Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Lărgirea Str. Gara Herăstrău (FINALIZAT 2016)

78 posts, 37275 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Supralargire Str. Gara Herastrau panzer01

Cautand ieri diverse informatii am gasit o lista cu lucrarile care se executa: inclin sa cred ca ce vedem in poze este o lucrare a ENEL fara legatura cu largirea strazii.
Se vor executa lucrări și la rețeaua de energie electrică- ENEL pe un tronson de 2.800 m, pe bulevardele Poligrafiei, Mărăşti, Aviator Alexandru Şerbănescu, pe strazile Barbu Văcărescu, Gara Herăstrău, Pechea, Baiculești. Lucrările sunt în curs de obținere a autorizațiilor, urmează a fi demarate în luna august 2014 și se estimează că se vor finaliza în noiembrie 2014. Se estimează că lucrările vor fi demarate la începutul lunii august 2014.

Sursa: Jurnalul.ro

@Scorillo si eu am auzit de la Orange cam aceeasi barfa.
@Bogdan MD bune intrebari!

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Scorillo

Cautand ieri diverse informatii am gasit o lista cu lucrarile care se executa: inclin sa cred ca ce vedem in poze este o lucrare a ENEL fara legatura cu largirea strazii.


Stâlpii de la ENEL s-au pus acum o săptămână și sunt puși în așa fel încât să permită lărgirea străzii. Lărgire e sigur, scrie și pe panoul șantierului. :)

 



  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Supralargire Str. Gara Herastrau ADY881

In sfarsit! Acum a mai ramas sa faca sensul cumsecade, nu mizeriile alea combinate (de la str. ... pana la str. .... spre N si de la de la str. ... pana la str. .... spre S).

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Budy187

Deci lucrarile incep peste cca un an..ce bine...

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau survola

Da, ne-am linistit.

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau panzer01

Inclin sa cred ca inca nu au habar cum sa rezolve toata balacareala de la Barbu Vacarescu, Sos Pipera, Pompei, Fabrica de Glucoza (cu A3 care tb sa se "verse in ea" si Gara Herastrau. Altfel ar prezenta pe undeva o simulare de vreun fel.

Barbu Vacarescu: tot spun pe peste tot ca vor muta linia de tramvai probabil spre Pipera. Dar cat au renovat deja spre Baneasa, tamvaiul e bine merci pe centru.
Planul cu sens unic (pe 4 benzi probabil) pana la Fabrica de Glucoza, apoi continuand pe 4 benzi (cele existente acum) pana la Aviatorilor, plus inca 4 benzi ca sens unic invers pe actuala Gara Herastrau nu prea face sens pentru mine fix dpdv a ceeace se va intampla sub podul de la Aviatorilor:
Intra:
- 4 benzi dinspre sud pe Barbu Vacarescu
- 4 benzi din Gara Herastrau
- 2 benzi din Serbanescu
- 2 benzi breteaua Sos. Pipera spre Bucuresti. Deja f ocupata. E coada la semaforul ala la orice ora din zi.
- 2 benzi breteaua Sos. Pipera spre Pipera.
Ies:
- 4 benzi spre Floreasca
- 2 benzi spre Serbanescu
- 2 benzi breteaua Sos. Pipera spre Bucuresti
- 2 benzi breteaua Sos. Pipera spre Pipera.
Colac peste pupaza, tramvaiul (inclusiv cel de pe Pompei), pe unde exact nu se stie ca nu e SFul gata! Si cel mai important, fluxurile din ce in ce mai mari de pietoni care vor rezulta intre statia de metrou si cele 4-5 noi cladiri de birouri care sunt in constructie. De n-or sta si astea goale ca si Bucharest One!  :mrgreen:

O sa le dea o ecuatie mai grea decat la Victoriei!  :popa:

A vazut cineva o poza de ansamblu despre cum ar trebui sa arate zona asta la final?

PS: Dedu nu era un pic la racoare, de nu avea cine sa receptioneze diverse pasaje? Acum e din nou in functie? :D

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Serban

Ala era Madalin Dumitru, nu Dedu  :D

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau andrei11

# panzer01 te referi cumva la PUZ - ul de pe pag.1 a topicului ? ( Postat deRobert24 )

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau panzer01

Da. La ala ma refer.

