Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF)

546 posts, 177023 views
 
Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Bogdan Ciorascu

Si o veste proasta pentru Faraonul: avem contestatie!
Ne mai auzim pe la anul... :-(

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

De la cine? Telekom? Cat timp durează soluționarea contestației?

Eu intre timp am mai aprins 3 stalpi cu lămpile vechi, săptămâna viitoare mai fac câțiva. Apoi relampare de la Otopeni la Băneasa și La multi ani!

Am obosit sincer. Macar daca îmi puteți da un electrician bun să mă mișc mai repede.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Dragi forumisti nu reușesc să repar instalația de iluminat public în ritmul în care dispar stâlpii. Acum 30 de min am fost acolo și încercând să identific problema de pe breteaua cu Selgros și BMW am constatat că pe Sos. București Ploiești a fost un nou accident și s-a mai distrus un stâlp.

Am ajuns sa fie săptămâna și stâlpul. Ce facem? Dăm vina pe CNAIR că nu repara dar circulă romanii că nebunii.

Iată și pozele: DN1 zona BMW Selgros https://imgur.com/gallery/oBcLJHQ

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Cristi N

Daca poti avea o discutie cu cei de la CNAIR ai putea sa ii intrebi de ce nu folosesc RCA-urile vinovatilor in cazurile astea. Ma gandesc ca au fost accidente la care a venit politia, s-au intocmit niste procese verbale de constatare, s-au stabilit niste vinovati si ar trebui ca politele de asigurare ale respectivilor sa acopere inclusiv daunele provocate infrastructurii rutiere.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Asta i-am întrebat deja. Cei de la DRDP București anunta la CNAIR care prin serviciul juridic deschid acțiune în instanță companiei de asigurări a celui care a provocat paguba. Aceasta la rândul ei împotriva persoanei asigurate deoarece valoarea poliței nu acoperă valoarea pagubei. In final nu știu dacă își recuperează banii dar cert este că nu se înlocuiesc stâlpii și nu se repara instalația. Acum nu exista nici macar un contract de mentenanță la iluminat.

Eu mă rog de CNAIR, ENEL și Luxten ca sa refacă macar continuitatea după un accident. Altfel nu se aprind cel putin 7-10 stâlpi.

Acum se înlătură urmele accidentului si se face izolarea cablurilor dar fără continuitate.

În zona respectivă au fost distruși 7 stâlpi in ultimii 2 ani din care doi in ultimele doua săptămâni.

Trist dar adevărat. Eu speram sa refac continuitatea pe partea cu aeroportul Baneasa și la 1 Decembrie să aprind lumina.

Se pare că o luam de la capat. Iar și iar...
Mă dispera, nu vad rezolvare.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Bogdan Ciorascu

faraonul wrote:
De la cine? Telekom? Cat timp durează soluționarea contestației?

Nu, de la Verta Tel.
Minim 20 de zile la CNSC

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Să sperăm că anul viitor avem contractul semnat și lucrurile intra în normal.

Eu ce fac este sa țin instalația funcțională după ce ani de zile nu s-a făcut nimic.

Aveți un electrician care sa mă ajute până atunci? Intr-o săptămâna avem ploaie apoi lapoviță. Al meu este disponibil după 21 noiembrie.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Cristi N

Multumesc pentru informatii, asta pe langa tot efortul pe care il faci cu reparatiile. Nu ma asteptam sa fie nevoie de procese, ma gandeam ca paguba nu depaseste cateva mii de Euro, echivalentul unui autoturism dauna totala.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) serbanandrei

Singura solutie pe care o vad este montarea unor parapeti de beton in zona stalpilor sau parapeti metalici  pe toata laterala dreapta pana la intrarea in pasaj si invers pe celalalt sens de mers. Macar asa isi distrug si imbecili de soferi masinile.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Am propus parapet metalic flexibil ca pe DN2 celor de la CNAIR încă de acum 3 zile. Mi-au spus că nu-l pot monta deoarece strica arhitectura orasului. Tehnic nu au niciun argument, drumul nu este in curba si nici nu este diferența de nivel intre sosea și vecinătăți. Daca era pieton acolo murea. Sunt 2 stâlpi distruși in ultimele 2 saptamani.

Ieri mi-a ajutat Enel și CNAIR, au dezafectat stâlpul rupt dar cel mai important au refăcut continuitatea și au izolat cablurile. Următorii 9-10 stâlpi se aprind.

Tot ca o noutate Enel lucrează pe pasajul Otopeni de la  aeroport să refacă continuitatea rețelei de cabluri electrice pentru iluminat public.

Cum termină ei va intra o alta echipa sa schimbe becurile arse.

Daca ne ajuta vremea lucrăm vineri și sambata.

 



Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Albert

Deci urmează sa avem lumina in dreptul aeroportului Băneasa?

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Eu așa îmi doresc până la 1 Decembrie. Acum merg 3 pe dreapta și 10 pe stanga.

Trebuie reparați 12 stâlpi pe firul spre Ploiesti și 6 pe firul spre București in dreptul aeroportului Băneasa.

Primii 3 lângă aeroport i-am aprins deja după 6 ani!

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) ByOnu

Cand stai sa te gandesti ca belgienii si olandezii au autostrazi iluminate...

Acum, la cat a macanit Gabitza si l-a suparat pe Kim, nu vad sa mai treaca sectorul pana in DNCB la PMB prea curand.

 


Go to page:  1  ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2283 forum members have written 420939 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use