Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei

104 posts, 52144 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei Nightwolf

cos, ar trebui imbinate (parerea mea) cele doua topice. Nu de alta dar pe la Regimentului - Floare Galbena p`acolo cand vor vrea sa bage canal isi vor da seama ca il baga in Ilfov si ei habar nu au ...

@zapacitu -- Prel. Ghencea se imparte in 3 parti mari si late si asta a contat si conteaza si acum pt modernizarea retelelor din zona si REasfaltare. Avem asa:
1) Tronsonul Brasov - V. Oltului -- pe acest tronson au fost modernizate majoritatea lucrurilor desi este o mare hiba aici intrucat stradutele de pe partea dreapta tin de sectorul 6, cele de pe stanga de sectorul 5. A lu` care este nu au vazut canal si gaze multi ani pana cand Oprescu s-a saturat si a bagat el picioru` in zona aia si cat de cat a adus-o la liman. Acum toate stradutele acolo sunt piste de incercare.
2) Tronsonul V. Oltului - Intr. Floare Galbena. -- aici, majoritatea zonei e strajuita de vile, vilute, viloase, restaurante si cimitir + sere. Aici nu e bagat nimic din cate stiu, totul e pe baza de fose. Se preconizeaza o modernizare si extindere a retelelor (asta e zona inundabila cu precadere). Aici e alta hiba -- stanga e Bragadiru, dreapta e Bucuresti. Unde sapam? Intelegi ideea? :)
3) Tronsonul Intr. Floare Galbena -- DNCB. Eeee aici e belea. Dupa Decretu` lu` Raposatu` , Bucurestiul se termina la Intr. Floare Galbena. Niste baieti destepti, cand au desenat niste harti, au bagat portiunea asta in Bucuresti. Desi Decretul spune ff clar -- limita vestica a sectorului 6 este prelungirea Strazii Floare Galbena catre Nord-Vest, paralel cu linie de centura a caii ferate, pana la intersectia cu actualul Bd. Timisoara (in Decret apare denumirea veche a Bd. Timisoara, imi scapa acum). Astfel, tot campul de dupa sere pana in centura, ar trebui sa tina de IF. Intelegi interesele? Acolo E hectare intregi!!

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei survola

Vestitul Cartier Latin plăteşte impozitele peste centură, la ţară.
Şi vecinii lui la fel.

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei Costin

Modernizarea stradutelor nu prea are legatura su cupralargirea prelungirii (mda... suna bine) si cu pasajul. Mai bine raman topice separate. Plus ca, am inteles ca unele lucrari pe stradute sunt facute de Primaria Bragadiru (deci nu au gresit beneficiarul).

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei Nightwolf

Pai nu aveau cum. De la V. Oltului incolo e Bragadiru ...

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei aztec

Dar Valea Oltuluyi cand oare se vor ocupa de ea, ca e crima la orice ora. Si e prima varianta pana la centura..

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei p55d

Prelungirea Ghencea, de la V. Oltului si pana la str Maracineni (deci inclusiv str. Funigeilor) apartine pe partea stanga de Sect 5 (care este) si pe dreapta de Sect 6.
Incepand cu str Maracineni (deci inclusiv cartierul Latin) se afla in Bragadiru. La intrarea pe str Maracineni se afla inclusiv indicator de intrare in Bragadiru!
Pe dreapta pare sa ramana Bucuresti/Sect 6, dar nu stiu exact. Asta e situatia in teren, stiu de la cei care au case pe acolo si dupa indicatoare.

Pe Gmaps, apare o chestie curioasa: inceputul str. Maracineni se afla in interiorul Bucurestiului (si in afara Ilfov) dar in acelasi timp in Bragadiru. Stiu ca mai de mult (~1-2ani) era un indicator de intrare in Bragadiru pe la mijlocului str Maracineni, cam pe unde e limita Bucuresti/Ilfov pe Gmaps.

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei alex1968

Si Ghidigeni de cine tine? Cat timp o sa mai fie vechile linii de tren in asfalt? Cred ca dinainte de 1989 nu s-a mai facut nimic pentru a asfalta strada asta.

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei Nightwolf

Pai uita-te pe harta. E inainte sau dupa Maracineni?

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei alex1968

E inainte de Maracineni, pleaca din Prelungirea Ghencea si se intersecteaza perpendicular cu Maracineni, dupa care se continua spre bariera Domnesti.

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei Nightwolf

At ar trebui sa fie 50/50

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei mihai_tomaro

Dar un microbuz care sa legeValea Oltului cu soseaua Alexandriei pe noua ruta asfaltata nu exista ?
_____________________
Edit andrei11: Aici nu sunteti pe mess cu prietenii. Multumesc. Stiti la ce ma refer. :?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei Mircea G

mihai_tomaro wrote:
Dar un microbuz care sa legeValea Oltului cu soseaua Alexandriei pe noua ruta asfaltata nu exista ?

Strazile astea si strapungere Dr Taberei - Rahova , sunt in discutie de mai bine de 30 de ani , stiut de mine , poate chiar mai mult . Daca inca discutam de " sa bage si ei un maxi -taxi " ...ori sintem prosti , ori conducerea orasului trebuie impuscata ...

 


Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei zapacitu

Mai greu cu poligonul antiaerian...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei Mircea G

Azi am trecut si eu pe traseul Prelungirea Ghencea / Maracineni / Sos Alexandria .
Credeam ca sint oameni seriosi pe aici ...
Alea sint strazi ? Pi..sa..tul boului este mai drept si mai aliniat ...
Niste ulite cotite , cu latime variabila , fara trotuare , o porcarie .
O porcarie a primariei de care apartine ca a permis asa ceva , si n-a aliniat strada , ca n-a pastrat spatiu pt o circulatie normala , si o prostie a celor ce locuiesc acolo , apoi se vaita ca n-au strazi .
Edilii astia isi bat joc de noi .

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419448 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use