Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate

 

Topic: Pasaj Pietonal Piata Romana

77 posts, 39936 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj pietonal Piata Romana Orgonon

andrei11 wrote:
Oregon, cazi in doua capcane ( :( ).
- Hai lasa-l in colo de cuvant, traversarea din Piata Romana e un COSMAR ? Intersectia este semaforizata si pietonii sunt in siguranta daca respecta "verdele".
- Distanta de la gura de metrou la piata propriuzisa / ASE este mare.
Am zambit cu indulcenta...
Daca se va face pasajul pietonal propus distanta intre statia de metrou si piata / ASE va ramane aceeasi, pe cuvant de onoare :mrgreen: Nici mai mare nici mai mica. Am calculat.

Pentru a ajunge intr-un punct diametral opus in Piata Romana, trebuie traversate trei strazi. Sigur, Mendeleev si/sau Caderea Bastiliei nu pun mari probleme, dar Magheru/Catargiu si Dacia da; cel putin Magheru, fiind axa nord-sud, este prioritizata pentru trafic, cu timpi scurti pentru pietoni. Avantajul unui pasaj pietonal, intr-o asemenea intersectie (cum se poate vedea si la Piata Universitatii), este strabaterea respectivei piete (prin subteran) direct spre destinatia dorita, scurtand timpul de deplasare pentru pietoni.

Nu m-am referit la distanta de la statia de metrou la piata, ci de la gura de metrou. E o diferenta esentiala. Daca pasajul va avea corespondenta cu metroul (si proiectul implica asta, din cate stiu), toate gurile pasajului vor deveni automat accese la metrou. Chiar daca distanta pana la statia propriu-zisa e aceeasi, nu va mai fi parcursa prin ploaie, viscol sau caldura extrema. Va fi astfel facilitat si transferul intermodal, care la ora actuala este eficient pentru autobuzele care opresc in zona gurilor de metrou, dar deficitar pentru troleibuzele cu statie in rond.

Zona Romana, in sensul mai larg, de la strada George Enescu la piata, este oricum una supraaglomerata. In jurul acceselor de metrou este plin de chioscuri, vanzatori ambulanti, masini etc., printre care numerosii pietoni de-abia se strecoara. Traversarea spre Piata Amzei este iarasi problematica, din cauza timpilor scurti pentru pietoni.

Pasajul ar rezolva in mai mica sau mai mare masura toate aceste probleme.

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana andrei11

Una la mana
Daca raspunzi la intrebarea de dinainte nu mai e necesar sa o citezi, se subantelege ca raspunzi la ea.
A doua la mana
Exact, asta e o formulare mai ingrijita.
Se scurteaza timpul de parcurs, nu distanta. E o diferenta  :shock:
Stii expresia  "de lemn / de reporterita blonda la TV" :
Cu ocazia inaugurarii autostrazii A 2 s-a scurtat distanta dintre Bucuresti si Constanta cu cel putin 45 minute. Rezulta ca distantele se masoara in secunde / minute  :lol:  :lol: . Da-i in masa de metri / kilometri  :lol:  :lol:

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana Orgonon

Am citat strict partea din mesajul tau la care am raspuns. Dupa ce am co-moderat cativa ani un forum international cu aproape 30000 de utilizatori, crede-ma ca cunosc destul de bine eticheta de postare pe un forum. Si daca tot e sa fim tipicari, respectiva eticheta nu include nici stalcirea numelor utilizatorilor, nici greselile de ortografie.

In al doilea rand, nu am gresit cu nimic in mesajul initial. Distanta de la ASE pana la cea mai apropiata gura de metrou e mare; daca se fac accese chiar in piata, evident ca distanta de la ele pana la ASE va fi implicit mai mica.  

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana andrei11

Scuze, precum ai observat,am corectat numele.  Multumesc de atentionare.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj pietonal Piata Romana Mircea G

Orgonon wrote:
..........

