Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate

 

Topic: Pasaj Pietonal Piata Romana

77 posts, 39945 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
  • rav
  • Posted:
  •  


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj pietonal Piata Romana Mircea G

rav wrote:
Unde?...
In principiu la cap .... :lol:

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana Nightwolf

Acolo sau "din cate stiu ei", ei au tot timpul prioritate.

Nu, glumesc, revenind la subiect, problema e in alta parte unde CHIAR exista un pasaj subteran --> Obor. Sos. Colentina, Sos. Andronache, Sos. Kiseleff, Sos. Berceni, Sos. Oltenitei sunt cateva din arterele ciminogene unde pietonii sunt un factor decisiv ...

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana subway guru

'Factor decisiv'??? Sau...victime colaterale???... :o  ale 'factorilor de decizie'??? :twisted: cine e oaia, cine e pastorul si cine e cainele ciobanesc?
Vezi tu, aici e diferenta esentiala intre 'meseriile' noastre, tu trebuie 'sa constati' si eventual sa 'decizi' cine e vinovat pentru o victima (cu eventualele insomnii de rigoare), pana ce da judecatorul un verdict definitiv, eu trebuie sa 'anticipez' si sa fiu 'insomniac' pana la moarte, daca nu cumva am gresit si s-ar putea sa moara careva... :cry:   Cand nu te astepti...nu stiu care situatie e preferabila, ca n-am cum sa ma pun in locul tau si nici tu in locul meu...
Ca sa 'extrapolez' e ca si cum te-ai intreba cand e mai 'vinovata' Dumnezeirea? Atunci cand a creat 'stramb' lumea sau atunci cand va voi sa-si judece propria strimba creatie la judecata de 'apoi'? Ori de vina e numai Scaraotzchi, ca si-a bagat coada si a incurcat lucrurile??? :lol:
Asa suntem si noi doi, unul 'ante', altul 'post', amandoi la fel de in 'default'... :ugeek:  din cauza lu' Uciga-l toaca!
Scuze pt 'filozofia de duminica'...

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana Nightwolf

subway guru wrote:
'Factor decisiv'??? Sau...victime colaterale???... :o  ale 'factorilor de decizie'??? :twisted: cine e oaia, cine e pastorul si cine e cainele ciobanesc?
Vezi tu, aici e diferenta esentiala intre 'meseriile' noastre, tu trebuie 'sa constati' si eventual sa 'decizi' cine e vinovat pentru o victima (cu eventualele insomnii de rigoare), pana ce da judecatorul un verdict definitiv, eu trebuie sa 'anticipez' si sa fiu 'insomniac' pana la moarte, daca nu cumva am gresit si s-ar putea sa moara careva... :cry:   Cand nu te astepti...nu stiu care situatie e preferabila, ca n-am cum sa ma pun in locul tau si nici tu in locul meu...
Ca sa 'extrapolez' e ca si cum te-ai intreba cand e mai 'vinovata' Dumnezeirea? Atunci cand a creat 'stramb' lumea sau atunci cand va voi sa-si judece propria strimba creatie la judecata de 'apoi'? Ori de vina e numai Scaraotzchi, ca si-a bagat coada si a incurcat lucrurile??? :lol:
Asa suntem si noi doi, unul 'ante', altul 'post', amandoi la fel de in 'default'... :ugeek:  din cauza lu' Uciga-l toaca!
Scuze pt 'filozofia de duminica'...


Eu as spune altfel ceea ce ai relaltat tu mai sus. Dar limbajul ar fi mult prea dur. E bine cum ai pus tu problema :)

P.S: Asta am explicat si eu mai devreme -- eu nu am cum sa fii tu si tu nu ai cum sa fii eu. Desi aman2 prindem problema din 2 capete diferite catre acelasi nucleu :) nu avem cum sa ne confundam unul altuia :)

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana cata_marius92

Raspuns oficial Metrorex la sesizarea privind inghesuiala si aglomeratia la intrarea dinspre piata in statia Piata Romana. Care vor fi aceste masuri , vom vedea. Numai bine


''Buna dimineata,

Va multumim pentru sesizare, vom lua negresit masurile ce se impun.

