Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Modernizarea zonei Prel. Ghencea - Sos. Alexandriei

104 posts, 52137 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei nou_pe_aici

Mircea G wrote:
LArSON wrote:
Zona nu este structurata , nu are utilitati , sint strazi cu cimpuri si trei case ...ce sa asfalteze acolo ? :shock:


Ce utilitati lipsesc?
Apa si canalizarea este chiar in aceasta perioada extinsa.
Electirictate este, gaze "este".

Acum, daca te referi si tu la gandirea unor primari ce spun ca pana nu se ocupa toate parcelele ei nu asflateaza, nu stiu cat de corect este.
In situatia actuala nu se stie cand si daca, campul se va popula 100%.
Iar pana atunci, aia care s-au mutat e posibil sa voteze iar namolul din pantofi sa le spuna si cine.
Poate Vanghelie nu e afectat, primarul de BRagadiru este insa putin, stie ca astia ce s-au mutat pe acolo sunt putin mai educati, ceva mai avuti si ca nu isi vand votul pt 2 kg de faina.

In schimb traficul din zona trebuie putin aerisit.
Exista practic doar 2 posibilitati pentru toti cei din zona pentru a ajunge spre Centru:
Centra- practic omorata de tiruri si acordatul de prioritate de la Domnesti si Sos. Alexandria, momentan omorata si ea de lucrarile la extinderea canalizarii.
In rest nimic, daca te uiti cat de haotic sunt trasate stradutele intre Bucuresti si Magurele, vei crede ca au fost desenate de un prescolar.
Pe aprtea intre Sos Alexandria si Ghencea, totul e blcoat de faimosul teren detinut de armata si ce probabil asteapta alti ciobani pentru un schimb avantajos.

Din punctul meu de vedere, pe langa frumoasa strapungere ce ne gazduieste discutia, era frumos sa exista o strapungere mai complexa din Magurele in Ghencea.

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei bogdan10

nou_pe_aici wrote:
...Pe aprtea intre Sos Alexandria si Ghencea, totul e blcoat de faimosul teren detinut de armata si ce probabil asteapta alti ciobani pentru un schimb avantajos....




MApN detine terenuri intre Sos Antiaeriana si Prelungirea Ghencea nu intre Sos. Alexandriei si Prelungirea Ghencea. La strapungerea Str. Brasov - Sos. Antiaeriana va trebui sa cedeze armata teren pt. realizarea acesteia!

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Nightwolf

Str. Cristalului tine toata de Bragadiru, nu are treaba cu Bucurestiul ...

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei shoppy

Aia s-au prins ca Electrica nu o sa-si mute niciodata LEA de acolo, asa ca au zis sa faca o strada in jurul ei.

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei nou_pe_aici

shoppy wrote:
Aia s-au prins ca Electrica nu o sa-si mute niciodata LEA de acolo, asa ca au zis sa faca o strada in jurul ei.


Se pot muta oricand, singura problema este ca legislatia spune ca cine solicita modificarea e si cel care plateste :)

Personal imi place cum arata, daca pun si putin gazon iese ceva frumos :)

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei andrei11

bogdan10 wrote:
MApN detine terenuri intre Sos Antiaeriana si Prelungirea Ghencea nu intre Sos. Alexandriei si Prelungirea Ghencea. La strapungerea Str. Brasov - Sos. Antiaeriana va trebui sa cedeze armata teren pt. realizarea acesteia!

S-o credeti voi, de cand cu Jiji nu mai fac ăştia vreun schimb de terenuri, nici daca semneaza Obama in persoană  :mrgreen:  :geek:

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Nightwolf

AIci nu e vb de schimb de terenuri. Daca se decreteaza utilitate publica se face strapungere si basta ... oricum terenul ala e nefolosit si, cf. standardelor NATO si UE, UM-urile ar trebui scoase in afara localitatilor ....

