Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Construcția de parcări în București

878 posts, 247805 views
 
Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55  ... 63
 
 

📖 Pagination options
Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

La Universitate zona de deasupra trebuia gandita ca spatiu verde. Nu sa te bata soarele-n cap cat e ziua de lunga. Da, in zona aia e suficient spatiu verde (desi si asta e relativ, poate ce e suficient pt unii nu e pentru altii) dar nu cred ca strica sa mai fie o bucata folosita poate intr-un scop mai bun decat o parcare cand poate erau terenuri ce se pretau mai bine la asa ceva. Mai ales ca prin alte parti in sector (in oras in general) spatiul verde dispare sau este redus la stadiul de fasii si de rulouri de gazon. La fel si terenul ala de langa Vacaresti pazit de Politia Locala unde se pare ca se va face un ansamblu imobiliar. Se putea face si acolo un parc nu? Nu face parte din Balta Vacaresti dar si asa i se putea da o alta intrebuintare decat eternele blocuri de locuinte. Poti sa-l consideri si pe ala teren viran, dar daca e suficient spatiu verde langa (adica Balta), de ce nu, nu?

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti andrei11

Acolo la Văcărești erau străzi ( perpendiculare cu Văcărești ) cu case / blocușoare interbelice de 2 - 3 etaje, am apucat acele construcții. N-a fost niciodată teren viran.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

N-am zis ca a fost dintotdeauna teren viran, ideea e ca acum e si poate i s-ar putea da o alta intrebuintare mai ales ca e in vecinatatea baltii.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti MikeT

Da, dar e teren privat. Si cum nu a fost o retrocedare de parc, nu prea poti obliga omul sa faca parc. Doar sa-i cumperi terenul si sa faci parc. Asta ar fi dovada maxima de dorinta de a le face bine locuitorilor.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

Da, mereu uit unde locuiesc.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti adila

survola wrote:
In zonă e suficient spațiu verde,  dar acolo a fost mereu un teren viran. E parc în jur cât vezi cu ochii.

Asa zice si Baluta cred.

Tu ai intrat in Parcul Lumea Copiilor sa vezi cat spatiu verde mai este si cat e beton si fiare?
Adica Bucurestiul are saptiu verde sub norma europeana pe cap de locuitor si suntem sigur cea mai poluata capitala europeana dar ne permitem sa spunem ca e parc cat vezi cu ochii?
Pai acel loc a fost abandonat in mod intentionat deoarece s-a dorit transformarea lui in orice altceva doar in spatiu verde nu.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti gabriels

andrei11 wrote:
Și cele 15-20 locuri pentru handicapați. Oare noțiunea se referă strict la șofer sau și la pasageri ? Chiar 20 de locuri mi se pare un pic exagerat.



Sunt o persoana in scaun rulant care conduce o masina adaptata si consider ca aceasta afirmatie este complet eronata. Legea spune clar ca minim 4% din locurile de parcare trebuie sa fie pentru persoane cu dizabiliati. Din pacate procentul de oameni cu probleme este mult mai mare dar pentru ca toti considera ca  ei nu conteaza(vezi mai sus), nu putem sa iesim din case si sa ne vedem de vietile noastre.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti andrei11

Stimate domn, în drumurile mele foarte multe în București / provincie cu auto am constatat un lucru care nu știu cum să-l interpretez.
Locurile de parcare pentru persoanele cu dizabilități rămân veșnic goale în marile parcări.
De aici rezultă două lucruri total contradictorii :
a) Sau aceste persoane  ( 4 % ) nu folosesc locurile destinate.
b) Sau acest procent este calculat anapoda.
__________________
Oricum habar nu am avut de această lege, dacă e lege trebuie respectată fără discuție.
Deci MegaMall-ul din Pantelimon care teoretic are 3000 de locuri de parcare are  120 de locuri speciale ?

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti misterr

Astăzi s-a asfaltat și parcarea de lîngă depoul Nițu Vasile. Am fost primul care a pășit pe asfaltul încins.
Încă o victorie!

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti gabriels

Da, conform legii 448/2006 art. 65 paragraful 1.

Nu am sa continui aceasta dezbatere pentru ca nu ii este locul aici, dar ca persoana care cauta zilnic locuri de parcare pentru persoane cu dizabilitati iti pot  spune ca sunt 99% ocupate, nu goale.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti andrei11

Am impresia că 99 % din cele 99 % de locuri sunt ocupate de nesimțiți.
Oricum  :bere:

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti TibiV

gabriels wrote:
Da, conform legii 448/2006 art. 65 paragraful 1.
.. ca persoana care cauta zilnic locuri de parcare pentru persoane cu dizabilitati iti pot  spune ca sunt 99% ocupate, nu goale.

andrei11 wrote:
Am impresia că 99 % din cele 99 % de locuri sunt ocupate de nesimțiți.
Oricum  :bere:

Aveti amandoi dreptate...
Intrti in orice parcare de Mall, DiYs  etc...
Locurile pentru "persoane cu dizabilitati" sunt  mai mereu ocupate...  
De persoane cu GRAVE disabilitati MORALE....

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

La Lidl Berceni au ingradit zona respectiva. Doar asa nu mai parcheaza nesimtitii acolo. Nu stiu cum fac cand vine cineva care are nevoie reala, ca nu sta nimeni afara. Probabil da claxoane sau roaga pe cineva sa sesizeze paza. N-am idee. Dar ca si la gardurile de pe linia 21, doar asa sa ii tii pe nesimtiti departe.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Constructia de parcari in Bucuresti sss

Din pacate, atitudinea noastra ii tine in casa si in afara societatii, pe concetatenii  cu probleme de sanatate. Tin minte ca unul dintre lucrurile care m-au socat la inceput, in Germania, a fost faptul ca peste tot, pe strazi, in magazine, in parcuri, intalnesti persoane cu handicap. initial m-am gandit ca sunt un popor mai bolnav ca noi, dar realitatea este ca ei fac eforturi pentru a ajuta persoanele cu dizabilitati sa se integreze in societate, nu sa se ascunda in casa, ca urmare oamenii acestia au o viata sociala, se bucura de respect si de interactiunea cu semenii lor mai norocosi. Va invit sa incercati sa explicati asta confratilor cu jip, ghiul si ceafa groasa, care parcheaza pe locurile rezervate la malluri... am mai facut-o si eu cand aveam frigiderul gol!  :oops:

 


Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55  ... 63
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421833 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use