Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF)

546 posts, 174390 views
 
Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre DN 1 faraonul

Eu zic sa nu ne lasam. Orasul este mare, nu au de unde sa stie tot. Dar sa vedem bunavointa. Deci cu perseverenta inainte! Cum spunea un forumist trebuie sa atingem masa critica. Rabdarea noastra are o limita, a lor la fel. Cand o sa primeasca zilnic petitii si reclamatii la care trebuie sa dea mereu acelasi raspuns, sa tipareasca foaia, sa o semneze, sa o inregistreze pana la urma se apuca de treaba de gura noastra. Ei stiu ca daca nu raspund la petitii in termenul legal isi pot pierde locul de munca. Doamna Firea abia asteapta sa-si aduca echipa cu lupii tineri. Nu ca sunt mai buni dar sunt ai ei. Deci pana la urma se vor misca si functionarii actuali.

Pe DN1 pe sensul de intrare in oras la aeroportul Baneasa e si mai simplu, au de legat doua cabluri cu 4 fire fiecare si gata mai aprind cativa stalpi. Daca vor desigur. M-ar ajuta sa le scrieti cat mai multi. Cand am trecut pe acolo am sesizat si gropi langa vanele de canalizare intre rampa de la Pasajul IKEA si intrarea in Pasajul subteran Baneasa 2. Am facut tichet la Apa Nova. Poate nu mai dam in gropi acolo.

Am scris si la DRDP Bucuresti domnului Director poate mai schimba si ei becurile pe Pasajul Otopeni peste DNCB, poate mai leaga cablurile intre ele sa nu stea asa urat daca nu le pot muta in subteran. Acolo apartine de ei.

I-am scris si Prim-Ministrului Tudose. Imaginea Romaniei se formeaza pe drumul de la aeroport. Cine vede ce-i acolo se intreaba "Ce-i cu tara asta? Ceva e in neregula sigur"
Avarie iluminat public Sos. Bucuresti-Ploiesti 014.jpg (237.61 KB; downloaded 4341 times)
Avarie iluminat public Sos. Bucuresti-Ploiesti 015.jpg (337.12 KB; downloaded 4341 times)
Avarie iluminat public Sos. Bucuresti-Ploiesti 016.jpg (1012.51 KB; downloaded 4340 times)
Avarie iluminat public Sos. Bucuresti-Ploiesti 018.jpg (846.89 KB; downloaded 4341 times)
Avarie iluminat public Sos. Bucuresti-Ploiesti 019.jpg (382.89 KB; downloaded 4342 times)
Avarie iluminat public Sos. Bucuresti-Ploiesti 026.jpg (161.73 KB; downloaded 4341 times)
Avarie iluminat public Sos. Bucuresti-Ploiesti 036.jpg (668.95 KB; downloaded 4342 times)
Avarie iluminat public Sos. Bucuresti-Ploiesti 035.jpg (504.03 KB; downloaded 4371 times)
Avarie iluminat public Sos. Bucuresti-Ploiesti 037.jpg (779.91 KB; downloaded 4374 times)

 


Re: Despre DN 1 Bogdan Ciorascu

Am vazut astazi ca zonele pozate de tine sunt marcate cu portocaliu in teren.
Posibil sa se apuce de aranjat zona

 


Re: Despre DN 1 faraonul

Bogdan mi-ai dat o veste f buna. Posibil să fi așteptat să plece Președintele Franței, nu puteau lucra pe timpul vizitei. Apa Nova se mișcă repede și asfaltează la linie. Eu le-am semnalat miercuri. Distrigaz asfaltează ok cu unele echipe dar cu altele așa și așa. Ce mă deranjează este că sunt zone cu țevi vechi de gaze pe care le tot cârpesc dar nu le schimba. La mine in fata casei au spart și reparat de 27 de ori in ultimii 2 ani. Trebuie insistat la ei cu sesizarile. Luxten este prompt și au echipa profi dar intervin doar unde au contract de mentenanță. Din punctul meu de vedere trebuie să repare tot ce este spatiu public și aparține de zona administrativa București. În plus să propună noi proiecte.

Vedem ce va urma pe DN1.

 


Re: Despre DN 1 faraonul

Hai ca se poate, nu sunt toti la fel. Am semnalat la Apa Nova gropile de langa capacele de canal de pe banda 1 pe sensul de intrare in oras intre Decathlon si Pasajul Baneasa.  In 7 zile de la sesizarea online au reparat tot. Eu am numarat peste 8 gropi dar se pare ca erau peste 15. Asa ca multumesc Apa Nova Bucuresti. Hai Luxten cu lumina! Dupa ultima furtuna usile de la tablourile alea sunt deschise. Vad ca lipseste un rand de sigurante. Hai CNAIR cu podurile ca-ti curge apa de la ploaie pe structura degradand-o. Unde sunt conductele colectoare pluviale? Cand mai dam o vopsea pe balustrada? Cand  mai curatam graffiti-ul? Dar Iarba dintre dale? Bordurile mai prind si ele o vopsea?



