Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei

104 posts, 52313 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Nightwolf

Io unu am fost pe Drm Cooperativei acu vreo 2 sapt ca am avut caz acolo pe la nr. 80 si ma uitam in zare si vedeam camp ... e adevarat, e un drum acolo facut de pretenii nostrii romulanii pt a ajunge cumva spre Bragadiru mai repede dar doar atat .. nimic organizat sau cartografiat ...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Mircea G

Drumurile astea inventate pe plan local se numesc : " drumul hotilor " ! Probabil ca atit merita zona asta .
Cind a avut loc incidentul cu tramvaiele la Sebastian , infrastructura slaba si inexistenta si-a spus cuvintul . 13 Septembrie ,Dr Sarii ,  Ghencea , Ferentari , totul blocat . Daca exista aceasta strapungere cit si cea Rahova / Magurele - Zetari / Giurgiului , se mai putea circula .

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei nou_pe_aici

Buzescu wrote:
Dr2005 wrote:
Ca fapt divers, Drumul Cooperativei merge până în Şos. Alexandriei de o vreme. Cu câteva sute de metri de asfalt în plus s-ar putea degreva Prel. Ghencea de cârdul de la Centură.



Daca tot ne-am linistit cu SF-urile noastre, are cineva idee daca strada Glodiolelor a fost asflatata macar asa la misto direct peste pamanat?
Se poate trece din Alexandria prin Gladiolelor-Cimitir-Cooperativei, Ghencea fara a rupe masina in 2-3?

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei nou_pe_aici

nou_pe_aici wrote:
Daca tot ne-am linistit cu SF-urile noastre, are cineva idee daca strada Glodiolelor a fost asflatata macar asa la misto direct peste pamanat?
Se poate trece din Alexandria prin Gladiolelor-Cimitir-Cooperativei, Ghencea fara a rupe masina in 2-3?


Imi raspund iar singur,M-am riscat si am mers pe acel drum astazi.

Exista o portiune conform google maps de 1.3 km neasflatata, in realitate a parut o venicie.

Este un drum pietruit fara gropi mari, se poate circula, asa batraneste ca la tara insa cu 20, mai mult zornaie masina pe toate partile.

Trec deja destul de multe masini pe acolo.

Pacat, cu o mana de asflat aruncata peste pietris, masinile mici ar putea circula foarte bine si ar usura putin traficul ep centura si antiaeriana.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Mircea G

Am inceput si eu sa circul pe acolo , dar parerea mea este ca e crima . Nu gropile sint problema , asta se rezolva mergind incet . Praful este criminal . Eu am patit ziua , pe lumina , sa nu vad la 10 m in fata masinii ,din cauza prafului .
Din cite cunosc momentan se " gindesc " niste drumuri pe acolo dar dureaza .

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei alex1968

Am putea face pariuri/pronosticuri de genul: care va fi asfaltata mai intai, Bulgarus plus Gladiolelor sau Maracineni plus Margelelor ca sa ajungem totusi din Prel.Ghencea in Alexandriei evitand Centura ?!?!?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Mircea G

alex1968 wrote:
Am putea face pariuri/pronosticuri de genul: care va fi asfaltata mai intai, Bulgarus plus Gladiolelor sau Maracineni plus Margelelor ca sa ajungem totusi din Prel.Ghencea in Alexandriei evitand Centura ?!?!?
Cred ca nimic in acest moment . Acolo sint niste terenuri mari compacte , pt care se "coace" ceva , mai este statia aceea cu balast , care nu se stie cit mai sta . Pe la colturi se spune ca nu traversarea dorita de dvs se va moderniza ci strazile care vin din centura si merg spre Ghencea . Ar fi interesant de suprapus PUZ-ul strapungerii Ghencea cu dezvoltarea actuala din zona sa vedeti cam ce strazi " ies "  Din discutii si auzite , Safirului ar fi prima modernizata , s-au facut retragerile ,la 12 m ...cam ingust dar speram . In tot cazul este de durata . Cheia este in acele terenuri foste ale armatei , nu se stie ale cui  acum .....

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei alex1968

Trist, atunci pentru ca alta cale de a ajunge din Prelungirea Ghencea pana in sos. Alexandriei nu este. Iar in ce priveste marea strapungere prin terenurile armatei tare mi-e ca va dura vreo 10 ani de acum inainte. Asa ca "Lasati orice speranta..." pare a fi mesajul

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Mircea G

alex1968 wrote:
...... "Lasati orice speranta..." pare a fi mesajul
Cum am spus , eu am ceva " interese " in zona si se pare ca vara asta am sa tot " circul " pe acolo . Daca aflu ceva , dau eu de stire .

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei alex1968

Multumesc foarte mult si sa auzim numai de bine! Sarbatori fericite tuturor membrilor forumului!

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei nou_pe_aici

Salutare,

Intamplator am ajuns astazi pana in cartierul Fortuna si surpriza, am avut placuta surpriza sa vad ca s-a inceput asfaltarea strazii Cristalului (in continuare).

Din ce observ eu se face cate o banda pe sens separate de un spatiu de verdeata.
Se vede chiar si un mini sens giratoriu la intrarea pe straduta.

Stiti cumva mai multe datalii privind aceasta lucrare?
Pana unde merge?
Se intentioneaza sa ajunga pana in Prelungirea Ghencea?
harta portiune asflatata
asfaltare.jpg (252.98 KB; downloaded 4723 times)
asflat (1)2.jpg (248.97 KB; downloaded 4722 times)
asflat (3)2.jpg (299.51 KB; downloaded 4720 times)
asflat (2)2.jpg (235.52 KB; downloaded 4721 times)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Mircea G

nou_pe_aici wrote:
Salutare,

Intamplator am ajuns astazi pana in cartierul Fortuna si surpriza, am avut placuta surpriza sa vad ca s-a inceput asfaltarea strazii Cristalului (in continuare)...Stiti cumva mai multe datalii privind aceasta lucrare?
Pana unde merge?
Se intentioneaza sa ajunga pana in Prelungirea Ghencea?

Din cite stiu doar pina in Safirului unde inca se lucreaza la utilitati . In Ghencea nu are pe unde sa ajunga deoarece strazile inca nu sint " utilate " si nu s-a dezvoltat suficient zona .

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei LArSON

Vad ca partea care se asfalteaza tine de Bragadiru, restul de sectorul 5. Nu cred ca Vanghelie are in plan asfaltari pe acolo prea curand.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Mircea G

LArSON wrote:
Vad ca partea care se asfalteaza tine de Bragadiru, restul de sectorul 5. Nu cred ca Vanghelie are in plan asfaltari pe acolo prea curand.
Planurile nu sint ale lui Vanghelie sa le tine el sub perna .
Zona nu este structurata , nu are utilitati , sint strazi cu cimpuri si trei case ...ce sa asfalteze acolo ? :shock:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use