Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Construcția de parcări în București

878 posts, 246430 views
 
Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 63
 
 

📖 Pagination options
Re: Constructia de parcari in Bucuresti Sava_6115-6315

In sectorul 1 nu se fac parcari, dar politia imparte amenzi cu duiumu. In noaptea ce a trecut politia a amendat toate masinile marcate ilegal pe Ion Mihalache, in portiunea Turda - Victoriei. Ma refer doar la masinile de pe carosabil. In dimineata asta am vazut 4 echipaje de politie in zona. Singura  parcare permisa e la shaormeria de la Piata  Ion Mihalache, unde semnul de "interzisa oprirea" e montat dupa piata. Asta e blat pe fata!! Bine-nteles, pietonii au de suferit, caci trotuarele sunt tixite de masini, soferii nervosi fac manevre imprudente pe trotuare. Mai lipsesc stalpisorii...

Primaria sectorului 1  se vaita ca nu are unde sa faca locuri de parcare. Doua locuri le indic eu: primul e parcarea de langa primarie(contruit ceva sub-suprateran pentru a spori capacitatea), iar al doilea, la Piata Ion Mihalache (dăramata toata cosmelia si facut parcare sub/supraterana combinata cu piata)

Eu nu inteleg o chestie: e chiar atat de greu pentru primarii sa achizitioneze si sa monteze parcari modulare ca in sectorul 6??

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

Sa amendeze si in alte parti decat pe Mihalache. Si alte Politii sa faca la fel, in alte sectoare.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti ByOnu

Cand se respecta legea nu va convine ca se impart amenzi, cand se parcheaza pe prima banda si se circula pe una singura, iar nu va convine. Orice, numai sa nu fie nimeni prea deranjat.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

Eu unul vreau amenzi peste tot si respectarea legii. Acolo unde sunt semne care interzic parcarea, pa si pusi masini. Si daca vor sa le permita, atunci sa scoata semnele. M-am saturat si de chestia asta cu nu sunt parcari dar se interzice, pe cei cu masini nu i-a pus nimeni sa-si ia masini cu duiumul (ca sunt familii intregi unde fiecare are masina lui ca e de fitza probabil) fara sa aiba unde le parca legal. Asa ca eu unul nu le plang deloc de mila si sa am puterea necesara le-as zbura pe toate care sunt parcate ilegal. As incepe cu cele care ocupa tot trotuarul de n-are nimeni pe unde sa treaca nici la 1 m nici la 10 cm. Daramite acum cand e interzis cu desavarsire. Ohoooo alea zboara primele. Cele care obtureaza viraje de pe strazi secundare -si nu numai- si cele care sunt parcate in statiile de autobuz sau foarte aproape de trecerile de pietoni (care poate mai si obtureaza semne de circulatie - ca poate trecerea nu e vizibila, s-a sters marcajul - sau nu-ti ofera vizibilitate asupra celor care vor sa se angajeze pe trecere). Si cate si mai cate. Raus! Fara scandal si o mana forte nu se face treaba. Adio si n-am cuvinte. E lege, se respecta si m-am saturat de compromisurile de ***** pe care trebuie nu stiu de ce sa le facem. Nu-ti convine fa plangere la primarie sa faca parcari sa ai unde sa-ti pui masinile. Eu m-am saturat de chestia asta. Mi-aduce aminte de idiotii care si-au construit case langa aeroport si se plangeau apoi de zgomot. Pai n-ai stiut mai nene ma ca acolo e aeroport? Ai cazut din copac? :popa:

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti TibiV

Deci nu ai masina.... ;)

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

Si tu ai una/membru de familie? Eu sunt mai sarac si am una singura pe care o tin in curte. Unde mai am loc de una. Asta daca te intereseaza si asta. Si in fata portii mai pun una si nu incurc traficul (nu e trotuar). E bine daca din tot ce am zis tu ai retinut doar ca nu as avea masina. Un fel de "nu stii ce patimim noi astia cu masini", nu? Nu am nimic impotriva a avea si 10 masini daca te tine, dar sa si unde sa ti le tii legal si fara a-i deranja pe ceilalti. Nu pe trotuare, la colturi, indesate intre doi stalpi etc.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti adila

Trebuie si amenzi, dar si parcari, si nu in spic pe strada cum se lauda primarul S4. Daca asa si-a propus el sa adune cele 10k de locuri noi de parcare, atunci vom avea un haos total in Bucuresti.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

10k oricum e un fleac fata de ce trebuie cu adevarat. Si nr de masini creste. Deci 40k la 125k de acum va fi un 50k la 135k (sa zicem de dragul matematicii), deci fix aceeasi chestie. Aici trebuia lucrat de acu 20 ani in urma minim cand erau la sfert masinile de acum. Cu tot ce trebuia si la nivel de constructii si largiri si legislatii etc ca sa nu ajungem acum unde suntem sa nu mai avem pe unde scoate camasa.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Florinds

Tocmai de asta acolo unde se incepe ceva, trebuie gandit cum trebuie... Spatiul este vital cand sunt atatea masini...  Trebuie folosit spatiul pe verticala, nu facute cateva locuri si arbusti printre... Trebuie cautate toate solutiile posibile ca sa incapa cat mai multe masini, daca de la inceput gandesti ca vei construi doar un sfert din necesarul din prezent (nici macar nu gandesti in viitor), e grav... E un fel de abuz in serviciu.  : ))

