Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei

104 posts, 52328 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei alex1968

Imi cer scuze, am gresit. Boggy are dreptate, am trecut azi pe acolo iar Bulgarus e doar decopertata si nimic mai mult. Strada asfaltata este paralela cu ea la est, am mers cu masina, se cheama Ciuleandrei si apoi in unghi drept se continua cu Poiana Verde. Din pacate asfaltul se termina brusc si ajungi in drumul ala denivelat si neasfaltat. Deci deocamdata n-ajuta la nimic pentru a ajunge in Alexandriei.

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Aron

La repotajul lui Oprescu despre trotuarul rulant a pomenit si de strazile asfaltate din aceasta zona(prelungirea Ghencea/Sos Alexandriei)....ideea este ca pe google maps apare ca Dantelei este cea care intersecteaza Prel. Ghencea, deci teoretic trebuia asfaltat pana acolo, ori  la fata locului este asfaltat pana la bifurcatie cum e prezentata in imgainea de mai jos. Am marcat si strazile asfalatate si cu canal de anul acesta. Intreband muncitorii de ce nu asfalteaza pana la Prelungire, mi-au zis ca defapt acolo e Ghidigeni si nu au autorizatie.

4.JPG (201.75 KB; downloaded 7263 times)


Deci daca sunteti din zona Ghencea/13 sept/Dr. taberei puteti sa mergeti pe Dantelei si dupa Margeleleor si Cristalului, ca sa evitati anti-aeriana si aglomeratia de la iesirea din Bucuresti. Dar cum ziceam este o portiune de cca 50m intre Prelungirea Ghencea si asflaltu de pe Dantelei in care sunt cateva gropane.

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Albert Florescu

A inceput constructia pentru Auchan pe Tricodava sau mi se pare mie?

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei bogdan10

Albert Florescu wrote:
A inceput constructia pentru Auchan pe Tricodava sau mi se pare mie?


Da, au inceput lucrarile.

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Benzaru

Albert Florescu wrote:
A inceput constructia pentru Auchan pe Tricodava sau mi se pare mie?

Si pe langa lucrarile care au inceput la Auchan (Tricodava), am vazut ca au inceput lucrarile de demolare de la Munplast, unde va incepe constructia unui Kaufland.

 


Re: Lucrarile din zona Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei Costin

Au ramas aici doar discutiile despre zona in cauza. Am facut mai multe separari:

- generalitati despre sectorul 5 si primar (discutii aprinse, dar momentan acceptabile, va rog sa le pastrati asa) : in forumul Municipiul Bucuresti, Capitala Romaniei > Sectorul 5 viewtopic.php?f=24&t=3100 (era singurul sector fara subiect dedicat).
- discutiile despre "de ce v'ati facut casa in zona X" si politica : evident, la club viewtopic.php?f=104&t=1109
- pro / contra M6 : la topicul pentru M6 viewtopic.php?f=195&t=237

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei Boggy

Update:
- inainte de 25 Mai:
 > s-a inceput constructia strazii "Intrarea Scurta" care face legatura intre Prelungirea Ghencea si Strada Dantelei; intrarea in sine era un morman de noroi cu cateva guri de canalizare inaltate la peste 30 cm fata de restul terasamentului
 > s-a inceput constructia alveolelor si a statiilor de autobuz pentru linia 122 incepand cu intersectia Prel. Ghencea - Valea Oltului pana la limita administrativa a Bucurestiului, pe partea sudica (sect. 5)

- dupa 25 Mai:
 > lucrarile pe strada "Intrarea Scurta" au incetat dupa realizarea bordurilor pentru trotuare si aducerea la nivel a gurilor de canalizare; in continuare nu exista pietris sau asfalt, doar pamant, atat pe "trotuare" cat si pe "strada"
 > alveolele si statiile liniei 122 au fost asfaltate dar nu date in folosinta; in continuare sunt incercuite cu panglica galbena; pamantul excavat in urma sapaturilor a ramas depozitat undeva in spatele statiilor avand undeva la 1-1.5m inaltime

Jalnica politica de convingere a acordarii voturilor...

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei alex1968

Azi am vazut ca strada Bulgarus e in sfarsit asfaltata proaspat si se circula, daca s-ar apuca cei din Bragadiru si de Gladiolelor ar fi o noua scurtatura foarte buna, dupa ce au asfaltat Margelelor si Maracineni, evident solutii paleative pana la construirea soselei de 3 benzi.

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei nou_pe_aici

alex1968 wrote:
Azi am vazut ca strada Bulgarus e in sfarsit asfaltata proaspat si se circula, daca s-ar apuca cei din Bragadiru si de Gladiolelor ar fi o noua scurtatura foarte buna, dupa ce au asfaltat Margelelor si Maracineni, evident solutii paleative pana la construirea soselei de 3 benzi.


Bulgarus nu ajuta prea tare din moment ce exista deja Cooperativei pana la cimitir asfatata, asteptam cu interes deosebit Gladiolelor, drum pe care nu se mai poate circula cu mai multe de 20Km/h la ce cratere s-au facut in drumul pietruit.

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei Aron

S-au apucat sa puna borduri si in curand sa asfalteze Str. Floarea de Gheata care este urmatoarea si ultima strada(sens Bucuresti) ce leaga Ghidigeni si Prel. Ghencea.
PS: Intrarea Scurta este acuma finalizata.

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei nou_pe_aici

Aron wrote:
S-au apucat sa puna borduri si in curand sa asfalteze Str. Floarea de Gheata care este urmatoarea si ultima strada(sens Bucuresti) ce leaga Ghidigeni si Prel. Ghencea.
PS: Intrarea Scurta este acuma finalizata.


Era deja asfaltata cam pana in dreptul cimitirului, cred ca nu era o portiune mare ramasa pe pietris, partea buna insa este ca aceasta iese in Valea Ialomitei, deci un ajutor pentru cei care mers in directia respectiva.

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei Aron

Era asfaltat pana in dreptul bisericii. Iar bucata aia reprezinta cam o treime din cat are strada in total. Oricum o sa refaca si bucata asfaltata deoarece este pozitionata foarte sus fata de cealalta, trecand peste bordura. O sa pun cateva poze maine.

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei bogdan10

nou_pe_aici wrote:
Era deja asfaltata cam pana in dreptul cimitirului, cred ca nu era o portiune mare ramasa pe pietris, partea buna insa este ca aceasta iese in Valea Ialomitei, deci un ajutor pentru cei care mers in directia respectiva.


Str. Floare de gheata iese la intersectia bd. Prelungirea Ghencea cu str. Valea Oltului! Str. Valea Ialomitei e mai departe fata de aceasta zona.

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei nou_pe_aici

bogdan10 wrote:
nou_pe_aici wrote:
Era deja asfaltata cam pana in dreptul cimitirului, cred ca nu era o portiune mare ramasa pe pietris, partea buna insa este ca aceasta iese in Valea Ialomitei, deci un ajutor pentru cei care mers in directia respectiva.


Str. Floare de gheata iese la intersectia bd. Prelungirea Ghencea cu str. Valea Oltului! Str. Valea Ialomitei e mai departe fata de aceasta zona.


Corect, am confundat cu gandul la depoul de metrou :)

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420548 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use