Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului (2017-2019)

248 posts, 83138 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Construcție parcare supraterană la Piața Sudului (2017-2019) Cristi N

@neb1 am furat startul cu 2 poze nocturne.

O randare a viitoarei parcari:




Zona din spatele gardului de santier:




Au imprejmuit parculetul de deasupra statiei de metrou cu mentiunea ca gardul lipseste pe latura dinspre actuala parcare, probabil maine vor continua si aici.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului ByOnu

Un kitsch. Pare subdimensionata. A calculat oare PS4 cui i se adreseaza parcarea? Are spatiu destinat unui terminal pentru autobuze / microbuze? Are legatura directa cu metroul? Nu, nu si nu cel mai probabil. Ar putea-o inalta iar acoperisul sa fie verde.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului Puss in Boots

300 e putin. acolo merge una mult mai inalta. Plus ca sub ea si eu vedeam un terminal pentru autobuze si microbuze. Sa nu mai stea care incotro. Sa vedem cat le ia sa o faca. Va dati seama ca daca o face pana in alegeri Baluta ia 90%, plus ca se va mandri cu asta o viata intreaga.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului realistul

Aici? Soseaua Olteniței.
IMG_20171031_082827.jpg (993.02 KB; downloaded 6570 times)
IMG_20171031_082825.jpg (997.52 KB; downloaded 6574 times)
Deci tot nu le plac parcarile subterane în care spa?iul verde ramâne intact...
IMG_20171031_082831.jpg (1.13 MB; downloaded 6569 times)

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului Florinds

Bine ca nu avem asa ceva si la Universitate... Bineinteles ca era de preferat subterana... Daca nu pentru spatiul verde, macar din simt estetic. Asa e cand dai furculita si cutitul maimutei...

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului neb1

Dispare tot spatiul verde din sector .Acolo era deja parcare.De ce nu construieste acolo si o face aici unde e parc? Cred ca toata lumea a crezut ca acolo vor inalta parcarea , nu in locul parcului de la metrou.Plus ca daca ar fi vrut sa faca o treaba ,o facea pe 10 etaje cum e in vest,Munchen,Berlin,Milano,Praga. Dar nu ii duce capul.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului Puss in Boots

Pai normal, acolo puteau sa mearga lejer cateva etaje bune in sus. Basca vreo 2-3 in jos. Facea una gigant si apoi stalpisori peste tot incat sa nu se mai parcheze la suprafata si nici pe trotuare. Citisem pe undeva ca au un proiect si pt transformarea BIG-ului sau a pietii (nu mai stiu care din cele doua daca nu amandoua cumva combinat). Inca o bucurie. Noroc ca acolo nu e spatiu verde, copy paste beton cu beton.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului neb1

Lipseste un smiley face de pe desenul ala de pe gard.Mi se pare incredibil ,daca tot tai tot spatiul verde ca te doare undeva de oxigenul nostru,pai fa-o ma nene de 10 etaje .Asta e abureala ,facem 300 locuri,fraierilor..cam la modul asta.
Acum 2 saptamani am fost in Munchen si unde aveam treaba mi s-a zis ca nu sunt locuri de parcare.Si am lasat masina la o statie de metrou usor la dracu in praznic si nu m-a deranjat deloc.Culmea e ca am parcat la etajul 6 .Si astia fac 300 locuri.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului Cristi N

Parcarea va ocupa ambele zone: parc+parcare veche




Azi dimineata localii (omul imbracat in verde fosforescent) pazeau intrarea parcarii si nu mai lasau pe nimeni sa mai parcheze




Aceiasi parcare din coltul opus, pe la 7 jumate dimineata mai erau cam jumatate din locuri ocupate




Parculetul vazut pe timp de zi, se vede ca incepusera sa demonteze pavajul




Legat de dimensiunile cladirii, daca o faceau doar pe locul vechii parcari, nu cred ca ar mai fi incaput prea multe masini per etaj dupa ce faceau aleea de acces dintre locuri si rampele dintre etaje.
In al doilea rand, sub zona respectiva cred ca e statia de metrou si nu stiu daca suporta greutatea suplimentara. Poate d-asta s-au oprit la 2-3 etaje?

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului neb1

Care 2-3etaje? Daca e caricatura aia din planul de pe gard ,ala e P+1+terasa .Statia de metrou nu e sub viitoarea parcare ,e orientata pe Sos Berceni si poate pe sub cimitir posibil. Nu cred eu sa se duca si in subteran cu ea. Ar fi trebuit facuta de minim 3 etaje  un -2 eventual.In opinia mea e inutila o parcare de doar 300 locuri. Daca domn primar vroia sa intre in "Istorie", cum denumeste el lucrarile din sectorul 4 " Istorice". O facea de 1000 locuri si inchidea gura tuturor. Dar asa...mai bine lipsa.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului andrei11

1) Hai să nu speculăm, să așteptăm un proiect tehnic, ceva concret.
2)
neb1 wrote:
Statia de metrou nu e sub viitoarea parcare ,e orientata pe Sos Berceni si poate pe sub cimitir posibil.

:lol:  :lol:  :lol:
Și cum au săpat stația pe sub cimitir ?
11-1-2017 12-19-13 AM.jpg (87.66 KB; downloaded 6400 times)

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului neb1

Din schita asta fix sub cimitir e peronul   :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului misterr

Cimitirul nu e pe mijlocul șos. Berceni. Nu s-au extins cu cruci pe spațiul verde de pe mijloc. Poate doar una-două, dar alea nu aparțin de cimitir.

 


Re: Construcție parcare supraterană la Piața Sudului shoppy

Aha, deci de aici este povestea cu tunelul bantuit de sub cimitir :) .

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420657 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use