Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reamenajare Bd.Obregia (FINALIZAT 2018)

81 posts, 31276 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Reamenajare Bd.Obregia Puss in Boots

Baluta o sa castige alegerile iar (daca nu intervine DNA sau vreun caz de forta majora) pentru ca sunt multi tembeli carora sa le ia ochiul maretele realizari. Nu zicea Labuta ca schimba bordurile ca nu sunt calitative si se macina? Si pune unele la fel de "calitative". Ce mizerie..... In strainatate nu s-ar fi schimbat in veci si-n pururi bordurile alea de pe Obregia care aratau mai mult decat decent. Mergea si asa ca banul public trebuia sa mearga spre investitii mai serioase, mai importante, pentru oameni si confortul lor nu pentru buzunarul firmelor prietene. O sa le schimbe in mandatul doi si o sa ne enervam si ... nimic.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia BIGRED1984

Cred ca prima intrare dupa rond a scapat (inca?!?) pentru ca merge catre parcarea (si teren sport ar zice unii dar inca nu e gata sa vedem) dintre blocuri pe care o fac acum aici https://www.google.ro/maps/place/44%C2%B023'08.3%22N+26%C2%B007'04.6%22E/@44.385647,26.1173948,19z/data=!3m1!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d44.3856464!4d26.1179423?hl=ro.
Probabil o sa fie cu plata, pe modelul Brancoveanu si astfel directioneaza masini catre ea, zic.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Puss in Boots

Stai sa vedem cate masini se duc in parcarile alea cu plata, stiind aversiunea romanului spre a plati ceva si a respecta vreo lege/regula.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Daddy

Aseara pe la 19 se asfalta la Straduintei pe o ploaie TORENTIALA, lumea era absolut uluita, iesea un abur... Din ce am inteles, faza s-a repetat si azi...

Tot in cadrul "reamenajarii":
https://www.facebook.com/BerceniCartierulCopilariei/photos/a.780336225356783.1073741828.779556148768124/1787829927940736/?type=3&theater.
Probabil e vorba de asta: https://forum.metrouusor.com/download/file.php?id=137498

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia werteny

Intoarcerea dinspre Nitu Vasile sa nu credeti ca a scapat prin minune, ea a scapat doar pentru ca Labuta sa poata sa iasa din spatele blocurilor (acolo unde locuieste) si sa intoarca imediat ca sa mearga spre centru. Alta explicatie nu vad deoarece aceasta intoarcere nu este mai utila decat cea de la Mladinovici sau Straduintei.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Goldmund

Puss in Boots wrote:
Stai sa vedem cate masini se duc in parcarile alea cu plata, stiind aversiunea romanului spre a plati ceva si a respecta vreo lege/regula.


In mod normal acele parcari se cumpara de cei care au masini in blocurile vecine. Nu doar apartamentele pot scoate bani(speculativ, chirii), dar si un loc de parcare pt masina ta-marca mai scumpa- de ex. un loc de parcare sub Blocul unde a stat soacra mea, costa in 1982, 8.000 DM, acum din ce am auzit costa aprox. 16.000 euro(de patru ori mai mult?!?)

Presupun ca salariile vor creste in Romania in continuare, iar Bucuresti va fi probabil pt. oamenii care au bani si nu pt. cei care sunt acolo nascuti(si generatia relativ saraca si trecuta de 70 si multumita de comunism, va trece)...., lumea se schimba rapid si mai presupun ca politia rutiera isi va face candva(...) meseria si ii vor amenda pe cei care parcheaza aiurea si atunci sa vezi ce o sa fie....Locurile de parcare in fata blocului se vor scumpi(dubla, tripla in curand), abia atunci vor fi vanate locurile in parcarile construite...Stiu, "daca", "daca", asa-i in Romania.
De unde stim noi, azi, ca in Bucuresti nu va fi legea din Tokyo care zice ca nu poti cumpara o masina pana nu dovedesti ca ai un loc privat de parcare acasa la tine....  8-)

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Puss in Boots

Stiu ca nu are legatura cu Obregia dar:
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/motivul-pentru-care-parcarile-din-centrul-capitalei-au-fost-aproape-goale-in-2-iulie-956631
Parcările din centrul Capitalei au fost aproape goale azi, în prima zi de aplicare a noilor tarife. Oamenii n-au renunţat la maşini, cum preconiza primăria. În schimb, ca să nu plătească 10 lei pe oră, au parcat pe trotuare sau pe prima bandă, chiar cu riscul să fie amendaţi.


