Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiPasaje subterane Mihai Bravu (Dudești, Vitan, Laborator)

 

Topic: Propunere 2015: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti

32 posts, 16570 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) zapacitu

Iata si plansa cu pasajul propus, daca tot am primit topic dedicat. Ce nu scrie pe plansa e ca ar trebui desfiintat si semaforul de la Grigore Moisil, prin inlocuire cu pasaj subteran dotat macar cu lifturi. O astfel de modificare ar muta blocajul de la Dristor la Iancului, pe sensul S>N (acolo trebuie doar date amenzi pt nesimtire la parcare si rezolvi jumate de problema). Pe N>S cred ca ar decongestiona semnificativ traficul.
Pasaj propus in zona Dudesti-Baba Novac. Varianta pe care o cred optima.
babaN.jpg (283.99 KB; downloaded 5702 times)

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) florin

Nu e și metrou pe-acolo (Baba-Novac)?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) 133 313

Eu zic pas la treaba asta. Daca nu s-a vrut largire eu nu vreau pasaj.  :P

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) TibiV

Plansa arata clar cum scoala sta fix pe traseul unei largiri simple, deloc costisitoare si care s-ar putea face tapis si fara sa afectezi in nici un fel traficul.
Un pasaj acolo (prin amploarea si durata lucrarilor) ar face ca nebunia actuala de la Piata Sudului sa para o simpla gluma.
Primarul de sector ar trebui pus sa plateasca pentru ca megalomania lui obliga la mentinerea singurei gatuiri pe inel intre Piata Sudului si Piata Victoriei.

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) andrei11

Un pasaj acolo ar rezolva nenumarate puncte sensibile. De cate ori trebuie sa va repet ca daca vretiomleta cu sunca branza si patrunjel, rosii deasemenea trebuiesparte ouălele. Ca daca nu le spargem nu mai mancati voi omleta.
Ca timpii de executie se lungesc nepermis este alta mancare de ...peste. (sâc).

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) cris_m

Zona oricum este in general o omleta (ca sa ramanem in tema :lol: )

Mie mi se pare ca nici acele blocuri nu au fost gandite pentru o viitoare dezvoltare. Valabil si in alte parti ale orasului. Tendinta este sa se proiecteze doar pe termen scurt, ci nu a la long.

Revenind, pasajul ar fi bine venit zic eu, atat pentru transportul in comun, cat si pentru cel personal. Chiar daca ar fi extrem de lung si de costisitor (termene nu mai zic), indicat ar fi ca pasajul sa inceapa undeva langa Kaufland unde sunt 3 benzi utilizabile :!: ca dupa aia cele 2 sunt cam 1.5 benzi utilizabile... Treaba asta e discutabila.

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) TibiV

andrei, eu vorbesc în primul rând de costuri, nu de soluții ideale.
Da, pasajul ar fi super OK. Din ce bani ?....
Aş prefera ca la Dristor să dau (deocamdată) banii doar pe pătrunjel.
Banii pentru brânză, roșii si ouă i-aş cheltui acum la Dna Ghica, unde curând se va vărsa A3.
Dacă  credeți că primăria are bani pentru toate, atunci OK, să ne apucăm de toate.
Dacă nu, hai să vedem cum putem rezolva problemele acum, la banii disponibili.

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) zapacitu

Bine zici, TibiV! Oricum noi aici taiem patrunjelu'  ala in 7, ca omleta nu noi o facem!

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) andrei11

Daca Ceausescu mai traia 9 luni, in vara lui '989 scoala veche ar fi fost demolata, scoala noua practic era construita, trebuia numai finisata.
De la Baba Novac pana la Vitan frontul de constructii este  prevazut pentru a se incadra soseaua acolo cu cel putin 3 benzi / sens si linie de tramvai.
Dar a venit revolutia cu juma de an mai devreme. Vorba unui clasic in viata : Ghinion  :shock:
# zapacitu la schita ta de intentie am o problema cu ramura spre Piata Muncii, nu stiu exact la ce cota se afla tunelele metroului.

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) iliutu

Ar mai fi o solutie: mutarea cladirii vechi spre cladirea noua, distanta intre cladiri fiind de cca 10m conform Google maps. E mai ieftin si asa se pot adauga minim doua benzi, fara a mai fi necesar pasaj subteran.
Scoala 80.png (1.09 MB; downloaded 5515 times)

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) zapacitu

andrei11 wrote:
# zapacitu la schita ta de intentie am o problema cu ramura spre Piata Muncii, nu stiu exact la ce cota se afla tunelele metroului.

Ai dreptate; mi-am dat seama DUPA ce am postat. Am zis ca oricum vor veni altii care stiu mai bine subsolul de acolo pentru a completa ce mie nu imi era foarte clar.

Mi-aduc aminte ca la un moment dat venisem eu cu ideea "geniala" ca pasajul sa fie asimetric (rampa S->N sa fie mai scurta si sa iasa intre Dudesti si Baba Novac, direct in semafor; daca nu e loc, se muta putin tramvaiul vr'o doua benzi mai la stanga, ca loc este in zona). Probabil de la Metrou mi-a venit ideea asta, si nu cred ca e proasta. Daca fluxul masiv (pe inel) e mutat in subteran, restul intersectiei poate fi reamenajata.

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) andrei11

Da, exact, dar n-am timp eu acum de desene, ca postez pe mai multe fronturi, si la M 7 / Obor, ma mai cert  :lol:   cu niste baieti si la pasajul PPL. Daca nu se poate pe dedesubt se poate pe deasupra, deci un " mic podet"  pentru ramura spre Iancului la intersectia cu Baba Novac.  :mrgreen:
Cu Nicusor Dan vorbesc eu.  :roll:

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) zapacitu

Eu zic sa facem o trambulina...

iliutu wrote:
Ar mai fi o solutie: mutarea cladirii vechi spre cladirea noua, distanta intre cladiri fiind de cca 10m conform Google maps. E mai ieftin si asa se pot adauga minim doua benzi, fara a mai fi necesar pasaj subteran.

Nu pot lipi vedeta primariei 3 de o scoala. Chiar daca ai putea la nivel socio-politic, intevad probleme tehnice in calea acestor ganduri. Pacat.

 


Re: Pasajul subteran Baba Novac - Dudesti ( propunere ) andreimetrou

Eu ma gandeam aici la un pasaj subteran la Dristor/Dudesti si un pasaj suprateran la Baba Novac.E posibil?

 


Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaje subterane Mihai Bravu (Dudești, Vitan, Laborator)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use