Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate

 

Topic: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia

36 posts, 22349 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia Speedy

Salutare
Topicul se referea la posibilitatea conectarii Bulevardului Basarabia cu Seseaua Vergului.
Ce parere aveti? Ar fi ceva fezabil?
vergului-basarabia.JPG (222.74 KB; downloaded 8129 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia 133 313

Mi-ai facut ziua mai frumoasa. De multa vreme ma batea gandul sa supun dezbaterii acest subiect. Dar cum pe fasia aia de pe care au disparut liniile de cale ferata salasluiesc interesele Locic si ale finantatorului sau, Volksbank, dupa cum scrie pe 'gard' chipurile pentru o piata... Este una din aberatiile grotesti ale arterelor bucurestene si mai cu seama se incadreaza in seria aberatiilor create de fosta/actuala 801 ferata. Ma uit acum cu disperare la iesirile statiei de metrou Republica, apoi mai departe la cartierul de case 23 August scindat iremediabil in doua de 801 si pana la interstatia Republica-Antilopa.
Doar o obiectie am, viziunea mea este alta asupra intersectei in cauza. Acum ca 102 nu mai are capat comun cu troleibuzele s-ar gasi loc si pentru varianta mea. Varianta ta inseama doua semafoare consecutive la distanta de 20 de metri.
Basarabia Vergului.JPG (165.48 KB; downloaded 8071 times)

 


Re: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia shoppy

Pai sa-si faca ala piata si dupaia facem hobanat peste ea.
Serios acum, stie cineva cum a reusit sa cumpere terenul de la MT?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia 133 313

shoppy wrote:
Pai sa-si faca ala piata si dupaia facem hobanat peste ea.
Serios acum, stie cineva cum a reusit sa cumpere terenul de la MT?

Pai cu au reusit si Lidl, Hercesa si ce se mai gaseste peste fostul Racord de cale ferate la fosta fabrica de paine.

 


Re: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia Saint666

Si eu ma tot gandeam sa deschid o discutie pe tema asta, fiindca stau in zona si am treaba foarte des pe acolo
De cand s-a deschis si Lidl si s-a amplasat semafor la ei e o mare harababura in intersectia aia. Sunt mult fluxuri de circulatie care se incurca. De exemplu de pe Basarabia dinspre Diham se face stanga spre sos. Morarilor de pe 2 sau chiar 3 benzi, apoi se intersecteaza cu cei care vor sa intre de pe breateaua dinspre Republica ori pe Morarilor ori pe Vergului. Nu prea vad o rezolvare simpla a circulatiei.

 


Re: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia Speedy

Salutare

Am deschis topicul asta pentru ca m-am mutat recent prin apropiere, daca se va face si aceea piata, intersectia Morarilor va fi paralizata.
Conectarea Basarabiei-Vergului ar fi buna pentru o legatura directa Piata Muncii- Comuna Pantelimon.
Ar merge si o parcare supraetajata langa piata.
vergului-basarabia_1.JPG (226.16 KB; downloaded 7972 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia 133 313

Am desenat si semaforizarea. Nu poti avea pe Basarabia doua semafoare la distanta cat lungimea a doua vagoane V3A. S-ar repeta amplificat aberatia de la Spitalul Ilfov.
Basarabia Vergului.JPG (161.73 KB; downloaded 7913 times)

 


Re: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia DocOctavius

De oare rezolvarea mie îmi miroase a mare sens giratoriu întrerupt de semafoare? Vezi cazurile: Răzoare nou și Unirii.

 


Re: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia shoppy

Na ca tot la giratoriu ma gandeam si eu, bine, cu tramvaiul strapungand pe traseul original (scuzati talentele de pictor, adica lipsa lor).
gir.jpg (372.75 KB; downloaded 7876 times)

 


Re: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia Speedy

In configuratia actuala a intersectiei, oricum sunt multe semafoare. Daca se reconfigureaza se pot miscora timpii de asteptare cat si corecta anumite trasee ce presupun schimbari succesive de banda pe distante mici.
Eu cred ca 6 semafoare ar fi suficiente corelate astfel:

verde 1,6 rosu 2,3,4,5
verde 2,4,5, rosu 1,3 si 6
verde 3       rosu 2,4,1,6 ( cred ca se poate asa, pentru ca traficul dinspre Faur Poarta 2 si 1 Decembrie va scade)
semaforul 5 poate fi si pe intermitent, in ideea in care Vergului ramane sens unic dupa conexiune, ca varianta directa spre Pantelimon.

Desi noi discutam aici pur ipotetic, intersectia va fi reconfigurata in viitorul apropiat, cred ca imediat dupa ce se va realiza legatura Soseaua Fundeni-Strada Gherghitei-Autostrada; traficul va fi fi mult mai aglomerat.
vergului-basarabia_2.JPG (204.59 KB; downloaded 7876 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia 133 313

Verde 2,4 cu rosu 3 si verde 3 cu rosu doi patru ti se pare optim in momentul in care intre 2 si 3+4 ai distanta de 2 vagoane, sa zicem 36 si 40? Eu zic poate, cu verde intermitent dreapta la 3 spre Republica. Dar ramane problema pe Basarabia pe sensul spre centru. Si stim foarte bine ce se intampla cand se face stanga spre Fundeni si sunt blocate tramvaiele in intersectie. La sensul giratoriu parca nu as adera...

 


Re: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia Speedy

Dupa cum am descris eu, tramvaiele nu ar trebui sa mai ramana blocate in intersectie datorita celor care fac stanga spre Fundeni.
Cand 3 e pe verde, 2 si 4 sunt pe rosu, deci tramvaiele ar avea cale libera.

Sunt convins ca exista o solutie mult mai buna decat ce am descris eu. Macar de s-ar si face.

 


Re: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia andrei11

Pana acum cea mai logica rezolvare e cea a lui #shoppy. ( sensgiratoriul cu verde ).
Eu as baga tramvaiul in subteran ( cu tot cu statie ). ( Eventual si cu Basarabia cu o banda / sens --> + o semibanda de urgenta ).
Metroul are adancime suficienta si nu incurca.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Conectare Soseaua Vergului cu Bulevardul Basarabia 133 313

Speedy wrote:
Dupa cum am descris eu, tramvaiele nu ar trebui sa mai ramana blocate in intersectie datorita celor care fac stanga spre Fundeni.
Cand 3 e pe verde, 2 si 4 sunt pe rosu, deci tramvaiele ar avea cale libera.

Sunt convins ca exista o solutie mult mai buna decat ce am descris eu. Macar de s-ar si face.


Stai ca este dubios. 1 si 6 sunt semafoarele pereche pe cele doua sensuri Patrascanu/Fundeni. 2 cu cine este pereche acolo pe sensurile Muncii/Republica? Acolo la 2 fac multi stanga prin fata tramvaiului oprit in statie.

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Proiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420557 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use