Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF)

546 posts, 176668 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre DN 1 shoppy

Ar trebui asfaltat sau macar hidroizolat ca se infiltreaza apa si strica asfaltul existent.

 


Re: Despre DN 1 merlin__wizard

Aici trebuie si radare fixe.
Cred ca vor ajunge la concluzia asta dupa ce vom avea continuu restrictii pentru repararea acestor metale intinse pe traseu

 


Re: Despre DN 1 zapacitu

Nu le vor repara, ca e prea complicat. CNADNR nu are o politica de intretinere.

 


Re: Despre DN 1 shoppy

Le repara, daca mergi periodic pe autostrada vezi ca se repara, sau daca esti atent vezi bucati mai noi.
Ca tot nu inteleg ce cauta CNADNR in interiorul municipiului...

 


Re: Despre DN 1 TibiV

Ai uitat ca a fost o HG de "stramutare" a DN1 de la PMB la DNCB ca sa se poata face pasajele de la Baneasa pana la centura pe banii CNADNR?
(Ca primaria nu ar fi avut bani ever-never sa ii faca pasaje lui Popopoviciu. Si ala nu ar fi platit neam, ca doar DN1 nu este a lui. Oricum a dat spagi de s-a rupt... Acum mai "da cativa ani" la Jilava si gata... Negustor cinstit.)

Si dupa ce au fost gata toate pasajele s-a dat alt HG de mutare inapoi la PMB ?

Probabil ca parapetii/parapatele se includ la "probleme in perioada de garantie".
Care garantie mi se pare ca a cam expirat de mult... Dar na, Romania... :D

 


Re: Despre DN 1 merlin__wizard

In privinta SRI-ului si problema lor cu radarele fixe.
Cu tot respectul pentru munca lor si nevoia de acoperire, dar sigur exista solutii. Au si alte tari radare fixe si serviciile secrete lucreaza ok. Sa isi sune colegii si sa afle cum trebuie facut.

 


Re: Despre DN 1 zapacitu

shoppy wrote:
Le repara, daca mergi periodic pe autostrada vezi ca se repara, sau daca esti atent vezi bucati mai noi.

Prea rar din punctul meu de vedere. Ar trebui sa fie remediate toate in max 30 de zile. Eu personal tind sa cred ca nu e asa. Cel putin asta e impresia pe care o am ciruland pe A3/A2. Pe A1 ajung mai rar si nu ma pot pronunta.

 


Re: Despre DN 1 Serban

S-au umplut santurile in care s-au montat parapetele.

 


Re: Despre DN 1 Sorin62

Serban wrote:
De ce s-a ales solutia metal + NJ si nu doar NJ?


Cred că este vorba de problema fixării parapetului - cel metalic are nevoie de fixare în substrat - ceea ce la pasaje poate crea probleme (hidroizolație, rezistență, etc).

Parapetul de beton se ”așează” și se fixează prin propria sa greutate.
Siguranta. Sistemul REBLOC® se compune din elemente prefabricate din beton interconectate prin intermediul unui sistem de cuplare inovator, patentat de REBLOC®, compus din cuple din otel galvanizat inglobate in beton, care suporta forte si energii de impact foarte ridicate. Sistemul REBLOC® nu poate fi vandalizat, are un design tehnic solid, dovedit de rezultatele testelor de impact (nivel de protectie si latime de lucru).
[...]
Elementele nu sunt ancorate de suprafata drumului decat la capatul lantului de dispozitive de protectie la drumuri.


http://www.somaco.ro/ro/produse/dispozitive-de-protectie-la-drumuri-rebloc/de-ce-rebloc.aspx

 


Re: Despre DN 1 shoppy

NJ e mai nasol cand te busesti de el, si daca il muta careva il pui la loc doar cu macaraua, deci glisiera e mai buna.

 


Re: Despre DN 1 TibiV

Discutabil...
Nu am auzit de nici un pasager cu mana amputata de un NJ avariat (si nereparat la timp...) :(

 


Re: Despre DN 1 shoppy

Mai repede se omoara aia busindu-se in NJ fara sa poarte centura decat busindu-se fix in capatul de glisiera avariata.

 


Re: Despre DN 1 TibiV

CNADNR a postat vineri pe FB un video cu un crash-test cu parapete metalic, insotit de textul:
‪"CRUSH test‬ pentru ‪parapete‬ tip H3 amplasat pe ‪‎DN1‬, sector ‪Baneasa‬ - parapete metalic"

https://www.facebook.com/cnadnr/videos/1719083718351700/

Daca poate cineva sa puna filmul direct aici, ar fi OK, ca eu nu stiu cum sa fac asta...

 


Re: Despre DN 1 Costin

De pe facebook nu se poate...

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use