Ai dreptate cu "daca". Sunt multi de daca, prea multi. O sa fie si-n Bucuresti ca-n Tokyo dar cred ca peste niste sute de ani bune cand in Tokyo va fi ca pe o alta planeta. Ecartul se va mentine.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia survola

Decât să dai 10 lei pe oră mai bine iei un taxi.

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Puss in Boots

Asta poate sa o faca unu-doi, restul merg cu masina si o parcheaza pe unde apuca. Acolo ar trebui sa intervina Politia si sa le dea amenzi. Mira-m-as sa se intample. Revenind la Obregia, tot vad prin poze masini urcate pe trotuar in zone unde nu cred ca e permisa parcarea, nu se mai monteaza bile din alea? Ii pasa cuiva?

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Daddy

Bile nu s-au mai pus si cred ca asta e tot pe partea unde au terminat lucrarea (spre periferie), in schimb au trecut la plantat ghivece si bancute granit.

Pe scuarul central au inceput sa sape incepand cu nordul bulevardului ceva ce seamana cu ce poza MikeT pe Brancoveanu la inceputul lucrarilor la fantani link1, mai specific, asa ceva: link2, fara armaturile respective (inca), fundatii la... ce? Nu pot afirma cu certitudine ca vor fi fantani, dar nu m-ar mira, nu m-ar mira..

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Daddy

Despre ce scriam mai sus.. Ce avem noi aici?  :?:  :)

rsz_2obregia1.jpg (793.07 KB; downloaded 4479 times)

Poza in miscare..
rsz_obregia2.jpg (835.62 KB; downloaded 4469 times)

Was ist das?
rsz_2obregia3.jpg (1.58 MB; downloaded 4476 times)

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Puss in Boots

Fantani. :bere:

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia Daddy

Cum lucrarea a ajuns aproape de final, au inceput sa sparga din nou, asa cum ii sade bine Dorelului.

Pe scurt, au facut parcari pe trotuare ( :!:  lasam la o parte ilegalitatea acestui lucru) dar si-au dat seama ca dupa ce au pus bile si fac refugii RATB, autoturismele nu mai au pe unde sa intre, asa ca au spart in mai multe locuri pentru a face intrari.

De ex aici.
TibiV wrote:
Poze de astazi, 28 mai 2018.
...
Masina din dreapta stalpului este parcata in parcare sau pe trotuar?!?!...



Daca imi explica cineva in mod logic configuratia de acolo promit ca doua saptamani nu mai postez nici o critica la adresa "inteleptei conduceri de partid si de stat"...
:lol:  :lol:  :lol:

Unde nu intelegea TibiV ce minuni au facut astia, au venit dupa 3 luni si au spart tot. Au mutat bordurile un metru mai la dreapta, langa copac (ala cu pamant lasat de 50 cm), si au lasat bordurile mai jos. Intrare, vai de capul meu, 2-2-5 m, intre stalp si pom. Deci, Tibi, i-au dat un rost! :D
Asemenea lucrare eu nu am vazut, au micsorat spatiul verde, scos trandafiri, scos pomi (fara compensari), micsorat numarul de locuri de parcare, asfaltari pe ploaie. Dar avem fantani si luminite RGB, m-au lasat paf...

 


Re: Reamenajare Bd.Obregia TibiV

Sectorul 4 depaseste in minuni pana si Caracalul... :(

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418807 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use