Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Despre inelul median - "autostrada suspendata"

500 posts, 180481 views
 
Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre inelul median - "autostrada suspendata" andrei11

Mă bag si eu ca musca-n lapte...
"Acolo" trebuie asa :
1) Un sens giratoriu cu raza mare, cam cum e acum la Alba Iulia / Obor.
2) Pasaj subteran.
6-1-2016 8-58-23 PM.png (788.56 KB; downloaded 4962 times)

 


Re: Despre inelul median - "autostrada suspendata" shoppy

E o unitate de rachetisti care a ramas ca macaraua inconjurata de blocuri, un fel de "bombardeaza-ma pe mine, sunt terenul ala mare si gol inconjurat de case, chiar nu ai cum sa nu ma observi". Si nu e speciala cu nimic, in armata nu exista unitati speciale, exista mereu mai multe de acelasi tip dar imprastiate prin tara, asa este gandirea militara. Si cum niciuna dintre toate cele de pe centura nu au fost destul de speciale incat sa nu cedeze cativa metrii acolo, nu o sa fie nici asta.

 


Re: Despre inelul median - "autostrada suspendata" TibiV

andrei11 wrote:
Mă bag si eu ca musca-n lapte...
2) Pasaj subteran.


Mi-e rau....
Ai desenat Piata Sudului 2... :mrgreen:

 


Re: Despre inelul median - "autostrada suspendata" elcraft

shoppy wrote:
S-a demonstrat ca in interiorul orasului mai mult de 2 benzi doar dauneaza, practic atrage trafic si creaza o idee falsa despre capacitatea reala a drumului;

Daca e inel asta e si ideea, sa atraga traficul din zonele interioare si alaturate ca sa fie ele libere. In rest, exista o limita de trafic posibil, doar nu creste traficul la infinit oricat ai lati. Mai ales daca ai avea alternative ca centura sau transport in comun la nivel decent.

 


Re: Despre inelul median - "autostrada suspendata" zapacitu

@TibiV stiu ca ai fost. Si tu si altii. Si va multumesc pentru ca aduceti cu voi si poze!

Cine o postat pe aici un PUZ de la Hateganu cu Vitan / Oltenitei cu Vitan recent? In PUZul ala era clar un ditai tunelul din actualul gabarit al Hateganu pana in prelungirea lui Vitan Barzesti (cum se numeste?) dincolo de Olteniei. Adica tunelul prinde doar traficul de pe inel, nu si traficul de pe Vitan Barzesti (care ramane la suprafata). Iar giratoriul e prevazut unde l-a pus si Andrei; numai pasajul e mai lung.

EDIT: E acum vreo 3 pagini. Uite si niste info suplimentare:
Dezbatere: http://urbanism.pmb.ro/duat-su/dezbater...ON%201.pdf
Aprobare: http://acteinterne.pmb.ro/legis/acteint...hp?f=32472
Nu stiu ce e cu site-ul asta, dar are informatii: http://www.wod.ro/index.php/ro/puz-jandarmeriei-29

 


Re: Despre inelul median - "autostrada suspendata" TibiV

zapacitu wrote:
prelungirea lui Vitan Barzesti (cum se numeste?) dincolo de Olteniei.

Strada sergent Ion Iriceanu

 


Re: Despre inelul median - "autostrada suspendata" zapacitu

Exista in informatii publice un plan APROBAT cu traseul Inelului Median? E pe aici postat si mi-a scapat?

Stiu ca pe bucatele avem discutii... stiu pareri si opinii... dar nu stiu daca e ceva aprobat concret.

Ce ma intereseaza pe mine:
- Luica e pe Median?
- Cum se continua Medianul dincolo de Giurgiului
- str. Brasov e pe Median, sau intre Median si Central?
- poligonul si UM Antiaeriana raman pe loc? sunt afectate de Median?

 


Re: Despre inelul median - "autostrada suspendata" TibiV

zapacitu wrote:
- Luica e pe Median?

In principiu da, pentru ca Oltenitei este pe "principal" de la Pta Sudului pana la Pieptanari/Eroii Revolutiei, si apoi pe Viilor pana haaaaat departe, la Academia Militara si Cotroceni.

zapacitu wrote:
- Cum se continua Medianul dincolo de Giurgiului

Nici dom' doctor nu a avut un raspuns la asta... :D
Teoretic ar trebui sa mearga spre Zetari...
Dar sunt bube muuuuulte...
Fie cimitre, fie prea multe case...
Cam fasaita treaba in zona aia.
Desi prelungirea Medianului din Luica in Alexandriei (unde ar iesi cam prin zona... penitenciarului !...) si apoi in Ghencea ar fi cea mai valoroasa strapungere din sudul orasului, cred ca ar avea un impact mai mare decat Nicolae Grigorescu - Splai - Vitan-Barzesti...
Culmea este ca 90% din traseul posibil este inca liber de constructii !
Incearca sa ti-o imaginezi pe Google Maps... Eu am petrecut ore in sir trasand "karioci" pentru median... :lol:

 


Re: Despre inelul median - "autostrada suspendata" zapacitu

Mie imi da cu virgula tocmai in zona RFG. Acolo trebuie sa expropriezi literalmente TOT amplasamentul. Iar partea care inchide spre str. Brasov taie poligonul de la Antiaeriana - zona ce tre sa ramana libera de constructii din motive de "sa nu iti cada proiectilu in cap" siguranta nationala.

Partea de nord clar e cu bube, lasam doctorii sa viseze la suspendari de sentinte autostrazi in continuare. Macar de s-ar face bucata de la podul Baneasa pana la podul Colentina*... ce bine ar mai fi. Ar avea si A3 unde sa se "verse". Bine, stiu ca nu e pe inel podul Colentina*, dar speram si eu :)

___
*) Ma refer la podul peste CF de la capatul Bulevardului Colentina, langa Dragonu Rosu, podul ce desparte Bucuresti de Voluntari.

 


Re: Despre inelul median - "autostrada suspendata" TibiV

zapacitu wrote:
zona RFG.

?!?!?!...
In tineretea mea toata lumea visa sa emigreze in RFG.
Dar aici cred ca este vorba de "alt RFG", si nu ma prind...
Poate sunt eu prea obosit dupa 16 ore de monitorizat alegeri locale... :(

 


Re: Despre inelul median - "autostrada suspendata" mihai_atanasiu

Cred ca esti prea mic pt RFG-ul pomenit

 


Re: Despre inelul median - "autostrada suspendata" zapacitu

Nu cred ca vrea nimeni sa emigreze spre RFG-ul bucurestean: Rahova-Ferentari-Giurgiului :)

 



Re: Despre inelul median - "autostrada suspendata" maistru

Hello!

aporopo de traseul inelului median in pagina 4 de aici http://www4.pmb.ro/wwwt/L52/docs/02_20130704.pdf scrie, citez:



"Lotul 2 este afectat de amenajarea DRMULUI EXPRES."


iar la pag8:

"Se rezerva suprafata rezervata DRUMULUI EXPRES"


Pe scurt au permis P+10, parca, contra teren.



...si cel mai clar la pagina 14:

"NOTA1: Terenul este afectat de traseul INELULUI MEDIAN"...clar, da?

 


Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418807 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use