Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Lărgirea Str. Gara Herăstrău (FINALIZAT 2016)

78 posts, 37287 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Supralargire Str. Gara Herastrau ADY881

Scorillo wrote:
- nu e vorba de un comfort personal, e vorba de comfortul cetățenilor ei, plătitori de taxe, și aria asta a comfortului e mai largă: parcuri, săli de spectacole, aer curat, etc. În particular, parcări trebuie să existe, pur și simplu, indiferent dacă sunt sau nu clădiri de birouri în vreo zonă, nu-i așa? Hai să nu fim puriști și să ignorăm evidențele.

Primaria trebuie sa investeasca banii cu cap, adica in transport public. Tot ce tine de transportul privat, inclusiv parcarile, trebuie sa tina de acei ce le folosesc, adica de aia ce parcheaza acolo.
Tot ceea ce fac astazi unele primarii de sector, aranjand locuri de parcari in spic pe artere mari in locul spatiului verde si a trotuarelor se numeste POPULIZM. Acest proces nu aduce avantaje decat pentru cativa automobilisti, in rest sute de oameni care trec pe acolo zilnic sunt asupriti de dimensiunile minuscule ale trotuarelor.
Si da TRANSPOTUL PRIVAT este un comfort in +, care trebuie sa fie platit (cu taxa pe parcari, si pe drumuri ....). Caci daca nu platesti netul, esti deconectat, de ce atunci cand iti permiti sa circuli in oras vrei sa o faci moca?

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Robert24

Sunteti foarte off-topic.
Ady881, ti-e dor de putina vacanta? Ia calculeaza tu in cate topice iti bati joc de noi?.....

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau panzer01

Azi a trebuit sa ajung fix la 9 la birou. Toata intersectia cu pasajul a fost blocata cam 10 minute.

Unii vroiau pe sub pasaj (pe acea mica bretea) sa ajunga la Oracle. S-au blocat evident. Un autobus vroia sa iasa de pe Gara Herastrau dar nu avea loc. Toti cei care vroiau sa intre pe Gara Herastrau spre Pompeiu au blocat intersectia complet.  

Vai de capul nostru! Eliminarea sensului unic de pe prima jumatat a strazii asteia (neindoielnic la presiunea Skanska) combinata cu faptul ca jumatate e folosita ca si parcare de clientii NUSCO a nefericit si mai tare zona. Fara Gara Herastrau dispre Barbu Vacarescu spre Pompei intra 6-7 masini la un ciclu de semafoarizare pe la fabrica de glucoza! :popa:

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Scorillo

Au început să scobească și colțul Barbu Văcărescu cu Fabrica De Glucoză.

 



Re: Supralargire Str. Gara Herastrau panzer01

E greu sa iti dai seama ce se intampla. Masoara de rup dar de cate ori ma opresc langa ei sa ii intreb ceva fac pe mutii! Nu vor sa arunce nici macar un cuvintel.

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Scorillo

Fac o poză mâine, sper. Panoul e cel de la începutul thread-ului. Acolo se vede că scobesc și la intersecție doar că se vede prea mic...

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Scorillo

Gara Herastrau crop.jpg (94.83 KB; downloaded 4614 times)


Am cropuit poza panoului făcută acum ceva timp. Scobitura începută e partea aia hașurată, cea mai din dreapta.

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Nightwolf

Am trecut eu in fuleu in seara asta p`acolo si din viteza mie mi se pare ca nu prea au unde sa supra-largeasca.... trebuie niste expropieri babane p`acolo...

App am vazut niste parcari noi trantite pe FdG de iti luau ochii... asta apropo de expropieri pe Glucoza!! :))

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Scorillo

20150202_095643.jpg (250.14 KB; downloaded 4311 times)
20150202_095710.jpg (239.48 KB; downloaded 4312 times)
20150202_095802.jpg (320.19 KB; downloaded 4312 times)
20150202_095823.jpg (350.64 KB; downloaded 4311 times)

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau zapacitu

Largesc intersectia cu o banda?  :lol:

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Scorillo

Da, așa spun planurile. Atenție, proiectul se referă la strada Gara Herăstrău. Supralărgirea Fabrica de Glucoză va fi altă mâncare de pește.

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau ByOnu

Pai da. Dar eu credeam ca vor "intepa" o legatura intre Dimitrie Pompeiu si Barbu Vacarescu, o prelungire a Dimitrie Pompeiu mai precis. Stiu ca exista o diferenta de nivel, dar cred ca s-ar putea gasi o solutie.

Altfel nu vad cum s-ar putea lega tramvaiul 16 cu 5, unire care a cam fost confirmata si de Oprescu.

Se doreste si largirea Dimitrie Pompeiu, se are in vedere?

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Robert24

Uita-te cu atentie prima pagina si o sa vezi cum se vor lega retelele de tramvai.
D. Pompei este imposibil sa fie unita direct cu B. Vacarescu - e mult prea mare diferenta de nivel. Ar trebui sapat tot dealul...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418817 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use