Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Lărgire Sos. Berceni (FINALIZAT 2019)

318 posts, 95967 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Lărgire Sos. Berceni Cristi N

Incercand sa organizez pozele pe imgur am reusit sa stric link-urile din postul precedent si nu il pot edita  :?

In dreptul cimitirului, pe aproximativ 3/4 din lungime nu se umbla la latimea trotuarului si nici locatarii de dupa gard nu sunt deranjati  :popa:




Incepand de aici si pana la coltul cimitirului cred ca trotuarul va deveni mai lat.




Pe a doua jumatate din urmatorul tronson, intre cimitir si OMV se renunta la spatiul verde si o parte din trotuar.




Si in dreptul OMV vor fi parcari in spic.




La intrarea in benzinarie gasim o stiva de borduri.




Si unul din paleti inca are eticheta pe el.  :mrgreen:




Pana la intrarea in LIDL au inchis cu gard din plasa, au scos bordurile si au demolat scuarurile de pe colturi.


 


Re: Lărgire Sos. Berceni Cristi N

Lucrarea din dreptul Lidl e aproape gata. Trecerea de pietoni se translateaza ~ 20m spre Aparatorii Patriei.




Noua banda de facut stanga spre magazin a devenit parcare ad-hoc.




In zona au aparut foarte multe copex-uri rosii si toate par sa duca aici. Pare ca vor sa semaforizeze zona, overkill din punctul meu de vedere.




Au scos bordurile si pe urmatorii 30-40m spre spital.




Parcarea Lidl aproape plina cu masinile riveranilor. In spate se vede un teren viran, numai bun pentru ridicat un complex rezidential.  ;)





Pe latura dinspre sos. Oltenitei si-au strans gardurile si pare ca au amanat deocamdata inceputul lucrarilor dar trotuarele sunt pline de marcaje topo.

Albumul cu toate pozele facute luna asta: link

 


Re: Lărgire Sos. Berceni neb1

Cristi N wrote:
Incepand de aici si pana la coltul cimitirului cred ca trotuarul va deveni mai lat.





Eu asta nu inteleg ,daca tot se lauda ca face enjpee milioane de locuri de parcare ,de ce anuleaza din locurile de parcare si dubleaza trotuarul ala ,si mai sus la Lidl la fel,s-a dublat trotuarul unde era parcare de cel putin 5-6 masini.Nu inteleg logica(de fapt sa intre mai multe borduri) ,sau ?
Bun,le face pe alea in spic dar am impresia ca vor fi mai putine,nu mai multe.





:?:  :?:  :?:

 


Re: Lărgire Sos. Berceni realistul

Bordurile contează. Să intre cat mai multe. Copacii și stâlpii de iluminat rămân aiurea. La copaci pun niste borduri semirotunde care nu dau voie apei sa ude pământul din jurul lor la ploaie.

 


Re: Lărgire Sos. Berceni Puss in Boots

Trotuarul ala dublat la cimitir va fi si el loc de parcare. De ce atunci il fac si nu il lasa ca si pana acum? No idea.
Am mai zis-o, o lucrare ca la carte ar fi presupus mutarea intregului aliniament copaci+stalpi de iluminat/troleu -daca e cazul (ca teoria se aplica pe orice bulevard) si largit ca lumea. Copacii se replantau, treceau jde ani dar asta era. In anii cand de-abia se construia cartierul oare nu era la fel? Mi-e si sila cand vad pe Tineretului (acolo am observat sigur mai sunt si alte cazuri prin sector si in Bucuresti in general) cum au ocolit copacii dar n-au facut de 2 locuri desi in multe locuri s-ar fi putut. Au lasat limbi de pamant mult mai late de nu intra doua masini asa ca spatiul se pierde intr-o veselie.

Ah! si interzis cu desavarsire parcarea pe trotuare. Daca nu sunt locuri clar amenajate in scopul asta. Nu ca acum. La capatul Berceni de la APP e jenant ce e acolo. Au facut un fel de scarite spre carosabil si stau masinile pe ele. Oribil.

In ultima poza a lui neb1 de mai sus nici eu nu inteleg ce se intampla. Si nu de ieri de azi, e asa de anul trecut. Oricum zona aia din dreptul Lidl e calamitata demult.

