Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Intarzieri in proiecte (discutii generale)

79 posts, 58405 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Intarzieri in proiecte. Goldmund

subway guru wrote:
Aztec, bun subiectul, dar daca nu analizam si cauzele, vom ramane doar cu constatarile...


Si eu as fi curios sa aflu care ar fi cauzele intarzierii acestor proiecte care ar fi schimbat in bine Romania anilor '70. Cumva canalul Dunarea- Marea Neagra? Sau mai tarziu, Casa nebunului?
Sau lipsa banilor, pe timpul cand un km de autostrada in vest costa fix 1 milion $ (la o calitate net superioara ciotului de autostrada construita de comunisti la inceputul anilor '70)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului bobobarosanu

Salutare!

Ma scandalizeaza faptul ca nu gasesc nicaieri o motivatie a faptului ca la acest santier [edit admin: Pasajele de la Piata Sudului] se lucreaza foarte lent. Astaldi e o companie foarte mare, deci nu se poate pune problema ca nu au cu ce.
La finalul anului au aparut cateva stiri cu privire la faptul ca mai multe lucrari din tara printre care si acest pasaj nu au fost terminate la termenul de 31.12.2015 si astfel primaria pierde posibilitatea decontarii lucrarilor ramase pana la finalizare. Ulterior am aflat ca daca pana in vara nu finalizeaza lucrarea, primaria va trebui sa restituie si contravaloarea lucrarilor decontate pana la 31.12.2015. E vorba de sume imense de bani!
Nimeni nu vrea sa ne spuna unde si de ce s-a potignit treba. Inca o data, e vorba de zeci de milioane de euro care se pierd la acest pasaj. Mi se pare normal ca primaria sa vina cu un raspuns pertinent, dar mai ales cetatenii sa ceara un raspuns. Nu e normal sa ne lamentam iar pe principiul ca Dorel e lenes si din cauza asta nu se termina pasajul. Aici e mai mult decat atat si mai complicat.
Din cate am inteles, s-a constituit ”Asociatia Metrou Usor”. Cred ca asociatia ar trebui sa trimita primariei o cerere in care sa se publice situatia acestui santier. Nu cred ca e ilegal sa ceri asta, nu? Poate sunt probleme legislative care impiedica desfasurarea lucrarilor, sau altele, dar sa stim si noi si sa se intervina pentru rezolvarea/minimizarea lor in viitor.

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ClaudiuL

Statisticile pe alte lucrari similare ne arata ca de vina sunt cablurile Enel.  :)
Adica motive vor gasi ei zeci, daca vor.... :(

 


  • MNP
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului MNP

Stiu eu vinovatii: hotia, prostia, incompetenta, lasitatea, indolenta si durerea in *** de toate problemele cauzate tuturor oamenilor care platesc taxe si impozite in tara asta, de care dau dovada absolut toti angajatii din sistemul asta infect de stat.
As fi curios daca cei responsabili de pierderea acelor fonduri europene vor fi pusi in vreun fel sa plateasca pagubele aduse. Dar, cum se intampla la noi, de regula, toti sunt imaculati, nimeni nu este de vina.
Cred ca in China erau pusi frumos pe stadion si executati rapid pentru asa ceva.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Noi nu-i vom executa, nu, suntem mai sadici, ii vom lega in scaun si ii vom pune sa repare ce au stricat. Ca doar nu suntem prosti sa strangem mizeria facuta de ei pe doua parale. Si nu ma refer numai la aia de azi de ieri. Avem in perspectiva un termen foaaaarte lung. :twisted: Si daca nu vor... no problem. Ca cine are nimic in proprietate de asemenea are nimic de aparat si nimic de pierdut si cel mai cel... nimic pentru care sa zaboveasca. As fi crezut ca pana la ora asta au inteles ce si cum. Aparent nu. Sa lase propaganda mai moale cu hora unirii de tzspe ori pe an, ca poate nu vrem sa ne tinem de mana cu toate ciurucurile tradatoare de neam si tara care se pretind ceea ce stie toata lumea ca nu sunt. Este cazul sa segregam pleava nu sa facem simbioza cu ea.
Eu daca eram primar interimar reziliam pe loc toate contractele de lucrari in derulare la care s-au pierdut bani europeni. Din motive evidente. Cine a crezut ca intra e buget si sifoneaza de acolo ca sa marce spaga... s-o ia in gusa.  :ugeek: Poate vor sa vina unii mai cu capul pe umeri, care de bani chiar sa lucreze ceva.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

bobobarosanu wrote:
Ma scandalizeaza faptul ca nu gasesc nicaieri o motivatie a faptului ca la acest santier se lucreaza foarte lent.
Nimeni nu vrea sa ne spuna unde si de ce s-a potignit treba.
Dacă citeai forumul, aflai: firma care a întocmit proiectul, Tecnic Consulting Engineering Romania SRL, l-a întocmit greșit, fără să țină cont de rețelele edilitare din zonă, iar acum trebuie refăcut, cu tot ce înseamnă asta (aprobări, avize etc.).