Curge apa de la pluviala direct pe structura degradand-o
Pasajul IKEA - Sos Bucuresti Ploiesti 5.9.2017 001.jpg (176.14 KB; downloaded 4155 times)
Semne de nepasare
Pasajul IKEA - Sos Bucuresti Ploiesti 5.9.2017 002.jpg (427.36 KB; downloaded 4155 times)
Pasajul IKEA - Sos Bucuresti Ploiesti 5.9.2017 003.jpg (517.63 KB; downloaded 4156 times)
Pasajul IKEA - Sos Bucuresti Ploiesti 5.9.2017 004.jpg (347.64 KB; downloaded 4155 times)
Pasajul IKEA - Sos Bucuresti Ploiesti 5.9.2017 005.jpg (487 KB; downloaded 4185 times)
Pasajul IKEA - Sos Bucuresti Ploiesti 5.9.2017 006.jpg (448.61 KB; downloaded 4188 times)
Pasajul IKEA - Sos Bucuresti Ploiesti 5.9.2017 007.jpg (261.8 KB; downloaded 4185 times)
Pasajul IKEA - Sos Bucuresti Ploiesti 5.9.2017 008.jpg (366.26 KB; downloaded 4154 times)
Pasajul IKEA - Sos Bucuresti Ploiesti 5.9.2017 009.jpg (330.74 KB; downloaded 4153 times)
Pasajul IKEA - Sos Bucuresti Ploiesti 5.9.2017 010.jpg (346.44 KB; downloaded 4153 times)

 


Re: Despre DN 1 shoppy

Daca vorbesti de cele din stanga, daca observi soclurile nu sunt cablate, deci nu lipseste nimic, soclurile sunt in plus.
Erau marcate si capacele pe bretelele pasajului Baneasa in fata la fostul sediu Antenele, pacat ca nu au trecut si dincolo de podul peste lac.

 


Re: Despre DN 1 adila

Intr-adevar nu lipseste nimic, dar instalatia este sub tensiune, iar firida nu trebuie sa poata fi deschisa asa usor.

 


Re: Despre DN 1 shoppy

Acum am vazut ca lipsesc si din cele mici, si acelea sunt cablate.

 


Re: Despre DN 1 faraonul

Acum pe seară am văzut că au reparat și în jurul capacelor de canal la iesirea din Pasajul subteran Băneasa spre sediul Germanos si Intersecția cu Str. Gârlei și Elena Văcărescu. Am văzut că au lucrat și in dreptul podului CFR de lângă fântână Miorita intre banda 1 și 2. Vă rog să mai faceți și voi sesizări în zonele pe care le frecventați.

Legat de acel tablou electric situat pe sensul de intrare în oraș lipsesc niste siguranțe sau cum se numesc piesele unde scrie "3" și "->". Acolo nu merg 10 stâlpi din care unul a fost distrus și cablurile stau în aer izolate dar întrerup circuitul.

Eu insist la Luxten, sper sa găsesc înțelegerea necesara sa nu facem 5 ani așa. Ei pot lucra în condiții decente luna asta maxim octombrie.

Vă rog să semnalați cat mai multi problemele existente. Este singurul mod legal  prin care ne putem face auziti. Așa s-au apucat și de asfaltat la Piața Universității, pe DN1 și în alte locuri.

 


Re: Despre DN 1 faraonul

Saptamana trecuta am discutat cu cei de la Luxten. In doua zile toate avariile se pot remedia daca primesc segmentul de drum in administrare. Fonduri existe, oameni exista, vremea e prielnica doar nu s-a rezolvat situatia patrimoniala. Voi cum ati proceda in acest caz? Eu simt ca explodez! Acolo este Bucuresti dar nu apartine de PMB ci de CNAIR.

Azi i-am scris iar doamnei Firea si i-am atasat si cateva poze. O fotografie face mai mult decat 1000 de cuvinte. Sper sa miste lucrurile.... Sper sa refaca si sigla luminoasa B U C U R E S T I  de langa New Koper/Volvo. Parasit rau mai arata acolo... Atata dezinteres.... Televiziuniile mizerabile care nu vad nimic la doi pasi de sediul lor. Nu pot scoate camera pe geam...Vor doar sa ne intoxice. Sunt 3 in aceeasi cladire Willbrook! Dar tac malc ca la ei reportajele se fac la comanda...



