Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Construcția de parcări în București

878 posts, 246431 views
 
Go to page:  1  ... 38 39 40 41 42 43 44  ... 63
 
 

📖 Pagination options
Re: Constructia de parcari in Bucuresti Florinds

Daca ti-a scris doar sa nu mai parchezi in acelasi loc, pune-o si tu pe alta strada... Vorbeste cu vecinii si vezi cine mai vrea sa vanda, vorbeste cu ei si preia tu locul de parcare liber care apare la vanzare...

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti essco

@Puss in Boots: nu am ajuns acasa, am vazut actiunea pe camera de supraveghere. Dar ma gandesc ca asta scrie. Sau, o fi scris: "Spalama"  :lol:
@Florinds: nu e niciun loc de la primarie, nimeni nu are; nu prea indraznesc sa o mai las pe stradute - am lasat-o doua nopti undeva, pe straduta, unde 100% nu era loc platit, si am gasit-o cu un cauciuc dezumflat (capacel lipsa).
O sa vad ce scrie pe hartie, si am de gand sa scriu apoi la primarie, la Politie si la televiziuni.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti shoppy

Sau poate este sistemul clasic: se intampla ceva nasol, a 2-a zi pilitia da amenzi la toata lumea, a 4-a zi nu prea se mai parcheaza, a 5-a zi e ca si cum nu s-a intamplat nimic.

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Constructia de parcari in Bucuresti ClaudiuL

Confirm pentru Mihalache. Doar ca ciclul este mult mai rapid.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti essco

Alarma falsa, n-am gasit nimic pe parbriz. Mea culpa! Imaginea era cu politista langa masina si cu ceva la stergatoare. Cred ca era doar zapada.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Serban

ClaudiuL wrote:
Confirm pentru Mihalache. Doar ca ciclul este mult mai rapid.


Pe tronsonul Piata Victoriei - Banu Manta (pe restul n-am urmarit) inca e curat...rar se intampla sa mai apara peste noaptea cateva masini, dar per total pot spune ca nu se mai parcheaza pe banda 1.

essco wrote:
O sa vad ce scrie pe hartie, si am de gand sa scriu apoi la [...] la televiziuni.


"SOC SI GROAZA!! IMAGINI CU UN PUTERNIC IMPACT EMOTIONAL! Uitati cum sistemul opresiv, Militia, Noua Securitate instiinteaza un cetatean DOAR pentru ca a parcat neregulamentar.  Da' ce-a facut, domne, a dat in cap?! A omorat pe cineva?!"

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

Apropo de parcarea pe banda 1, sa traiesc sa apuc ziua unei situatii similare pe Oltenitei.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti essco

Serban wrote:
"SOC SI GROAZA!! IMAGINI CU UN PUTERNIC IMPACT EMOTIONAL! Uitati cum sistemul opresiv, Militia, Noua Securitate instiinteaza un cetatean DOAR pentru ca a parcat neregulamentar.  Da' ce-a facut, domne, a dat in cap?! A omorat pe cineva?!"

Domnule, daca esti impiedicat sa urmezi calea legala... ce poti face? As vrea sa va vad intr-o situatie similara. Va invit la un exercitiu: veniti pe Soseaua Pantelimon si gasiti un loc de parcare legal. Dupa aia mai stam de vorba. Asa, din gura, toti stim sa dam.
Nu incalc niciodata regulie de bun simt - nu parchez pe treceri de pieton, nu parchez pe rutele de biciclisti, nu pe spatii verzi... Dar mai mult, ce sa fac? Sa-mi vand masina sau sa ma mut? Pe bune, sunt un cetatean, cum ziceti dumneavoastra, care ar vrea sa parcheze legal dar nu are unde.

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Constructia de parcari in Bucuresti ClaudiuL

Pe tronsonul Piata Victoriei - Banu Manta (pe restul n-am urmarit) inca e curat...rar se intampla sa mai apara peste noaptea cateva masini, dar per total pot spune ca nu se mai parcheaza pe banda 1.


Nu la fel este dupa piata 1 Mai spre Turda. Cum pleaca politia cum se revine la situatia anterioara. Parca totusi nu-mi place ca de zilele de sarbatori cand traficul era foarte redus, politia gonea pe cei care doreau sa parcheze. Sa nu uitam ca parcarea era pina de curand permisa noaptea si in WE.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Sorin62

essco wrote:
Serban wrote:
"SOC SI GROAZA!! IMAGINI CU UN PUTERNIC IMPACT EMOTIONAL! Uitati cum sistemul opresiv, Militia, Noua Securitate instiinteaza un cetatean DOAR pentru ca a parcat neregulamentar.  Da' ce-a facut, domne, a dat in cap?! A omorat pe cineva?!"

Domnule, daca esti impiedicat sa urmezi calea legala... ce poti face? As vrea sa va vad intr-o situatie similara. Va invit la un exercitiu: veniti pe soseaua pantelimon si gasiti un loc de parcare legal. Dupa aia mai stam de vorba. Asa, din gura, toti stim sa dam.
Nu incalc niciodata regulie de bun simt - nu parchez pe treceri de pieton, nu parchez pe rutele de biciclisti, nu pe spatii verzi... Dar mai mult, ce sa fac? Sa-mi vand masina sau sa ma mut? Pe bune, sunt un cetatean, cum ziceti dumneavoastra, care ar vrea sa parcheze legal dar nu are unde.


