Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Construcția de parcări în București

878 posts, 246843 views
 
Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 63
 
 

📖 Pagination options
Re: Constructia de parcari in Bucuresti TibiV

adila wrote:
Banuiesc ca unul din motivele pentru care aceste statii de monitorizare nu mai functioneaza este unul simplu: sa nu vedem ca indicatori sunt peste limita mxim admisibila.

De ce ii banuiesti ca ar fi atat de inteligenti ?
Nu functioneaza pentru ca pur si simplu ii doare in c(?)r daca functioneaa sau nu.
La fel de tare (si tot acolo) ii doare daca PM10 depaseste sau nu limita admisa.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti mihai_atanasiu

in zona Piata Palatului se pot face niste chestii interesante pe langa parcare subterana: se poate trece traficul auto in subteran incepand din zona Ateneului si pana in partea opusa spre hotel Novotel; evident ce nu este ocupat de pasajul subteran sa fie parcare subterana si la suprafata numai trafic pietonal si transformarea zonei in parc.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti bogdan10

Cu tunelurile subterane din zona ce propui sa se faca?

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti adila

Daca te referi la tunelurile lui Ceausescu, eu propun sa le desfiinteze. Nu au nici un rost. In orice caz la cum se lucreaza la noi, un pasaj in zona aceea este putin probabil. O parcare subterana in fata CC este fezabila cred eu, iar l-a la  suprafata as face o zona verde cu copaci multi sa nu mai vad masini.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti zapacitu

Sa le duca sub parcare, mama lor de tunele.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti bogdan10

Tunelurile existente in Bucuresti nu vor dispare niciodata! Unele intra la categoria "strategice" iar armata / serviciile secrete nu isi vor da OK-ul sa fie desfiintate, indiferent ce s-ar dori sa se construiasca in zona unde exista!

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Constructia de parcari in Bucuresti ClaudiuL

De ce nu ar fi inlocuite tunelurile vechi si deconspirate ?  :lol: Orice santier este o oportunitate.

Nu cred ca in Piata Palatului ar mai fi cine stie ce obiective strategice

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti adila

Credeam ca am depasit chestiile astea ridicole cu tuneluri secrete. Daca armata sau cine o mai fi implicat inca mai cred in utilitatea lor inseamana ca n-au inteles nimic. Eu le-as desfiinta fara drept de apel. In Bucuresti avem nevoie de parcari subterane si spatii verzi nu de catacombe si ascunzatori pentru smecheri.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti bogdan10

Spatii verzi la suprafata se pot face fara probleme in astfel de zone. Referitor la parcari subterane/supraterane, daca te uiti in zona centrala a Bucurestiului unde exista astfel de locatii, vei observa ca sunt destui "bizoni" care prefera sa blocheze trotuarele, trecerile de pietoni sau sa parcheze in zone interzise decat sa mearga in locurile de parcare cu plata subterane sau supraterane! Pana nu se va incepe din nou ridicarea autovehiculelor parcate neregulamentar nu se va pune cat de cat ordine pe strazi la acest capitol! Civilizarea unora cateodata "se mai face si cu bata" atunci cand anumiti indivizi duc lipsa de asa ceva si mai sunt si refractari la a avea un comportament civilizat!

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti adila

Si eu cred ca ridicarea masinilor ar trebui reluata, cel putin acolo unde sunt parcari si lumea nu le foloseste: de exemplu Universitate sau Eroii Revolutiei. In orice caz o parcare subterana in fata la CC sau in fata Ateneului este absolut necesara. In timpul festivalului George Enescu sau cand sunt concerte la Sala Palatului zona devine foarte aglomerata.

Educatia oamenilor se face si s-a facut cu biciul peste tot in lume. Multe tari occidentale uita insa acest lucru, si se dau foarte educate si civilizate si arata cu degetul spre noi cand vine vorba de aceste lucruri. Din cand in cand rabufnesc insa si la ei spiritele, dar atunci nu se pune.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti subway guru

Eu as zice ca acolo mult mai potrivita ar fi o galerie comerciala subterana, cu parcarea subterana dedesubt, si-ar scoate banii in scurt timp fara sa apese pe bugetul primariei sau pe birurile impuse bucurestenilor plus ca ar fi un mare impuls pentru turismul de plezir si pe timp rece cand carciumile 'de trotuar' din centrul istoric sunt moarte si inghetate
Ce zici?
Think Big!
:bere:
P.S.
Am vazut asa ceva la Seoul si crede-ma ca era cea mai profitabila afacere a municipalitatii de acolo!
8-)
E drept ca era pe 'corespondenta' dintre doua magistrale importante de metrou si in felul asta era usor accesibila si fara sa folosesti masina mica...
P.P.S.
Cea mai buna educatie nu se face cu biciul ci cu 'portofelul'!
E metoda 'singaporeza' cu rezultate sigure si infailibile, testate si verificate in practica!
:lol:  :lol:  :lol:
Aia cu biciul e ruso-sovietico-maoista nord-coreeana, complet falimentara
:o  :o  :o

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti andrei11

Eu tot o dau creangă cu parcarile peste statiile de metrou de la Iancului ( inclusiv  ) in Pantelimon.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti adila

Biciul, nu se refera neaparat la bataie in mijlocul strazii, sau rup mainile si picioarele infractorilor, ci la amenzi usturatoare.
Guru, visezi frumos cu acele parcari sub galerii comerciale subterane la randul lor. Eu cred ca ar trebui atrase firme private pentru constructia parcarilor de orice fel. Parteneriate public-private. In acest fel nu se impovareaza bugetul local.
Intrebarea este insa de ce acolo unde sunt deja parcari amenajate, sunt tolerate parcarile ilegale?
Si de ce inca mai vedem in mijlocul orasului oameni ai strazilor care dirijaza parcarea si-ti cer bani pentru locul de parcare? Autoritatile (Politia Locala) cu ce-si omoara timpul?

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti realistul

Am fost de curând în Spania. Există parcări trasate cu linie alba discontinuă la liber, parcări cu linie discontinuă albastra cu plata și automate de parcare din loc in loc și nenea care patrulează sa verifice parbrizul să vadă valabilitatea tichetului și cand  da amenda in caz că nu ai plătit sau depășești timpul, dar asta chiar se  verifică, și parcări cu galben pentru rezidenți unde nu ai ce căuta  să parchezi daca nu ești de-al locului că o furi. Și am mai văzut încă ceva care m-a uimit: dacă vrei să ai ieșire libera din curte sau garaj, plătești la primărie o taxa și ți se vopsește bordura cu galben și se pune un semn cu oprirea interzisa și nr. vadului. Nu ai plătit, oricine poate parca in dreptul porții tale :). A, și nu mai zic că mare parte din blocuri au parcări subterane.

 


Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 63
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420960 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use