Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

673 posts, 173700 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Puss in Boots

Nu exista inca o schita a cum vor sa faca largirea nu?

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele 1.cremsnit

Multumesc pentru aprecieri.
Din nou tin doar sa va incurajez sa va implicati prin orice metode puteti!!! Este crucial lucrul asta. Si, in ciuda unor tentative de ale mele de a renunta a urmari forumul asta, apreciez totusi ca se incheaga o comunitate de oameni, foarte diversa, dar in acelasi timp interesata de ce se intampla in jurul ei.

Doar sa nu uitati sa va mutati interesul si in petitii cel putin (unii o fac deja si i-am observat! :) )

Revenind, ca sa nu fiu iarasi mustrat de off-topic...

Puss in boots, situatia e destul de complicata. Sos. Berceni, str. Luica si str. Turnu Magurele au fost date in administrare prin generozitatea Primarului General (al carui nume nu il pronunt de greata) de la PMB la PS4.
In felul asta, PS4 isi poate face linistita de cap pe niste strazi foarte importante (ma refer la Luica si Magurele, ele fiind parte din Inelul 2).
Nu mai sunt necesare studii de trafic, de fezabilitate, PUZuri, etc. Pur si simplu se lucreaza dupa ureche. De profile stradale nici nu poate fi vorba.
Am trimis ieri o cerere in baza legii 544/2001 la PS4 prin care am cerut sa mi transmita plansele desenate si cele scrise pentru PUZ str. Luica, str. Tr. Magurele si sos. Berceni DACA EXISTA.

Iata ce am mai descoperit chiar acum, cand incercam sa imi strang gandurile si sa va scriu: PETITIE

Mi-au luat-o altii inainte.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Puss in Boots

E o mizerie atunci pt ca in multe locuri nu se poate extinde nimic fara exproprieri. Cel putin intre Racovita si Berceni, pe Magurele n-ai cum sa faci prea multe.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele thor5

Nu mai fiti asa de pesimisti. Băbăluță are tot interesul sa faca repede strazile alea, pt ca vrea sa mute PS4 in mall-ul ala cu nume de arena (nu fac reclama). Cica sediul actual trebuie sa intre in consolidare. Asa le-a dat lor prin nu stiu ce expertiza. Deci omu' vrea sa ajunga repede la "servici", sa nu isi ia injuraturi si flegme de la soferii nervosi din trafic. ;)

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Daddy

@thor5...PS4 deja s-a mutat acolo de cateva luni.

Puss in Boots are dreptate, spre exemplu aici nu au cum fara exproprieri, deci despre ce vorbim? Sau poate se gandesc sa aduca strada la 3 metri de bloc. Baluta promitea saptamana asta ca pune planurile pe FB in "cateva zile". Pana nu apar acele planuri discutam degeaba.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele shoppy

neb1 wrote:
Referitor la taierea de copaci pentru largiri si supralargiri Sos. Berceni-Luica-Turnu Magurele.
Care aveti chef de putina de lectura.
Aveti mai jos toate detaliile de pe site-ul primariei sectorului 4.







Mai exact pagina 22-23-24-25.

Sursa: http://ps4.ro/wp-content/uploads/2016/03/PV-sed-ord-a-CLS4-din-29.09.2017.pdf

         http://ps4.ro/consiliul-local/sedintele-consiliului-local/procese-verbale/

Lista cu ce urmeaza a fi defrisat-transplantat

http://ps4.ro/wp-content/uploads/2016/03/H_257_.pdf




:lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Unde este guru care ne trimitea la dezbaterea publica, uite mai sus ce balacareala, asta citesti dupa ce iei ceva la bord si vrei sa te distrezi.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele Puss in Boots

Ar fi amuzant daca n-ar fi trist....sunt curios ce o sa zica dom primar dupa ce largirile si "supralargirile" nu vor rezolva absolut nimic.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele shoppy

O sa zica, ca el a avut unele dubii dar a implementat decizia democratica.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele neb1

@Puss ,din contra vor rezolva. Pana acum stateai in coloana pe o banda si te uitai stanga dreapta ,vedeai camp pe stanga ,camp pe dreapta(ma refer la Berceni).Acum vei sta pe doua benzi si te uiti macar la vecinii de suferinta ,mai o impresie,mai o maslina,o blonda ceva.Mai clatesti ochii  :lol:  Si cand ajungi in centura ,urezi de sanatate ,de dulce ,de una de alta .

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele 1.cremsnit

Multumesc, neb1, pentru foto si linkuri.

Imi vine sa plang cand vad ce scrie acolo, ma jur...

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele realistul

Doamne! În seara asta a fost dezastru și blocaj total pe toată zona. Până la pod la Jilava era o mare de mașini care mai  mult staționau. Inclusiv tramvaiele și autobuzele.

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele TibiV

Este din cauza lucrarii Apa Nova de pe Giurgiului pe care am semnalat-o de peste o luna...
De la Luica spre Gara Progrescu, banda 1 de iesire din oras.
In dreptul str.Anghle Nutu, chiar in capatul refugiului de tramvai, a ramas o singura banda disponibila... O groapa mare, acoperita cu o placa groasa din otel...

Doar ca de vreo doua saptamani au facut cateva gropi si pe banda 1 spre oras.
Acum doua saptamani, cand au "extins" lucrarea, am facut 50 de minute de la Piata Progresu pana la Dedeman... :(

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele CosminP

Tin sa te contrazic colegule @TibiV, intr-adevar sunt lucrari in zonele mentionate de tine, dar nu are nimic in comun cu aglomerația  de aseara si din serile precedente pentru ca aglomeratia tinea pana la podul de la jilava , dupa lucrarile si " eschivele " facute tot din cauza lucrarilor pe DN5.

Cu toate ca suntem off topic, tin sa mentionez ca nu lucrarile au ingreunat traficul de aseara, pur si simplu suntem mult prea multi pentru infrastructura actuala si mult prea multi sunt provinciali care vin si lucreaza in oras, seara, mai ales ca ieri seara , 27.10, o zi de vineri cand toata lumea pleaca spre casa... a fost un haos general. ( este opinia mea )

 


Re: Supralargire Str. Luica si Str. Turnu Magurele TibiV

Cred ca ai dreptate...
Am uitat de DN5, nu am mai ajuns de mult in "recunoastere" pe acolo...

Inca se circula deviat la podul de langa cimitirul Mierlari ?!...




Lucrarea ar fi trebuit sa fie finalizata la 1 septembrie...
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/restric%C8%9Bii-de-circula%C8%9Bie-pe-dn5-%C3%AEntre-bucure%C8%99ti-%C8%99i

Restricții de circulație pe DN5, între București și Jilava
21 Iul 2017

În perioada 21 iulie - 01 septembrie 2017 circulația pe DN 5 va fi restricționată în zona km 9+300, ca urmare a lucrarilor efectuate la un podeț.

În această zonă circulația va fi închisă total pe Calea II dar se va putea desfășura în ambele sensuri pe Calea I și pe Varianta Temporară de deviere a traficului, care are o lățime de aproximativ 4 m.

Participanții la traficul rutier sunt rugați să circule cu atenție în zonă și să respecte semnalizarea rutieră temporară.


Ar fi trebuit sa fie 1 septembrie, dar poza de mai sus a fost postata de GPS pe 8 septembrie...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420572 posts in 5241 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use