Numai bine,


Serviciul Cabinet Director General si Relatii Publice

Tel : 021.319.36.01/5398
Mobil : 0746.191.176 ; 0751.066.970
Fax : 021.312.51.49

contact@metrorex.ro

S.C. METROREX S.A.
B-dul Dinicu Golescu nr.38, BUCURESTI ''

 



Re: Pasaj pietonal Piata Romana ByOnu

Am mai spus-o si in alta parte: cate proiecte majore stagneaza? Uranus, Ciurel, Mihai Bravu, linia lui 5, Liviu Rebreanu, Pasajul Muncii, pasajul Aviatorilor, sau mai vechi: pasajul Pieptanari, statia subterana de tramvai Victoriei ...sa continui? De metrou nu mai vorbim. :cry:

NU TREBUIE SA DISTRUGEM CHIAR TOT BUCURESTIUL, sa termine mai intai CE AU INCEPUT!! :x

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana 3mil

Si vad ca ii dau inainte si cu M la Straulesti, cand e clar ca nu au finantare ca sa duca la bun sfarsit treaba. O sa avem si Bd. Bucurestii Noi inchis pe portiuni, praf, noroaie, adica niste lucrari incepute de forma si lasate asa... :|

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana rosetti61

Nu mai au pe unde sa scurme? Astia vor sa-si asigure ceva de facut pentru alegerile viitoare - M5, pasajul Mihai Bravu, acum se apuca de Straulesti sa-l lase si p-ala wraiste si dupa aia, in ajun de alegeri in ritm de expres sa termine totul cu rasoleala pe final. Ce-i impiedica ca odata incepute lucrarile la pasaj, sa lase 75% din Piata Romana in stare de santier cu devieri ca la orizont sau Mihai Bravu?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj pietonal Piata Romana 133 313

Lasa sa inceapa si sa ramana un mare sant, daca ne exprimam opozitia primaria o sa ne arate cu degetul, chipurile ei au vrut dar se opune "opinia publica". Asa merge treaba pe linie politica. Cat mai multe santuri pentru Bucuresti, la alegeri sa pice toti in ele in drum spre sectiile de votare.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj pietonal Piata Romana Utilizator anonim

Extrase din PUZ.

PUZ ROMANA (2).jpg (689.42 KB; downloaded 7011 times)


PUZ ROMANA.jpg (433.06 KB; downloaded 7013 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj pietonal Piata Romana Utilizator anonim

Primaria municipiului Bucuresti a publicat propunerea de proiect si PUZul pentru pasajul subteran pietonal ce urmeaza sa fie realizat la Piata Romana. Astfel Piata Romana va fi modernizata prin realizarea unui pasaj subteran parimetral cu accese din toate punctele importante ale pietei dotate cu scari fixe, escalatoare si ascensoare. Prin proiect va fi prevazuta o cale de acces subterana spre statia de metrou Piata Romana. Odata cu realizarea proiectului va fi amenajata si zona de suprafata a pietei cu spatiul public si zonele rutiere refacute pentru a fluidiza circulatia. Spatiile verzi vor avea o suprafata totala de 528 mp cu 40 arbori. In cadrul proiectului de modernizare se vor reabilita si devia retelele de apa, canalizare, alimentare cu electricitate precum si retelele RATB din zona. Pavajele ce vor fi realizate vor fi din piatra naturala si beton iar arborii plantati vor fi Frasini. Discutati mai mult pe forum.

https://portal.metrouusor.com/news_211_B ... omana.html

 


Re: Pasaj pietonal Piata Romana andrei11

Subiect nascut mort. Eu vreau sa discutam despre Pasajul Razoare, ca si acolo sunt desene frumos colorate. Sau mai bine despre Suspendata cretinului ala de Oprescu.
Nu sunt de acord cu Frasinii vreau Stejari si Molid. Uite asa.
Rog nu stergeti postarea mea, ea este un protest fata de neghiobia autoritatilor fata de Bucuresti si de bucuresteni.
La toate santierele parasite din capitala o sa se mai adauge unul.
Da trotuarele mergatoare de la Basarab, ce au cu ele, de ce nu le da drumul ?
Cretitini pe banda rulanta. M-am enervat si nu e bine.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Proiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use