Incerc sa imi inchipui cum ar putea sa arate zona la final dpdv auto dar si pietonal. Pietonal pentru ca noile cladiri de birouri sigur vor fi servite mai mult de metrou Aurel Vlaicu decat de tramvai sau auto.

Mai nou au anuntat inca o solutie subtiata foc pe Fabrica de glucoza. O largesc doar la 2x2 fara banda colectoare. Adica construiesc cu buna stiinta inca un Iuliu Maniu. :roll:

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Scorillo

Mai nou au anuntat inca o solutie subtiata foc pe Fabrica de glucoza. O largesc doar la 2x2 fara banda colectoare. Adica construiesc cu buna stiinta inca un Iuliu Maniu.


Eu chiar nu cred că banda colectoare era importantă. Traficul de pe autostradă se poate prelua în multe feluri: CB, nodul de la strada Gherghiței, Petricani-Dna Ghica (cu condiția să facă ceva la avion, pe Colentina). Banda colectoare nu ar face nimic altceva decât ar trimite și mai mult trafic în Barbu Văcărescu, acolo e buba. Dacă intersecția cu Barbu Văcărescu e resistematizată cu cap, totul ar deveni suportabil.

În schimb, ce mă enervează la noua soluție este că nu mai fac parcări. Cică sunt în plan, dar nu le fac acum... Deci? Prima bandă va fi parcare sau cum?
Ca apoi să spună: "păi noi voiam să facem bandă colectoare, voi ați urlat că expropriem prea mult!"

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau panzer01

Problema in zona Floreasca/Barbu Vacarescu/Dimitrie Pompei este ca ceeace se construieste la nivel de birouri este enorm si fata de ceeace exista.

Numai in articolul Capital se mentioneaza inca un parc de 105.000 mp in spate la metrou Pipera si cele 2 noi cladiri skanksa (vor fi 3 in total).

Nu imi inchipui cum se va desfasura traficul in zona cand vor fi gata inca ~200.000 mp de birouri! Sau vor fura chiriasi de la ceilalti iar cele vechi vor sta goale.

Despre acces in zona singurele mele sperante (desarte cred) sunt prelungirea metroului pana dincolo de DNCB intr-un mare Park&Ride sau accesul prin A3. (Cam singura solutie care va rezolva traficul auto in zona Victoriei, Charles De Gaule, Aviatorilor si Pipera).
Dinspre oras auto nu cred ca va exista vreo solutie cand toate birourile vor fi FULL.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Supralargire Str. Gara Herastrau ADY881

Scorillo wrote:
În schimb, ce mă enervează la noua soluție este că nu mai fac parcări. Cică sunt în plan, dar nu le fac acum... Deci? Prima bandă va fi parcare sau cum?

Parcarile nu E problema Primariei (de ce noi toti trebuie sa ii platim cuiva comfortul personal?), sa aiba grija aia ce fac blocurili de parcare. Ce trebuie sa faca primaria, asta este sa dezvolte acolo transportul public, ca pe viitor sa avem acolo si un tramvai civilizat (ce ar putea preula din sarcina metroului, desi chiar si azi exista pasageri pentru rablele alea de pe sine).

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Scorillo

Parcarile nu E problema Primariei (de ce noi toti trebuie sa ii platim cuiva comfortul personal?), sa aiba grija aia ce fac blocurili de parcare.


Parcările sunt problema Primăriei din cel puțin două motive:
- nu e vorba de un comfort personal, e vorba de comfortul cetățenilor ei, plătitori de taxe, și aria asta a comfortului e mai largă: parcuri, săli de spectacole, aer curat, etc. În particular, parcări trebuie să existe, pur și simplu, indiferent dacă sunt sau nu clădiri de birouri în vreo zonă, nu-i așa? Hai să nu fim puriști și să ignorăm evidențele.
- Primăria NU ar trebui să dea autorizații de construcție pentru birouri fără parcări corect dimensionate. Primăria ar trebui să OBLIGE, dar șpaga e șpagă...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418807 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use