Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF)

546 posts, 177098 views
 
Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Salut, azi expediez catre CNAIR inca 28 de lampi (becuri) pe sodiu Tesla E40 250W, 6 lampi Tesla E40 400W, un aparataj de 400W format din balastul Vossloh-Schwabe Q 400.612 si igniter-ul universal Electrostart ZX 70-400W. Mai astept sa vina de la un alt furnizor o comanda cu 11 lampi (10 de 250W si 1 de 100W) si 5 ignitere + 2 balasturi.  Cu ele cei de la CNAIR pot reface iluminatul public ori pe pasajul IKEA ori pe pasajul Otopeni de la aeroport. Sper sa vedem ceva imbunatatiri pana la 1 Mai macar la unul dintre ele.

Legat de iluminatul public in zona aeroportului Baneasa unde sunt stalpii mici de 4m avem o problema mare la reteaua subterana. Pe scurt este praf. Pe sensul de iesire din oras au fost distrusi 4 stalpi in urma unor accidente si cablurile subterane au fost smulse provocand scurtcircuite si arderea unor cutii de distributie. Acolo trebuie facuta o instalatie noua ceea ce presupune sapatura paralela cu soseaua în dreptul trotuarului, dezafectarea cablurilor vechi si puse altele noi prin tub flexibil. Propunerea mea este sa mute in prima faza un stalp de pe sensul de iesire pe sensul de intrare acolo unde lipseste si refacut tot firul de la Decathlon la pasajul subteran Baneasa. In etapa a doua trebuie reparata instalatia de iluminat public pe sensul de iesire din oras cu un LES nou, corpuri si stalpi noi. Acum e cel mai rau ca nu merge mai nimic nici pe dreapta si nici pe stanga.

Iata si cateva poze:




Becurile pentru Pasajele IKEA sau Otopeni(aeroport)




Becul de 400W




Becul de 250W




Corpul de iluminat public RCLuce Sky-L 100W pentru zona aeroportului Băneasa la stâlpii mici de 4m. Import Italia.




Aparataj pentru aprinderea lămpilor cu sodiu de pana la 400W.

Toate pozele aici: https://imgur.com/a/mckjm

Pasajele arata urat cu balustradele /mana curenta ruginite si pilele si culeele pline de graffiti. Curatarea pasajelor de rugina si grafitti se poate face foarte usor. Cei de la http://www.sablam-tot.ro/ au niste servicii de sablare cu nisip si hidrosablare care fac minuni. O sa le spun si celor de la CNAIR, poate lucreaza cu o firma de genul acesta sau isi cumpara ei echipamentele si fac lucrarile in regie proprie.
La cate poduri ruginite si pline de mazgaleli sunt in tara asta cred ca-si scot banii. Daca ii intereseaza desigur.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) serbanandrei

Salut
Tot respectul pentru ce ai realizat pana acum. Sigur a fost o munca titanica mai ales nervos cu cei din zona CNAIR.Vad ca ai nervi tari si inca incerci sa duci totul pana la capat. Nu stiu ce vei realiza,sau daca vei reusi ceva cu vopsitoria si sablatul . Pentru cei de la stat totul este foarte complicat si sigur trebuie licitatie ,ca de  trebuie sa iasa bani de undeva.

Multa bafta .

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Multumesc. Asa este dar eu cred in ceea ce fac. Insistenta mea este mai mare decat nesimtirea lor. Cred ca multi oameni de acolo au fost anihilati de sistem.  Pare o institutie toxica. Am gasit insa in CNAIR si cativa oameni exceptionali care m-au inteles si m-au si ajutat. Acum de exemplu pregatim pasajul Otopeni (de la aeroport). Pe firul 1 spre Ploiesti sunt 13 stalpi cu 26 de corpuri din care functioneaza 10. 16 sunt nefunctionale. Pe firul 2 sensul spre Bucuresti sunt 14 stalpi cu 28 de corpuri din care functioneaza unul singur. Le-am dat 2 corpuri Philips sa completeze consolele lipsa si 54 de lampi(becuri) de 250W ca sa le inlocuiasca pe toate.  In plus inca 11 lampi pe sodiu E40 400W ca sa refaca zona adiacenta pasajului. Vom vedea daca se misca lucrurile pana la 1 Mai.

Aici se vede situatia:




Mai multe poze aici: https://imgur.com/a/amafp
Pe DN1 intre Mc Donalds Otopeni si intrarea in Balotesti nu functioneaza 152 de becuri.

Anul trecut au fost vopsite balustradele in rosu de la pasajul Otopeni (aeroport) si pasajul Otopeni (DNCB). Se pot face si pasajele Jandarmeriei, Ikea si Baneasa. Stiti cumva daca exista o valoare a lucrarilor pentru care nu trebuie organizata licitatie publica? Nu de alta dar cu licitatii organizate in 3 luni si atribuite in 6 luni ajungem in Ianuarie 2019.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) serbanandrei

CNAIR este o institutie foarte toxica cu multi neaveniti si foarte multe pile ,dar cu salarii uriase avand in vedere ca NU FAC NIMIC.

