Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Construcția de parcări în București

878 posts, 243055 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 63
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Construcția de parcări în București Utilizator anonim

Intr-un document primit de la directia de infrastructura a PMB printre mai multe lucruri interesante cu care urmeaza sa revin vedem si harta parcarilor tip Park&Ride propuse si pentru care este realizat studiul de fezabilitate.

De asemnea zonele unde urmeaza a a fi realizate parcari de resedinta in vederea elibarerii benzii 1 a bulevardelor pentru realizarea de culoare unice pentru transportul in comun.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Constructia de parcari in Bucuresti Utilizator anonim

Incep lucrarile la parcarea subterana de la Universitate.

Oprescu mută statuile de la Universitate pentru prima parcare subterană
Deocamdată, singurul lucru rămas nerezolvat înaintea începerii efective a lucrărilor îl reprezintă mutarea celor patru statui aflate în scuarul de la Piaţa Universităţii, în perimetrul cărora se vor desfăşura lucrările pentru parcajul subteran.

"Unii mi-au recomandat să depozitez aceste statui prin hambare, eu am să le mut în Parcul Izvor", a declarat Sorin Oprescu. Edilul a precizat că după ce lucrările vor fi finalizate, statuile vor fi repuse la locul lor, potrivit Mediafax.
Pentru parcarea de la Universitate a fost semnat contractul de concesiune a lucrărilor publice cu investitorul privat Consorţiul de firme Inter Parking Hispania SA, Terra Test Cimentaciones SL, Alius Inversiones SL şi Simex SA. 380 de locuri de parcare urmează să fie construite.
Sorin Oprescu nu a precizat data demarării proiectului.


http://www.realitatea.net/oprescu-muta-...97371.html

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti telvanni

Scenariu: "esti pe la piata Victoriei si te indrepti spre Universitate, unde ai putina treaba. Pe drum te gandesti unde naiba vei parca in buricul orasului...dar observi in dreapta, agatat de un stalp, un afisaj electronic care spune: "Parcaj Universitate-56 locuri libere". Problema rezolvata...respiri usurat" Cum ti se pare? Putin SF? Nu e deloc...putin SF mi s-a parut mie cand am vazut prima oara in Viena acest lucru. Si erau si locuri de parcare moca....doar ca trebuia sa le cauti un pic.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Constructia de parcari in Bucuresti Utilizator anonim

In luna martie, vor incepe lucrarile pentru parcajul subteran Piata Universitatii. Este prima parcare subterana publica din reteaua de parcari ce se va naste sub administratia mea.
Lucrarile vor fi realizate de catre Consortiul  Interparking Hispania S.A., Terratest Cimentaciones S.L., Alius Inversiones S.L., Simex S.A
Perioada contractuala este de 18 luni, dar se incearca finalizarea proiectului in max 16 luni.
Parcarea va avea 2 nivele cu 325 de locuri de parcare, din care 300 auto si 25 moto.

Primaria Municipiului Bucuresti

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti telvanni

Utilizator anonim wrote:
In luna martie, vor incepe lucrarile pentru parcajul subteran Piata Universitatii.

Suntem la jumatatea lunii aprilie,  a inceput ceva acolo? Eu din pacate nu am drum pe acolo si nu am cum sa vad. Se vede macar o organizare de santier? Au inceput forarea pilotilor?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Constructia de parcari in Bucuresti Utilizator anonim

Normal ca nu  :twisted:
Nici statuile nu sunt mutate.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti bobobarosanu

Ce se mai stie de intentia primarului Piedone de la sectorul 4 de a construi in zona Tineretului un parcaj suprateran?

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti shoppy

La radio au zis ca muta statuile la sfarsitul lunii.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti telvanni

care luna?
De fiecare data cand vad ca s-a inrosit topicul cu parcari imi tresalta inima de bucurie...poate poate incepe ceva...Vreau sa vad si eu in bucurestiul asta o parcare subterana serioasa.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti mindmasster

telvanni wrote:
care luna?
De fiecare data cand vad ca s-a inrosit topicul cu parcari imi tresalta inima de bucurie...poate poate incepe ceva...Vreau sa vad si eu in bucurestiul asta o parcare subterana serioasa.


Asta va avea 300 de locuri. Ti se pare serioasa? In comparatie cu cea de la Unirii care are 1000 de locuri eu zic ca nu va face fata. Macar sa o avem si pe asta . Numai sa inceapa odata

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti telvanni

O parcare destul de mare (subterana) este la Obor. Pacat ca e-n paragina. Sunt scurgeri de apa peste tot.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Metamorph

Saptamana asta statuile de la Universitate se muta in parcul Izvor in vederea demararii lucrarilor la parcarea subterana.Era si timpul.Mai pe larg http://www.gandul.info/news/statuile-de ... le-6082496

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti telvanni

Yupiiiiiii! Ce bine!

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti cristi20

Ok sa se faca parcarea...  dar sunt curios cum o sa se sape pe sub ea ca sa se faca statia de metrou Universitate 2. (cand o sa se faca peste 10-20 ani sau mai tarziu)  :twisted:

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 63
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use