Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Lărgirea Str. Gara Herăstrău (FINALIZAT 2016)

78 posts, 37282 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Lărgirea Str. Gara Herăstrău (FINALIZAT 2016) Scorillo

A început, în sfârșit, lărgirea străzii Gara Herăstrău. Mie mi se pare că sunt implicați cei de la Skanska. Știe cineva ceva despre proiectul ăsta?

Panou strada Gara Herastrau.jpg (40.01 KB; downloaded 7289 times)

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, proiecte, perspective ADY881

Vor sa ajunga la 2 benzi pe sens? Sau pur si simplu reabiliteaza strada?

 


Re: Stiri, proiecte, perspective zapacitu

Eu sunt curios cum naiba racordeaza intersectiile cu Barbu Vacarescu...

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Robert24

Se largeste toata strada.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Robert24

Cam asa e propunerea din PUZ-ul aprobat:

bv.png (194.6 KB; downloaded 7233 times)

bv1.PNG (1.27 MB; downloaded 7227 times)

bv2.PNG (962.19 KB; downloaded 7228 times)


De studiat: http://www4.pmb.ro/wwwt/L52/docs/01_20120824.pdf

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, proiecte, perspective ADY881

Imi place ca pe planuri in sfarsit apare si infrastructura de transport, insa marirea nr de benzi pe B.Vacarescu nu cred ca este o solutie buna. Ce facem cand ajungem in Floreasca (acolo nu ai loc de largiri la 3 benzi pe sens), la fel este si in cartierul Aviatiei. Dupa mine era mai buna respectarea solutiei cu sensuri unice pe Floreasca(S) si B.Vacarescu(N) cu devierea fluxului principal de pe A. Serbanescu, pe viitorul bd.Aviatiei.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective panzer01

De curiozitate: o sa mute linia de tramvai mai sus spre cladiri cum apare in PUZ? S-au s-a mai modificat odata?

Mie mi se pare ca o lucrare atat de mare ar fi trebuit executata totata odata, inclusiv cu largirea lui Dimitrie Pompei si prelungirea liniei de tramvai din Pompei in Barbu Vacarescu.

Mi-e teama insa ca la presiunea dezvoltatorilor o sa largeasca doar strada Gara Herăstrău la 4 benzi si atat, fara descarcare in Barbu Vacarescu, fara devierea lui Barbu Vacarescu mai degraba.

Iarasi intrebarea este daca o largesc cu totul la 4 benzi, sau doar intre Pompei si Psajul pipera. In parte cealalta pare ca refac trotuarele!

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Robert24

Pentru a se putea lega retelele de tramvai de pe B.V. si D.P. cam asta e singura solutie, tramvaiul pe B.V. trebuie sa urce un pic dealul...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, proiecte, perspective 133 313

Toata hidosenia asta se face sub pretextul tramvaiului? Probabil de aia pe sectiunea aia desenata apare o Tatra...  :roll:

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Scorillo

Mi-e teama insa ca la presiunea dezvoltatorilor o sa largeasca doar strada Gara Herăstrău la 4 benzi si atat, fara descarcare in Barbu Vacarescu, fara devierea lui Barbu Vacarescu mai degraba.


Așa pare. Că se va lărgi strada Gara Herastrău și atât. Și asta la presiunea celor de la Skanska și Nusco.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective panzer01

Mai degraba Skanska - care a cumparat de la Puiu Popovici parca terenurile alea. Pe cei de la Nusco ii ignora de cativa ani fara probleme.

Oricum - ca in multe locuri in Bucuresti, mai ales pe Dimitrie Pompei, foarte urate solutiile de compromis.

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Scorillo

Eu auzisem că cei de la Orange au condiționat, oarecum, mutarea în clădirea Skanska de rezolvarea accesului pe Gara Herăstrău.

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Scorillo

Niște prime fotografii...
20141118_095838.jpg (321.83 KB; downloaded 7151 times)
20141118_095902.jpg (334.9 KB; downloaded 7151 times)
20141118_095926.jpg (349.7 KB; downloaded 7150 times)
20141118_095944.jpg (319.89 KB; downloaded 7151 times)

 


Re: Supralargire Str. Gara Herastrau Bogdan MD

Eu nu pricep. Deci se va largi strada conform PUZului de pe site-ul PMB? Vad ca autorizatia e eliberata de Primaria Sectorului 2, sper ca ei tin cont de PUZ. Ca daca ei au alt proiect, va trebui totul spart atunci cand se va decide intr-o buna zi PMB sa faca blestemata de reabilitare a bdului Barbu Vacarescu, cu tot cu conexiunea cu linia de tramvai de pe Pompei si introducerea sensurilor unice asa cum sunt ilustrate acolo. Nu stie mana dreapta ce face aia stanga  :roll:


PS: de ce nu exista o plansa cu PUZul aprobat, sa stim si noi ce construies astia??

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418811 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use