decat e necesar??? (de fapt asta e dovada <delictului> de lene intelectuala, nici macar nu s-a obosit sa modifice proiectul pentru deschiderea potrivita)
Un pod cu tablier metalic pe grinzi simplu rezemate cale jos nu punea probleme la deschiderea aia, era ceva absolut banal...asa ca ramane cum am spus.
Dixit! O nenorocita zabrea pentru triaj in port si basta... :x
@shoppy
Daca vrei sa te lamuresti cine <dezinformeaza> citeste aici:
https://adevarul.ro/news/bucuresti/podu ... index.html
:mrgreen:
La mai bine in 2019 si multi ani de acum incolo!
:bere:
subway guru
Membru Silver

Mesajde subway guru » Mar, 01 Ian 2019, 02:10

Imi pare rau pentru proiectantul magariei, ca altfel a fost la viata lui un inginer bun, nu vreau sa-l nominalizez, desi stie toata breasla cum se numeste.
Dar e suficient un singur pas gresit ca sa te descalifici, ca banul e ochiul dreaqului, uneori le ia mintile chiar si celor pe care-i credeam cei mai buni!
:oops:
Asa ca mare bagare de seama...cel putin pentru viitor.
subway guru
Membru Silver

Mesajde aztec » Mar, 01 Ian 2019, 04:42

Pai...proiectantul e de vina sau cine a cerut, platit si aprobat...?
Adica...corespunde caietului de sarcini.... :twisted:
aztec
Membru Silver

Mesajde George » Mar, 01 Ian 2019, 20:16

Dacă așa stau lucrurile e o mare porcărie, acolo trebuie revenit într-o cât mai mare măsură posibilă la arhitectura originală! Și este evident că o eventuală pasarelă pietonală supraterană ar trebui să respecte conceptul arhitectural original, din vremea Regelui Carol al II-lea, pentru așa ceva trebuie făcut concurs de arhitectură! Nu trântită o randare luată de pe net....
George
Membru Gold

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii