Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Construcția de parcări în București

878 posts, 246488 views
 
Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38  ... 63
 
 

📖 Pagination options
Re: Constructia de parcari in Bucuresti realistul

shoppy wrote:
Blocuri cu parcari sub ele? Adica cu garaje?

Exact. Plus cele de la suprafață sau subterane cu plata.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti zapacitu

Am vazut si eu niste ansamburi rezidentiale mai inteligente la care constructorul a construit cate un loc de parcare la fiecare doua camere, plus 15 locuri de parcare cvasi-publice plus ceva locuri de parcare suplimentare pentru biciclete si motociclete. Insa discutam de 50k euro per camera, iar suprafata medie per camera e de vreo 35mp.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti andrei11

Așa, în mare, o stație de metrou are o amprentă la sol  de 4000 mp ( 200 * 20 ). S-ar putea să fie mai îngustă de 20 m, dar să spunem...Conform calculelor acceptate, în 4000 mp încap 160 mașini. Minim 2 nivele asta înseamnă 320 mașini.
Toate viitoarele stații de pe M 5 ar trebui să se conformeze acestui aspect. Țineți cont că la Hașdeu / Moșilor vor fi câte două stații, deci dublați numărul locurilor. Evident că metroriștii se vor opune, am mai ridicat odată această problemă și a dat cu NOPE.  :(

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti shoppy

Da, si in sectorul 1 s-au construit cladiri Subsol + Parter + 2 Etaje + 2 Mansarde in zona de case (sanchi profil de inaltime 2 ca mansarda nu se pune) cu locuri de parcare la subsol si niciunul dintre locatari nu a dorit sa cumpere si loc de parcare, asa ca s-a desfiintat parcare si s-a vandut si subsolul, si a ajuns o cladire cu practic 6 etaje cu doar 2 locuri de parcare cat este deschiderea la strada, ca toata lumea se descurca si nu ii trebuie parcare.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

@Andrei, adica sa faci parcare care sa inglobeze statia de metrou? Daca da, fix la asta ma gandeam eu acum o saptamana privind statia Leonida si dezastrul din jurul ei si azi Aurel Vlaicu. Asta doar asa ca si gand nu am stat sa fac vreo analiza extinsa doar cat mi-am aruncat privirea si mi-am dat seama ca e spatiu nefolosit, care mai ales la statiile de capat de traseu gen Leo si Berceni ar putea da nastere la parcari ca lumea nu glumele care se prevad (cel putin la Berceni). Daca nu, atunci sorry, n-am inteles eu bine.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti andrei11

Da, la primele două nivele ( pot fi și trei ) parcare ( deci la nivelul minus 1 și minus 2 ) apoi urmează dedesubt stația propriuzisă ( verstibul, peron, blablabla ). E adevărat că un nivel de parcare ocupă aproximativ 3,70 m ca și înălțime, așa încât  planșeul vestibulului  statiței de metrou va fi undeva la minus 8 metri, NSS - ul va fi la aproximativ minus 18 - minus 19 metri. Te costă mai mult toată construcția, dar la final o să ai și aproximativ 160 locuri de parcare / nivel.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

Si doar Metrorex are veto-ul pentru a se construi asa ceva acolo? e terenul lor? In orice caz, generic vorbind, doar daca nu o sa mai fie trotuare de taiat si spatii verzi de nimicit, poate doar asa sa fie o sansa sa vedem si parcari reale pe X nivele....Si mai cred ca fiecare primar se roaga sa nu fie el cel care sa ramana fara solutii la sol pt locurile de parcare. Cred ca mai inainte se taie din parcurile mari decat sa construiesti ceva de genul asta.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti adila

Autoritatile nu fac planuri pe termen lung, ci doar pentru perioada cat stau la putere. Nu avem dovezi ca autoritatile s-ar gandi ce vom face atunci cand nu mai exista spatii verzi in orase. Cat despre parcari, se aleg doar solutiile simple, care nu implica proiectare, ci doar turnat de beton pe spatiul verde si borduri cat mai multe.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti subway guru

Pe ‘surse credibile’ s-ar parea ca PMB doreste promovarea a doua proiecte de parcari subterane, Perla si Edgard Quinet...
Asteptam cu nerabdare!

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti survola

Ar fi timpul să înceapă si PMBista ceva.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti alliens

Pana incepe paracrile repsective, ar fi mai simplu sa ia masuri  de utilizare a celei de la Universitate spre exemplu, prin amendarea celor care parcheaza ilegal la suprafata in zona in conditiile in care parcarea aia e mai mult goala.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti TibiV

alliens wrote:
...ar fi mai simplu sa ia masuri  de utilizare a celei de la Universitate spre exemplu, prin amendarea celor care parcheaza ilegal la suprafata in zona in conditiile in care parcarea aia e mai mult goala.

Asta este al "mit urban"...
Marti la ora 10.30 NU am gasit nici un loc liber la -1
Am avut noroc ca am gasit la -2.
Dar cand am plecat, la 12.30, se invarteau vreo 3 masini prin parcare cautand un loc liber... Unul dintre ai a fost foarte fericit cand m-a vazut plecand...

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti andrei11

Vezi că există și mins 3  sau era închis ?

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti TibiV

Habar  nu am daca exista -3....
Daca nu as fi gasit loc la -2  probabil as fi aflat.

 


Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38  ... 63
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use