Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Despre inelul median - "autostrada suspendata"

500 posts, 183215 views
 
Go to page:  1  ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

La 6 avem clar pasaj subteran.

La A si B avem o problema; poate doar pasaj subteran sub ambele. Science fiction oricum.

La 3 avem pasaj.

La 4 avem o problema.

La 1 si 2 trebuie o solutie ingenioasa si ... scandaloasa pentru d'ale Nicusor Dan.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

@danutzu,
nu ma "offence" asa usor... :lol:

Dar da, aia este cea mai criminala intersectie.
Din 3/sens dai in 1/sens, si intrarea este si in curba...
Curba in care mai vor sa intre si cei care vin pe Berceni dinspre BIG...

Intersectia aia este moartea inelului lui Oprescu.... :(

@andrei
andrei11 wrote:
- Tovarase Stalin, care e mai buna, solutia A sau solutia B ?
- Da.

:lol:  :lol:  :lol:
Este din seria:
Dumnezeu a facut lumea, pamantul, vietuitoarele etc. etc si pe Adam.
Dupa o vreme vede ca Adam se plictiseste si o face pe Eva.
In cheama pe Adam si zice:
"Adam, ea este Eva. Eva, el este Adam.
Adam, acum te rog sa iti alegi o nevasta!"

Si aia a fost prima alegere comunista.... :lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

zapacitu wrote:
La 1 si 2 trebuie o solutie ingenioasa si ... scandaloasa pentru d'ale Nicusor Dan.

Singura solutie ne-scandaloasa pentru personaj este tramvaiul cu cai...
Dar nu peste tot, ca distrugem linistea orasului... :D

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

zapacitu wrote:
La 4 avem o problema.

Care  :?:

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata andrei11

Interventie moderator.
Stimati colegi,
Observ ca unele mesaje / schite ( inclusiv ale mele ) nu le mai gasesc aici, nu inteleg unde au migrat. Daca nu o sa le mai gasesc o sa incerc sa le reconstitui cumva.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Daddy

andrei11 wrote:
La 6 un proiect ? Cred ca e un virus pe undeva, eu nu am auzit.

Pasajul subteran de la Oltenitei apare in proiectul cu canalul Cheile Turzii http://urbanism.pmb.ro/duat-su/dezbatere%20publica/puz%20-%20construire%20canal%20cheile%20turzii/planurile%20aprobate%20tr1%20si%20tr2/CANAL%20CHEILE%20TURZI%20TRONSON%201.pdf

Turnu Magurele cu 3 benzi/sens apare si el intr-un PUZ mai vechi. http://urbanism.pmb.ro/duat-su/puz%20aprobate%20hcgmb%202008/sector%204/moldovita%20nr%205/moldovita%20nr%205%20plan.jpg cu tot cu tramvaiul dinspre Vitan-Brazesti si Iriceanu (probabil dus pana la sos.Giurgiului). Lucrarea asta avand un orizont indepartat ar putea intre timp sa largeasca la 2 benzi/sens, vointa sa existe.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Daddy wrote:
tramvaiul dinspre Vitan-Brazesti si Iriceanu (probabil dus pana la sos.Giurgiului). Lucrarea asta avand un orizont indepartat ar putea intre timp sa largeasca la 2 benzi/sens, vointa sa existe.

Pe vremea mea "Vointa" era un  club sportiv...
Acum e la putere clubul "Spaguinta" ....

Va ocupati voi, astia mai tineri, de largiri si de tramvai...:D
Noi, astia mai batrani, nu le mai vedem...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata GPS

Ăștia vor sa ne omoare cu zile, sa facă dintr-un frumos cartier un adevărat carnaval, circ! :twisted:  Decât tramvaiul minune, mai bine un 202 la 5 minute! La ce-mi trebuie mie tâmpenia aia dintre Moldovița si Turnu Măgurele, când pe locul fostei betoniere se poate face un frumos parc!
Oricum in ultimii 10 ani au apărut multe lucruri prin zona, înainte vedeam intersecția de la APP, acum nu o mai văd, înainte vedeam tot Bagdasarul, acum văd doar jumate din el; ba chiar era sa pierd din vedere acoperișul Arenei Naționale si turnul de pe Basarabia! :cry:
Din ce mai văd pe PUZ nu mai apar parcările lui Piedone, care sunt foarte utile, in schimb distrug Moldovița si celelalte străzi aferente, care vor primii copaci pe margine; eu sper sa fie palmieri! :lol:
Dacă vor sa facă ceva sa facă doar bulevardul si tramvaiul ăla spre IMGB, in rest sa se mai gândească! :twisted:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului survola

TibiV wrote:
@danutzu,
nu ma "offence" asa usor... :lol:

Dar da, aia este cea mai criminala intersectie.
Din 3/sens dai in 1/sens, si intrarea este si in curba...

Stați să termine blocurile din Metalurgiei Park, făcute la marea înghesuială pe străduțe cu o bandă pe sens, pe alocuri chiar și fără trotuar. Cică sunt 15.000 de apartamente, care vor da toate în intersecția asta sau în cea următoare, de lângă Carrefour. Eu ma ingrozesc de ce va urma acolo.
Oare cine o fi dat autorizatiile de construire? Va fi bătaie de joc totală.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata GPS

E ar trebui folosit ceva foarte util acolo, ca pentru mintea lor de 2 bani, explozibil! Chiar as vrea sa văd un cartier (blocuri puse la nimereala) prăbușindu-se dintr-o data! :twisted:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 2fst4u

andrei11 wrote:
Da, podul de la Nicolae Grigorescu e facut fara cap daca nu este colerat cu alte lucrari.
In primul rand ( ca o ironie a sortii ) podul face parte din Autostrada Suspendata a lui Oprescu ( Inelul Median ).
Sa concretizam, pe langa acest pod trebuie rezolvate cumva si celalalte intersectii notate de mine precum si intraga str Luica si ce mai e pe acolo. Daca nu e vax toata operatia. Eu am notat acolo minim 7 pasaje si o intreaga strada.


Eu l-am vazut in JICA, ca s-a inspirat d-acolo e alta discutie.
Poate este mai util sa completam inelul in sud-vest unde sunt mai multe intersectii denivelate.



 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata zapacitu

Nu cred ca aia e o schema oficiala. Sunt anumite zone ce momentan sunt mai dificil de abordat... si nu ma refer la RFG, ci la zona Alexandria/Antiaeriana.

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata TibiV

Ca sa nu mai spun ca Zetarilor, de la intersectia Luica-Giurgiu, are traseul "natural" drept printr-un cimitir...
Si inca alte cateva detalii "dragute"...
Cum ar fi ca acelasi traseu natural trece prin... peniteniarul Rahova !...

(Atentie, eu vorbesc de traseul de bun simt.
Prin cimitir poate o sa treaca, dar prin celulele de la "izolare" sigur nu... :D

 


Re: Visul lui Oprescu - autostrada suspendata 2fst4u

Plansa este la pagina 12-4 din studiu pe care-l puteti studia si pe forum viewtopic.php?f=24&t=2894

Daca-l parcurgeti, chiar si fugitiv, o sa vedeti chestii interesante. De exemplu: s-a ales cea mai scumpa varianta pentru Pasajul Basarab pe care am facut-o si mai scumpa cu pasajul de la Grozavesti.

 


Go to page:  1  ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use