Intrarea in Bucuresti de pe DN1. Fara cuvinte...
2-Sigla Bucuresti - DN1- Sos Bucuresti Ploiesti.jpg (1.07 MB; downloaded 3911 times)
1-Sigla Bucuresti - DN1- Sos Bucuresti Ploiesti p2.jpg (1.5 MB; downloaded 3913 times)
Sos Bucuresti Ploiesti 6.9.2017 016.jpg (353.64 KB; downloaded 3911 times)
Sos Bucuresti Ploiesti 6.9.2017 041.jpg (488.92 KB; downloaded 3912 times)
Sos Bucuresti Ploiesti 6.9.2017 046.jpg (320.64 KB; downloaded 3912 times)
Sos Bucuresti Ploiesti 6.9.2017 047.jpg (385.82 KB; downloaded 3913 times)
Sos Bucuresti Ploiesti 6.9.2017 048.jpg (451.81 KB; downloaded 3913 times)
Sos Bucuresti Ploiesti 6.9.2017 049.jpg (260.94 KB; downloaded 3912 times)
Sos Bucuresti Ploiesti 6.9.2017 052.jpg (235.82 KB; downloaded 3910 times)
Televiziuni de KK care nu vad nimic la doi pasi de ei. Vor doar sa ne intoxice. Sunt 3 in aceeasi cladire Willbrook! Nimeni nu scoate o vorba. Mizerabili...
Sos Bucuresti Ploiesti 6.9.2017 055.jpg (258.14 KB; downloaded 3904 times)

 


Re: Despre DN 1 Cristi N

Tot respectul pentru ce faci Faraonule cred ca esti persoana care se implica cel mai mult pentru iluminatul de pe tronsonul respectiv  :bere:

Iti sugerez sa le scrii consilierilor locali de la USR (toti inclusiv pe adresa organizatiei Bucuresti) eventual si celor de la PNL (in special lui Ciprian Ciucu), de la firea (intentionat nu am folosit litera mare) nu am nici o speranta.

Nici nu am vazut pana acum semnul ala pe care scria candva Bucuresti si am trecut de cel putin 200 de ori in ultimii ani pe acolo. La cum arata sunt cel putin 10 ani de cand e cuib de pasari.

Daca as sti ca nu imi iau vreo amenda as fi dispus sa fac o sambata pe electricianul voluntar. Cu cateva sigurante, niste reglete si putina munca se rezolva mare parte din avarie, nu e nici pe departe rocket science.

 


Re: Despre DN 1 TibiV

Cristi N wrote:
Nici nu am vazut pana acum semnul ala pe care scria candva Bucuresti

Candva era luminos...

 


Re: Despre DN 1 Cristi N

De curiozitate, iti aduci aminte cand ai vazut ultima oara vreun bec aprins in respectivul indicator?

 


Re: Despre DN 1 TibiV

Inainte de 1989...

 


Re: Despre DN 1 faraonul

Acum câțiva ani mai avea o parte din litere când a trecut Google cu mașina, apoi au dat literele jos și așa a rămas:(

Cândva Bucureștiul avea și el prestanta mai ales pe partea de Nord. Eu militez ca toate intrările sa fie refăcute sau modernizate. Aceasta este cea mai circulata și momentan singura artera de la aeroport.

Cum sa va explic: Eu nu vreau politizare, vreau rezolvarea unei probleme de administrație locală.
I-am contactat pe cei de la USR in egala măsură cu cei de la PSD de cel puțin un an de zile.

Nu am găsit încă butonul pe care sa apăs ca să se rezolve lucrurile.

O să-l contactez și pe domnul consilier de la PNL.

Cineva îmi spunea că degeaba vreau sa scot pasta de dinti din tub apăsand pe dop:)

Și încă o remarca: eu semnalez diverse lucruri de la gropi la iluminat public, de la marcaje rutiere la aglomerația de panouri publicitare și cabluri aeriene. Ați văzut că am rezolvat gropile lângă vanele de canalizare. Mai sunt capace pe banda 2 care aparțin de telecomunicații sau pluviale ale CNAIR unde nu se baga nimeni. Mă doare sufletul că nu existe conducte pluviale și apă curge direct pe structura. Mă uit zilnic cum balustrada albastra sau mana curenta sta nevopsita. Catadioptri nu sunt spălați sau lipsesc. Tot acest graffiti reprezintă lipsa de educație și strigătul unei generații care nu se regăsește.

Pe scurt acum este o stare de fapt anormala, o delăsare care dovedește nepăsare sau lipsa de viziune.

Ce cer eu nu costa mult, bani exista! Lipsește o gândire unitară.

Ca o mica comparație intrați în Brașov dinspre București și imediat înțelegeți ce vreau sa spun.

Și "da", e nevoie și de flori si iarbă tunsa. Dar flori care sa reziste trei luni cu întreținere minima.

Cate intrări avem in București? 11?12? Dacă își pun ambiția si in fiecare an fac măcar cate una bine au ce face și ei și copii lor.

Sănătate să fie că tenacitate este berechet!

 


Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419403 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use