Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Strapungerea Calea Crangasi - Giulesti - Chiajna - Centura

31 posts, 22241 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Strapungerea Calea Crangasi - Giulesti - Chiajna - Centu Dominatrix

Ce e asa de amuzant? Crezi ca pe vremea aceea nu existau locuinte satesti?

 


Re: Strapungerea Calea Crangasi - Giulesti - Chiajna - Centu Terapeut71

Credeam ca faci referire la anumite specii migratoare posesoare de ten mai colorat. Migratii mai recente de timpurile in care traim  ;)
Am interpretat gresit ce spuneai, sau ma rog, mai... colorat.

 


Re: Strapungerea Calea Crangasi - Giulesti - Chiajna - Centu Dominatrix

Nu, nu am fost asa de "subtila"... Alea de care zici tu, nu sunt vestigii arheologice, ci monumente istorice, sa mor eu... ;)

 



Re: Strapungerea Calea Crangasi - Giulesti - Chiajna - Centu ilie_v

Exista vreo informatie mai noua despre acest proiect?

 


Re: Strapungerea Calea Crangasi - Giulesti - Chiajna - Centu burli

cel mai intereseant ar fi sa strapunga Giulesti capat 11 si 44 catre centura pe drumul sabareni aste  camp pina la soseaua de centura asa ar puna si in valoare monumentul istoric abandonat

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Calea Crangasi - Giulesti - Chiajna - Centu Dr2005

Monumentul abandonat a fost sfinţit, împrejmuit, transformat în mănăstire... el nu mai e accesbil aşa uşor publicului larg, mai ales că în zonă s-au ridicat şi chilii.

 



  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Calea Crangasi - Giulesti - Chiajna - Centu Dr2005

Patriarhia a luat biserica şi zona din jurul ei şi a pus gard. În interiorul curţii s-au construit chilii, iar biserica a fost sfinţită şi în interiorul ei s-a amenajat un altar şi toate cele (mă rog, în limita posibilităţilor). Deci nu se mai poate intra şi poza peste tot.

 


Re: Strapungerea Calea Crangasi - Giulesti - Chiajna - Centu lecter

Dr2005 wrote:
Patriarhia a luat biserica şi zona din jurul ei şi a pus gard. În interiorul curţii s-au construit chilii, iar biserica a fost sfinţită şi în interiorul ei s-a amenajat un altar şi toate cele (mă rog, în limita posibilităţilor). Deci nu se mai poate intra şi poza peste tot.


Totusi eu prin orice biserica am fost in afara orelor de slujba am putut face poze oriunde am vrut, vrei sa zici ca e cineva acolo care te opreste?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Calea Crangasi - Giulesti - Chiajna - Centu Dr2005

Ia du-te la Moldoviţa, de exemplu, şi încearcă să faci poze fără să plăteşti taxa foto... Apoi, chiar dacă ai plătit taxa, încearcă să fotografiezi în interiorul bisericii mânăstirii... slabe speranţe că vei reuşi.

Ce vroiam să spun e că nu se mai poate intra în biserica aia peste tot, adică nu poţi să intri în altar (eventual pe uşile diaconeşti din lateral) şi locul nu mai are aspectul ăla sinistru pe care-l avea acum câţiva ani.

 


Re: Strapungerea Calea Crangasi - Giulesti - Chiajna - Centu andrei11

Hai sa revenim la subiect. Ce a spus Dragos e limpede de la inceput. Pentru alte comentarii va recomand clubul. Semnul meu de intrebare a avut un singur rol, nu stiam ca ruina s-a transformat intr-o manastire. Mi-a scapat.  8-)

 



Re: Strapungerea Calea Crangasi - Giulesti - Chiajna - Centu subway guru

De unde?
Poate doar de la Mama Omida...dar nu a decedat intre-timp... :?

 


Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420548 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use