In al doilea rand, nu am gresit cu nimic in mesajul initial. Distanta de la ASE pana la cea mai apropiata gura de metrou e mare; daca se fac accese chiar in piata, evident ca distanta de la ele pana la ASE va fi implicit mai mica.  [/i]

Aici este o eroare de logica care vrea sa indrepte o exprimare anterioara gresita !
Distanta pina la metrou este identica in ambele cazuri , chiar posibil mai mare in cazul pasajului . Cind spunem " distanta pina la metrou ' si vrem sa o masuram , logica spune ca pina la peron , nu la accesul suprateran care poate fi si in capatul opus al orasului !
Nu este cu nimic relevant distanta pina la acces .

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana subway guru

Hai prieteni, nu va ciondaniti pe nimicuri...mai bine sa discutam daca un pasaj pietonal acolo rezolva ceva probleme functionale...parerea mea! :mrgreen:
Toate cele bune! :ugeek:

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana andrei11

Parerea mea  este ca e o greseala ca nu se face si un pasaj pentru auto, indiferent de axa.
Daca se renunta la pasajul auto eu as face o mare gaura acolo in Piata Romana, ca o piata la subsol, eventual si luminatoare, cu tot felul de magazine / cafenele / blablabla-uri  si care evident sa aiba si un culoar spre metrou. Cam asa mi-as imagina-o.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj pietonal Piata Romana 133 313

andrei11 wrote:
Una la mana
Stii expresia  "de lemn / de reporterita blonda la TV" :
Cu ocazia inaugurarii autostrazii A 2 s-a scurtat distanta dintre Bucuresti si Constanta cu cel putin 45 minute. Rezulta ca distantele se masoara in secunde / minute  :lol:  :lol: . Da-i in masa de metri / kilometri  :lol:  :lol:


Asta este nimic pe langa reporterita cu "depozitul de cai"...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj pietonal Piata Romana 133 313

subway guru wrote:
Hai prieteni, nu va ciondaniti pe nimicuri...mai bine sa discutam daca un pasaj pietonal acolo rezolva ceva probleme functionale...parerea mea! :mrgreen:

Intotdeauna un pasaj pietonal rezolva probleme. Bucur Obor este cel mai bun exemplu. La inceput toti pietonii erau razvratiti dar in final... este mai bine.

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana Nightwolf

subway guru wrote:
Hai prieteni, nu va ciondaniti pe nimicuri...mai bine sa discutam daca un pasaj pietonal acolo rezolva ceva probleme functionale...parerea mea! :mrgreen:
Toate cele bune! :ugeek:


Da! Dispar trecerile alea imense de pietoni, pe care traverseaza pietonii aia obositi care cand aud sirena ei inteleg sa se arunce in fata masinii :D

In alta ordine de idei, pasajul acesta pietonal va rezolva doar parte din problemele de la Pta. Rmna. Traficul va fi in continuare gatuit deoarece timpii de semaforizare vor ramane aceeasi.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj pietonal Piata Romana 133 313

Pai fiind un pasaj pietonal este gandit pentru confortul pietonilor, nu al soferilor. Pietoni nu vor mai fi nevoiti sa alerge si nici sa astepte. Ideea acestui pasaj este sa ii mobilizezi pe cei cu mobilitate redusa, adica pe pietoni, nu pe motorizati. Si din cate inteleg va oferi acces sporit la metrou, care chiar are nevoie de asa ceva la Romana.

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana telvanni

Nightwolf wrote:
Da! Dispar trecerile alea imense de pietoni, pe care traverseaza pietonii aia obositi care cand aud sirena ei inteleg sa se arunce in fata masinii


Ehee, fara acei pietoni ai ramane fara obiectul muncii :D

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana iliutu

Las' ca are balta peste  8-)

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana Nightwolf

telvanni wrote:
Nightwolf wrote:
Da! Dispar trecerile alea imense de pietoni, pe care traverseaza pietonii aia obositi care cand aud sirena ei inteleg sa se arunce in fata masinii


Ehee, fara acei pietoni ai ramane fara obiectul muncii :D



Nicio sansa! In ultimii 6 ani nu exista pieton mort in Pta. Romana ... exista masini rupte, soferi, ocupanti decedati, motociclisti, dar nu pietoni. Pietoni a luat doar Magheru in zona respectiva, Pta. Rmna nu :)

Pt pietoni e in alta parte buba :)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Proiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419390 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use