 


Re: Lărgire Sos. Berceni neb1

Puss in Boots wrote:
In ultima poza a lui neb1 de mai sus nici eu nu inteleg ce se intampla. Si nu de ieri de azi, e asa de anul trecut.


Ma gandesc ca poate vor sa amenajeze pe modelul Pantelimon,parcari in locul trotuarului iar ala sa fie noul trotuar,altfel nu vad de ce a dublat trotuarul.

 


Re: Lărgire Sos. Berceni neb1

Au inceput sa largeasca intre piata Aparatorii Patriei si cladirile Monaco ,momentan doar partea stanga sens de mers spre centura.
Se lucra cu drag si spor si langa Omv spre Piata Sudului.
Untitled222.jpg (1 MB; downloaded 3723 times)
20180309_151328.jpg (987.8 KB; downloaded 3721 times)
20180309_151329.jpg (928.31 KB; downloaded 3725 times)
20180309_151317.jpg (1.08 MB; downloaded 3719 times)
20180309_151322.jpg (1.04 MB; downloaded 3720 times)
20180309_151323.jpg (874.82 KB; downloaded 3721 times)
20180309_151308.jpg (899.04 KB; downloaded 3720 times)
20180309_151310.jpg (983.06 KB; downloaded 3721 times)
20180309_151252.jpg (950.53 KB; downloaded 3722 times)
20180309_151255.jpg (1.69 MB; downloaded 3718 times)

 


Re: Lărgire Sos. Berceni TibiV

Pozele sunt in ordine inversa ?

 


Re: Lărgire Sos. Berceni Costin

Despre str. Luica la topicul dedicat:  viewtopic.php?f=16&t=4119

 


Re: Lărgire Sos. Berceni neb1

TibiV wrote:
Pozele sunt in ordine inversa ?

Sunt dinspre centura cum ar veni spre Aparatorii Patriei.

 


Re: Lărgire Sos. Berceni TibiV

Asa am dedus si eu...
Dar primele poze din reportaj sunt de la Aparatori. Deci le-ai pus in ordine inversa.

 


Re: Lărgire Sos. Berceni Cristi N

Lucrarea de reorganizare a parcarilor dinspre Piata Sudului a progresat slab calitativ si incet (partial din cauza vremii). Pozele au fost facute sambata dupa-amiaza. De mentionat ca dimineata au fost cativa muncitori la lucru care au asternut asfalt in dreptul Omv.

Trotuar proaspat asfaltat incepand de la poarta cimitirului.




Acelasi trotuar, vedere de ansamblu.




Bordurile sunt nechituite, spatiul dintre carosabil si borduri de asemenea este neumplut inca.




De aici trotuarul devine aproximativ dublu ca latime.




Nici aici nu au umplut cu asfalt.




Sa vedem si din sens invers.




Trotuarul dintre cimitir si Omv a fost largit prin asfaltarea spatiului verde si a ~ 2locuri de parcare.




Din pacate spatiul lasat pomilor este mult prea mic.




Aici fie rigola trebuie coborata fie va veni un strat de uzura extra pe toata soseaua. In plus marignilea alea zdrentuite arata urat tare.




Un pom care sta sa se rupa.


 


Re: Lărgire Sos. Berceni Cristi N

Aceleasi spatii meschine lasate pomilor.




Trotuarul final, trebuie sa tinem cont ca masinile vor ocupa cu botul inca ~0.5m














Aceiasi "calitate" a lucrarii.




Nu am inteles de ce nu au facut spatiu verde din bucata asta.




La fel aici.




Avand in vedere urmele viitoarelor borduri cel mai probabil nu se va mai parca in fata blocului Amiro urmand sa ramana doar trecerea de pietoni si statia de autobuz.









Au inceput sa lucreze si dupa iesirea de la Lidl


 


Re: Lărgire Sos. Berceni Puss in Boots

Oricum vor fi masini peste tot indiferent ca e parcare in spic sau vreun colt lasat mai lat. Baluta nu a auzit de stalpisori....Si apropo de spatiile pt pomi, le-am vazut recent si in Bologna in acelasi scop -parcare in spic- si nu pareau de ieri de azi. Iar copacii supravietuiau. O posibila sursa de inspiratie a Balutului.

SPER sincer sa vad stalpisori. Dar dupa experientele din alte zone cred ca pot sa-mi iau gandul.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use