În fiecare săptămână petrec câteva ore în zona Pantelimon - Iancului. Parcarea este o mare problemă. De multe ori am lăsat mașina la 10 minute de mers pe jos distanță. De foarte multe ori (mai ales iarna) am lăsat mașina acasă și am venit cu metroul sau cu taxiul.
Să-ți lași autoturismul staționat sau parcat în mijlocul drumului sau în stația de autobuz sau pe colțul intersecție ”pentru că nu am găsit loc de parcare și am oprit doar pentru două minute” este o nesimțire și desconsiderare a celorlalți participanți la trafic.

Nici un stat pe lumea asta nu este obligat să ofere locuri de parcare. Găsirea unui loc e parcare legal este obligația posesorului autoturismului.
Este la fel ca la spectacol. Dacă s-au terminat biletele rămâi afară!
Există locuri de parcare, dar asta înseamnă uneori să mergi pe jos 5-10 minute. Faptul că ești proprietarul unui autoturism nu înseamnă că trebuie să-ți garanteze municipalitatea un loc de parcare în fața casei sau pe unde mai ai tu treabă prin oraș!

Eu sunt în favoarea unui echilibru între transportul în comun, transportul personal și transportul individual (taxi) în orașe.
Personal, cred că în viitorul nu foarte îndepărtat transportul urban se va realiza în mare parte prin vehicule autonome cu 2-4 locuri (taxiuri autonome).

Până atunci, dacă nu găsești loc de parcare, te mai învârți pe străzile din jur până găsești unul.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti ByOnu

Nu stiu, poate sa mai mergeti si cu RATB cand nu este neaparat nevoie de masina personala. Poate sa parcati mai departe, de exemplu daca gasiti un loc cu doua blocuri inainte, parcati acolo si aia este.

essco, in ce zona mergi cu masina din Pantelimon de obicei?

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti andrei11

# essco eu stau în Piața Iancului și pot lăsa mașina și la 1,5 - 2 km depărtare. Am noroc că în cazuri extreme am o curte la aprox 2,5 km unde pot să parchez. Folosesc mașina foarte des. Puțină mișcare nu strică. Perpedes am viteza de aprox 5 km /h. Pe zăpadă / ghiață e mai dificil.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

Eh uite tocmai asta sper, ca in clipa cand va fi gata parcarea de la Sudului de care inca nimeni nu s-a apucat (cat si cea de undeva de dupa metrou Brancoveanu spre Eroii Revolutiei) toti cei care ocupa banda 1 pe Oltenitei sa fie obligati sa parcheze acolo chiar daca asta inseamna sa fie la 500m-1km de blocul unde habiteaza :) Nu putem spera la trafic mai ok in oras in clipa in care benzi de circulatie sunt ocupate abuziv (cu concursul si pasivitatea autoritatilor, dupa mine una din primele probleme din orasul asta). S-a deschis (nu stiu daca oficial dar sunt deja masini parcate) la IMGB noua parcare de dupa statia de metrou. Au disparut oare masinile care populeaza zona statiei? Nu. S-a sinchisit cineva sa le uscheasca de acolo mai ales ca acum e loc de parcare din plin ca sa nu zic ****lau, la 350m distanta, conform google maps? Nu.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti ByOnu

Puss in Boots wrote:
Eh uite tocmai asta sper, ca in clipa cand va fi gata parcarea de la Sudului de care inca nimeni nu s-a apucat (cat si cea de undeva de dupa metrou Brancoveanu spre Eroii Revolutiei)toti cei care ocupa banda 1 pe Oltenitei sa parcheze acolo chiar daca asta inseamna sa fie la 500m-1km de blocul unde habiteaza :)


Imposibil, nu este suficient de incapatoare, este doar apa de ploaie. Iar efectul ei va disparea repede, foarte repede, ca si cum n-ar fi. Cum nici parcarile smart din sectorul 6 nu au golit zonele de masini parcate la nivelul solului, la fel cum nici parcarea de la Universitate nu a schimbat nimic. Romanul se fereste de parcarea cu plata ca :twisted: de tamaie, cum zice o vorba romaneasca. Iar chiar si daca parcarea este utilizata, efectul ei va fi dispersat repede datorita numarului foarte mare de noi masini.

O parcare are si reversul medaliei, incurajeaza achizitia de noi automobile.

Nu zic ca nu trebuiesc facute parcari, ba din contra, dar trebuie ca parcatul la sol pe anumite raze in jurul noilor parcari sa fie reglementat dur. Nu ca la Universitate unde au facut parcare iar abia peste 2 ani au ingustat str. Ion Ghica, sau situtia actuala in care strazile din jurul BNR colcaie de masini parcate .. in zona pietonala.

Prioritate trebuie sa aiba P&R-urile pentru a nu mai intra chiar atat de multe masini in oras. Desi nu ii vad eu pe cei mutati in vile la nord de Bucuresti sa coboare din masini pentru a schimba cu transportul public.

 


Go to page:  1  ... 38 39 40 41 42 43 44  ... 63
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use