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Si... se reface din mers?  :twisted: Mai rar. Este o diferenta intre incomplet si gresit. Cand este incomplet poti sa-l mai completezi din mers. Cand este gresit... la gunoi si altul.
Nu este o afirmatie partinitoare in caz ca se simte cineva lezat, doar o observatie banala dar accurate.

In orice caz, executantul se crede inca la faza de caterinca si bascalie cu proiectantul. Nu pare sa realizeze ca trebuia sa spuna niet din start in loc sa semiizoleze Berceniul de Bucuresti. Unii s-au invatat sa fie taxati doar in baza legiilor statale, de legile morale au uitat complet. Dar din pacate pentru ei unilateral. :twisted: Te termen lung n-au decat de pierdut.
P.S. S-ar putea sa mai fi precizat vag... eu la lucrarea asta am vedere panoramica. Din pacate nu am nici acordul sa o folosesc "public" si nici nu dispun de timpul necesar sa profit de ea cand am ocazia (motiv pentru care nici nu am cautat sa cer acordul).

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

Exact, termenul inițial 31.12.2015 a fost avansat la 30.06.2016. Adică lucrările au fost sistate 6 luni pentru refacerea proiectului. Pe timpul și nervii bucureștenilor.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Și se va termina pe 31 Decembrie 2016 în cel mai fericit caz. Pai la cum nu se lucrează...Trec și mă apuca nervii când văd cum o lălăie. Nu mai pui ca mai au o bretea de făcut pe Văcărești de care nici nu se gândesc să se apuce deși ar putea.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

@133 313
Se poate "aplica" un design&build, in functie de realitatea din teren.
Nu cred ca ar fi putut sa faca un proiect 100% sigur care sa tina cont de toate cablurile si tevile din subteran.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Pentru ca tevile si cablurile sunt ingropate de extraterestri evident si nu apar pe planurile nimanui (foste regii actual in concesiune, primarie, ratb, metrou etc...). N'asa?  :twisted: Aici este vorba de o proximitate a procentului de 100% cu lipsa canalizari, termoficare, energie electrica, gaz, etc etc in proiect? Practic inteleg proiectul a fost compus strict din fiarele si betoanele structurii in sine, trantite in "pamant virgin".
Sau poate este doar o "scuza" pentru intarzierea si trecerea pe buget, pentru ca eu nu inteleg cum poate cineva sa uite ca prin pamant sunt tevi si cabluri si metrou. Daca o poti numi scuza... ca ea este de fapt o fapta de natura penala.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului bobobarosanu

Cine arunca in spatele unui proiect tehnic incomplet faptul ca se pierd cateva zeci de milioane de euro, ori e amator, ori are alte interese.
Cand sunt in joc sumele astea de bani, nu face oricine proiectul tehnic si cine il face, isi asuma pierderile astea. Pe de alta parte proiectele cu fonduri europene sunt verificate si ras-verificate, gresesc? Iar asta pentru a preintampina anumite probleme.
Inca o data mi se pare ca ne multumim prea usor cu anumite raspunsuri :)

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ClaudiuL

Orice proiect are si un capitol de riscuri asa incat scuzele nu prea au acoperire.
Probabil au intarziat lucrarile consumand zilele de risc.
Nu pot sa uit pasajul PPL intarziat din cauza unui cablu Enel dar unde s-a mai lucrat 2 luni dupa finalizarea rampei afectate de cablu.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

Situația asta se repetă sistematic la toate șantierele din București. Practic nici unul nu se finalizează la termen, ci cu întîrzieri consistente și costuri mult crescute. Și mereu din aceleași motive.
Cu toate astea, sînt anumite persoane (chiar aici pe forum, dar să trecem...) care o țin sus și tare cu „profesionalismul” proiectanților și inginerilor noștri, și îi dau înainte cu patriotismul, deși rezultatele practice din teren sînt mereu jalnice*. Atenție, proiect nu înseamnă numai proiect tehnic, există și un management de proiect - cu fonduri, termene etc.
Mie mi-e clar că răspunderea este, pe de o parte, a firmelor deținătoare de utilități, care nu vor (sau nu sînt în stare) să comunice corect ce „au în curte” (planurile rețelelor de utilități), iar pe de altă parte a firmelor de proiectare, care nu-și bat prea mult capul, zicînd „lasă că se descurcă cumva constructorul pe teren...”
Și există o rețea mafiotă de interese care îi acoperă și îi ține în spate pe toți, astfel încît sumele suplimentare și timpul pierdut să fie sustrase tot de la bucureșteni, în loc să fie plătite pînă la ultimul leu de cei care au greșit.

* Cred că nu mai e nevoie să amintesc: Pasaj Băneasa, Centura București, Pasaj Basarab, Pasaj Piața Sudului, Metrou M5 etc. etc. etc.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420536 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use