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti andrei11

# Puss in Boots aș dori o intervenție mai echilibrată din partea ta...Așa propun și eu interzicerea totală a mașinilor în București și reintroducerea unui transport ecologic.
11-8-2017 12-12-17 PM.jpg (23.65 KB; downloaded 2284 times)
Adică eu dacă stau într-un bloc comunist  trebuie să fiu criticat că nu mi-am construit / nu am moștenit o casă cu curte și cu garaj pentru trei mașini ?
A, și ca să nu apară interpretări, sugestia este făcută de către userul andrei11, n-are nicio legătură cumoderatorul andrei11.  :)

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti neb1

Poti sa faci un milion de locuri de parcare ,pana nu termina provincia cu migratia spre Bucuresti ,Toata lumea vede mirajul in Bucuresti.
Nu am nimic cu nimeni,sa nu ma intelegeti gresit ,dar sunt foarte multe masini de provincie.
Va dau un exemplu ,la mine in spatele blocului avem 60 de locuri de parcare,platite,ocupate ,etc.
Dar avem si 12-13 masini de provincie ,care au inceput sa se parcheze in fata noastra ,si trebuie tot timpul sa dam telefoane sa vina sa-si mute masinile.La blocul de langa noi,aceeasi situatie vreo 10 masini care blocheaza pe toata lumea .
In fata blocului provincia e majoritara ,10-12 masini de Bucuresti ,restul din toata tara ,predominant VS-BC-VN-BZ-GL-BR .
In concluzie, poti sa faci cate parcari vrei,poti sa largesti si sa supralargesti cat vrei,degeaba,nu va fi suficient niciodata .

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

Da, stiu ca m-am inflamat dar ma mai satur si eu cateodata de toate discutiile astea sterile (si nu numai de ele). Dar am si zis -poate nu s-a inteles- ca nu esti "tu" vinovat daca n-ai 3 garaje, trebuie presata Primaria din toate partile pentru crearea de locuri de parcare. Dar asta trebuia facut acum 20 de ani nu acum. E ca Popestiul sau alte cartiere, bagam bagam bagam si apoi ne trezim ca nu mai avem pe unde circula. :bere:

@Neb, aia cu masinile de provincie n-are, dupa mine, asa mare legatura. Sunt multi din provincie cu masini de B. Daca aia e problema, or sa-si schimbe toti masinile (sau majoritatea) si nu o sa-i mai poti distinge :) Si in plus, orasul se extinde, sunt multi din provincie care doar nu vin sa stea cu bucurestenii in casa dubland masinile, ci isi cumpara propriile case sau apartamente sau stau in chirie, imobile care sunt- si aici e problema uneori- dotate sau nu cu locuri de parcare. Migratia e buna, vin minti mai luminate poate, nu putem interzice migratia ca doar nu suntem in vreo tara bananiera sau in Coreea de Nord sa impui populatiei ce sa faca. Daca vin eu din provincie si imi iau apartament undeva in Popesti poate sau la Aparatorii Patriei (ca sa zicem ca-s in Bucuresti desi nu e mare diferenta in zona aia) si am loc de parcare si am o masina, cu ce incurc? Si pe partea cealalta un bucurestean "gras" (ca e cel mai bine platit din tara nu?) cu 2 copii isi ia 4 masini si nu are decat un loc de parcare alocat. Cine incurca mai tare? Plus ca migratia nu e de ieri de azi, e de pe vremuri asa ca sincer, bucuresteni la a 7a spita nu cred ca mai sunt foarte multi. Si poate tu (nu o lua personal) care esti tot migrant dar de vreo 2-3 generatii, acum sa te superi pe altii ca si tine....repet, n-am zis de tine, ma refeream la cum pot gandi unele persoane. Ah, eu zic sa ii bagam la socoteala si pe cei cu masini din Bulgaria, mai ales ca -poate cu mici exceptii- sunt cazane pe roti de cred ca n-au vazut vreun Euro in viata lor.

Cu ultima ta afirmatie sunt perfect de acord dar nu cred ca rationamentul care a dus la ea e unul corect.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti shoppy

Migratia se regleaza si in functie de oferta, daca s-ar auzi in provincie ca in Bucuresti nu ai unde sa parchezi si politia cum te prinde ca ai calcat linia cu 1cm cum riidca masina si te cocoseaza de amenzi, si migratia ar scadea, daca e asa ca in Bucuresti legea e facultativa ca tot oameni suntem toti si vedem ca altfel nu se poate, evident ca si migratia este mare.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

Evident, sunt o gramada de factori care pot influenta mai mult sau mai putin si sunt o infinitate de situatii (mai sunt si studentii care vin cu masinile -si ei sunt o categorie de unde s-ar putea "taia" serios in cazul despre care vorbesti). In cazul de care vorbesti si cei din B nu si-ar mai lua masini peste masini ca nici ei n-ar avea unde parca, deci s-ar regla si din partea asta (sa nu dam doar in cei din provincie ca si B-ul are pacatele lui). In general cam toti isi fac de cap cat legea nu se respecta sau e facultativa. Revin oarecum la ce ziceam mai sus cand "explodasem" :D

 


Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 63
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use