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei nou_pe_aici

Nightwolf wrote:
AIci nu e vb de schimb de terenuri. Daca se decreteaza utilitate publica se face strapungere si basta ... oricum terenul ala e nefolosit si, cf. standardelor NATO si UE, UM-urile ar trebui scoase in afara localitatilor ....


Corect, problema a fost de vointa.
Dar poate cu putin noroc...,
In zona exista o mare atractie turistica, Penitenciarul Rahova, de cand cu arestarile VIP-urilor ajung in zona si oameni "importanti", poate isi dau si ei seama ca ar vizita mai repede un fost deputat/ senator/ premier daca ar exista o astfel de strapungere.

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Nightwolf

Neah... VIP-urile sunt transferate la Jilava dupa carantina de 21 de zile de la Rahova. Rahova e penitenciar de maxima siguranta cu regim inchis, VIP-urile au regim semi-deschis de detentie deci VIA Jilava...

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei nou_pe_aici

nou_pe_aici wrote:
...Din ce observ eu se face cate o banda pe sens separate de un spatiu de verdeata.
Se vede chiar si un mini sens giratoriu la intrarea pe straduta.
...


Am fost astazi in recunoastere.........partea buna e ca s-a termiant asfaltarea strazii de care vorbeam, vestea proasta e ca acolo s-au oprit si de acolo nu prea poti merge fara sa-ti distrugi masina, sunt niste denivelari si santuri in care nu stiam cum sa intorc.

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei alex1968

Am circulat azi pe acolo. In 4 saptamani au reusit sa asfalteze portiunea pana la strada Safirului. Mai raman 2 kilometri de asfaltat pe Margelelor. Cand te gandesti in ce scurt timp poate fi facuta legatura intre Prelungirea Ghencea si sos. Alexandriei te apuca nebunia. In 2 luni poate fi turnat asfalt pana ce str. Margelelor se continua cu Maracineni. Cred ca si daca proprietarii pun fiecare din buzunar 1000 de lei se poate asfalta bucata aia nenorocita unde poti sa-ti rupi masina. Totul tine de domnul primar din Bragadiru, corect?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Mircea G

alex1968 wrote:
...... Cred ca si daca proprietarii pun fiecare din buzunar 1000 de lei se poate asfalta bucata aia nenorocita unde poti sa-ti rupi masina. .......
Si 5 lei taxa de masina care trece prin fata casei , pare ok ?

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei nou_pe_aici

alex1968 wrote:
Totul tine de domnul primar din Bragadiru, corect?


tine de mai multe, bani, interese (generale sau personale) etc.

Personal nu cred in varianta in care oamenii isi asflateaza singuri, atunci de ce platim taxe daca tot noi face?
In plus, daca te uiti, in zona ramasa neasfaltata nu prea sunt casa, nici macar in portiunea aia proaspat asfaltata nu sunt decat 2-3.

Eu sper ca se va continua lucrarea, nu ar avea logica asfaltarea unei strazi care duce nicaieri, insa in Romania se poate orice atat timp cat banii se fac.

Adevarat, o strada, chiar si cu o banda pe sens ar reprezenta un mare ajutor in zona.

Primarul asta a miscat ceva prin zona, in special in zona de asfaltare cartier nou, poate se indura si face si asta, partea proasta e ca spre Ghencea sef este Vanghelie si asta spune tot!

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei alex1968

Maracineni este asfaltata deci bucata lipsa tine de Bragadiru integral. Mai in fata strada Bulgarus (aia cu o linie de tramvai inca ingropata in asfalt) tine de sectorul 5 iar Gladiolelor ( o strada foarte larga care daca ar fi asfaltata la fel ne-ar scuti de multe necazuri, ce e in prelungirea lui Bulgarus) tine de Bragadiru. Daca s-ar rezolva asfaltarea la astea 2 strazi am avea practic drumuri asfaltate pe 2 variante intre Prelungirea Ghencea si Sos. Alexandriei pana la "Marea Strapungere".

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use