Daca reusesti tot ce ti-ai propus ar trebui sa propunem ca CNAIR SA FIE DESFINTATA. Eu nu am sa reusesc sa inteleg niciodata cum sa treca ani si nimeni sa nu faca nimic pe acest tronson de drum ( nu ca ar fi singurul).
Nu exagerez cand spun ca ar trebui dati fara pentru ca nu au explicati ,scuze sau orice altceva pentru cum a aratat acest sector de drum
Succes

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Eu nu doresc să-și piardă locurile de munca cei de la CNAIR, ci să-și facă treaba. DN1 este principalul drum de acces în București, pe vremuri se numea și drumul de protocol. Măcar aici sa avem si noi câțiva Km fără gropi, cu balustrade vopsite și iluminat public funcțional. Azi circulam pe banda 1 pe sensul de ieșire din oraș și nu mai stiam cum sa evit gurile de canal. Macar Romprestul tundea iarba.

Să revenim la iluminat public. Azi am predat unui subcontractor al CNAIR și echipamentele urmatoare pentru pasajul Ikea:

42 lămpi E40 250W Tesla și Delight
2 lămpi E40 400W Tesla
1 lampa E40 100W Philips
10 igniter Electrostart ZX 70-400W
5 balast Electrostart 250W sodiu
2 balast Vossloh Schwabe 250W
1 Igniter Philips SKD 578
1 balast Philips BSN 250 K302
1 corp complet echipat Lohuis HI-HS 7117 250W sodiu

Să sperăm că vor repara iluminatul public pe pasajul Ikea.

In mai puțin de o săptămână le-am dat echipamente să refacă doua pasaje Otopeni(aeroport) și IKEA.

După ce se repara acestea rămâne ultima reduta zona aeroportului Băneasa cu stâlpii de 4m.

Tineti-mi pumnii sa primeasca ordin de lucrări luna asta și să nu rămână produsele incuiate într-un depozit.

Pozele cu produsele sunt aici:

Echipamente pentru refacere iluminat public pasajul IKEA - DN1 https://imgur.com/gallery/V91Uz3H

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Bogdan Ciorascu

Noi ne ocupam de aceasta procedura
Detalii procedura
Autoritate contractanta: COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A.
Numar anunt: 182587 / 13.02.2018
Denumire contract: Acord-cadru pentru o perioada de 48 de luni Intretinere si Reparatii Sistem de Iluminat pentru Reteaua de Drumuri aflata pe raza D.R.D.P. Bucuresti
Stare procedura: In desfasurare
Moneda in care se transmite oferta de pret: RON

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Am văzut și mă bucur că se întâmplă acest lucru la DRDP București. Doar că mai durează ceva, data limita de evaluare a ofertelor este: 19.07.2018 18:00. Daca se depun contestații in 30 de zile și se soluționează în alte 30 de zile s-a dus vara. Acum este de lucrat când e ziua mare și vremea buna.

Până atunci sper sa repar Pasajul Ikea și Pasajul Otopeni.

Mi-am propus sa fie gata până la 1 Iunie. Săptămână  viitoare împlinim 5 ani de când stau cu acele avarii.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

După 2 săptămâni în care nu s-a întâmplat nimic fac o noua incercare, de dată cu administrația din Otopeni.


Le-am pregatit și lor 64 de Lampi Tesla E40 250W pentru DN1.

Cu cele care le-am trimis la CNAIR nu s-a întâmplat nimic, le-am pus cruce. Bani aruncați...

Sa vedem acum daca am mai mult succes. Pozele sunt aici:
http://imgur.com/gallery/to1sbya

Pasajul hobanat de pe DNCB are corpuri pe LED, acolo trebuie cumparate 6 corpuri identice cu cele deja montate. Sa rezolvam cu IKEA și Otopeni apoi vedem și acolo.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) 1689

off topic: TESLA Made in Czechoslovakia  8-)
Eu as fi pastrat una pentru posteritate

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

O să păstrez o lampa ca amintire. După separarea Cehiei de Slovacia cei de la Tesla au mai produs ani buni cu denumirea veche. Oricum becurile lor sunt fiabile. Acestea sunt stocuri vechi dar cu produse noi. Le-am găsit la preț bun și am luat deja 150 de buc. Ne facem treabă cu ele cu condiția să fie instalate de cineva ori de la CNAIR ori de la Primăria Otopeni.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) subway guru

Vorbeste si tu cu CJ Ilfov ca aia par mai receptivi...

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

La ei nu m-am gândit. Sa vedem ce face Primăria Otopeni și ENEL cu ele că abia le-am predat. Daca nici așa nu reușesc mă duc la CJ Ilfov luna viitoare. De acolo la PRO TV și tot așa. Până la iarnă după ce le cumpăr de 4 ori cineva le va monta.

Eu am găsit echipa formata din electricieni grad 2 care au și PRB pe care sunt dispus să-i plătesc doar să-i lase să facă lucrarea și să le acorde semnalizare pe DN1.

De ce este așa complicat in tara asta sa schimbi niste becuri și niște cabluri? De ce nu se lucrează acum când vremea este prielnică și ziua lunga?

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Puss in Boots

As zice sa te duci deja si chiar te-as intreba de ce nu te-ai dus pana acum? Ai o initiativa laudabila dar din pacate te lovesti de niste idioti si incompetenti. Trebuie facuta publicitate cat mai multa poate asa sa se miste ceva macar de obraz si gura lumii.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Am tot sperat că se poate rezolva pe tăcute. Mie nu-mi plac show-urile ieftine. Este o problema măruntă dar cu impact asupra imaginii orașului, României și siguranței rutiere.

Daca tot vorbim de siguranță le-am scris celor de la Apa Nova sa revizuiască gurile de canal de pe DN1. Au zis că vor rezolva problemele până la 15 mai.

 


Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421136 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use