Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Infrastructura telecom (NetCity)

245 posts, 84086 views
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 

📖 Pagination options

Re: NetCity aaaadrian

In weekend-ul trecut s-au scos toate cablurile de pe Bd. Pierre de Coubertin. Bineinteles furnizorii (RCS, Romtelecom, etc.) au fost luati prin surprindere si abonatii au ramas fara servicii.

 


Re: NetCity Costin

Daca au procedat ca pana acum, furnizorii au fost notificati cu cateva luni inainte... Au fost "luati prin sirprindere" poate pentru ca ziceau "lasa ma ca nu le scot chiar acum". :roll:

 


Re: NetCity aaaadrian

Bineinteles ca au fost notificati. Ce e dragut, ROMTELECOM tot incerca sa rezolve "din centrala" desi le-am spus ca nu mai exista cablul aerian.

 


Re: NetCity Nightwolf

Romtelecom are cablu aerian????? :))) Ma scuzi dar, acum vreo 7-8 ani cand lucram in telecomunicatii, RTc avea o retea ingropata de FO prin propriile ei canale de peste 500km in Bucuresti. A se citi cinci sute de km. Asta a fost facuta in intervalul 2004 -- 2008, lucraturile fiind facute de Teleconstructia Ploiesti si Verta-Tel. Nu cred ca s-a prostituat RTc-ul sa-si intinda matele pe stalpi. Mai degraba cred ca s-a intamplat ceva in vre-un canal pe undeva ....

 


Re: NetCity aaaadrian

Ha Ha.
Imi plac oamenii care stiu tot. Cu toate acestea, sunt nenumarate case cuplate prin cabluri aeriene ale Romtelecom.
La fel si la mine, eu l-am ajutat pe cel de la Romtelecom in 2006 sa traga cablul de pe stalp, cca 50 m pana la o ancora de pe calcanul casei vecinului meu si de acolo, prin acoperis in casa mea.
Dupa cca 2 ani am asistat la schimbarea acestui cablu, iar in noaptea de 20-21 iulie am asistat la taierea cablului de pe stalp. Acum cabul respectiv mai atarna pe niste pomi la fel cablurile a 3-4 vecini legate initial la acelasi stalp. Sa mai spun ca s-au oprit ambele servicii (voce si date)?
Ca detalii tehnice cablul are 2 conductori de cupru si un fir de otel.
In casa eu am montat modemul (actualmente Huawei HG855).
Desi aveam abonament power conexiunea VDSL nu a reusit, astfel incat am avut ADSL teoretic de 12Mb/s, practic nu a depasit nociodata 8,5Mb/s. Din aceste elemente as deduce ca DSLAM-ul de la care vine linia de cupru se gaseste la peste 1 km, la fel si faimoasa fibra de care vorbesti.

 


Re: NetCity iliutu

Nightwolf, Romtelecom are inca retea aeriana de distributie pe stradute. Acum se schimba tehnologia, iar in multe locuri se baga mici racorduri CU sau FO, dupa noroc  8-)

 


Re: NetCity subway guru

Prin centru, unde e deja Netcity, cablurile aeriene zise Rom-tele-zgom sunt in realitate STS
:-)
Asa se zvoneste pe wikileaks!!!
:-)
:-)
:-)

 


Re: NetCity iliutu

De fapt mai sunt ceva FO de pe la camerele video.

 


Re: NetCity Nightwolf

aaaadrian wrote:
Ha Ha.
Imi plac oamenii care stiu tot. Cu toate acestea, sunt nenumarate case cuplate prin cabluri aeriene ale Romtelecom.
La fel si la mine, eu l-am ajutat pe cel de la Romtelecom in 2006 sa traga cablul de pe stalp, cca 50 m pana la o ancora de pe calcanul casei vecinului meu si de acolo, prin acoperis in casa mea.
Dupa cca 2 ani am asistat la schimbarea acestui cablu, iar in noaptea de 20-21 iulie am asistat la taierea cablului de pe stalp. Acum cabul respectiv mai atarna pe niste pomi la fel cablurile a 3-4 vecini legate initial la acelasi stalp. Sa mai spun ca s-au oprit ambele servicii (voce si date)?
Ca detalii tehnice cablul are 2 conductori de cupru si un fir de otel.
In casa eu am montat modemul (actualmente Huawei HG855).
Desi aveam abonament power conexiunea VDSL nu a reusit, astfel incat am avut ADSL teoretic de 12Mb/s, practic nu a depasit nociodata 8,5Mb/s. Din aceste elemente as deduce ca DSLAM-ul de la care vine linia de cupru se gaseste la peste 1 km, la fel si faimoasa fibra de care vorbesti.



Aaaa pai stai tati un pic asa... eu vbeam de FO nu de VDSL ... asa multumesc, sunt nenumarate zonele de CASE care sunt bransate aerian la RTc ...  pt ADSL fi fericit pt cei 8,5 Mb intrucat protocolul foloseste o tehnologie de kko prin care isi rezerva singur potenta a aprox. 30% upload catre DSLAM, pt siguranta partajarii liniei cf. liniilor lor tampite de routing care inca le folosesc pe echipamentele lor. Sa nu uitam ca xDSL-ul este o tehnologie partajata si nicidecum dedicata ... In plus, fie vb intre noi, DSLAM-urile celor de la RTc n-au fost schimbate de pe vremea lu` xNet asa ca sa nici nu speri la ceva mai bun. Parerea mea e sa astepti acu` sa apara cu unitube-ul la poarta ta DAR MARE ATENTIE unde proptesc canalul sa nu ai surprize. Daca esti asa fanatic, eu ti-as recomanda sa discuti cu ei un amplasament subteran la tine in curte, pentru mai multa siguranta, dar asta e doar parerea mea.

P.S: citeste bine ceea ce am scris mai jos, citez "avea o retea de FO prin propriile canale". N-am rostit o secunda cuvantul aliajului mirific in culoarea bronzului, pt ca am crezut ca te referi la o linie dedicata nu partajata ;)

P.P.S: Nu e nevoie sa fi ironic. Trebuie doar sa crezi ca exista si oameni care stiu APROAPE tot ;)


@iliutu -- de acord cu tine, stalpii sunt din lemn, n-au costat nimic la instalarea lor ca au fost facuti pe vremea cand RTc era compania partidului. In 2006 incepusera sa-i vanda cu 2.500.000/bucata cantiate minima de 50 bucati ... si sunt toti putreziti sau imbibati cu motorina si ard in aproximativ 4-5 minute :D

@sg si iliutu: STS nu are cabluri aeriene. TRUST ME!. Singurele cabluri aeriene ale STS-ului sunt cele OPGW trase in partnership cu RDS si Orange pe crestele muntilor. In rest, STS trage pe unde trage UTI. Cat priveste CCTV-urile TOATE sunt ingropate sau au antene radio, nu e nimic aerian.

 


Re: NetCity iliutu

Merci, NW! Un update nu strica niciodata  :)

 


Re: NetCity subway guru

STS trage cabluri pe unde vrea muschii lui...si are muschi destui!

 


Re: NetCity Nightwolf

subway guru wrote:
STS trage cabluri pe unde vrea muschii lui...si are muschi destui!


2k sau DoiKa Telecom sau cum mama draq s-o mai scrie trage pe unde vrea muschii lor ... intelegi aluzia? ;)

 


Re: NetCity aaaadrian

Nightwolf wrote:
...aaa pai stai tati un pic asa... eu vbeam de FO... Parerea mea e sa astepti acu` sa apara cu unitube-ul la poarta ta DAR MARE ATENTIE unde proptesc canalul sa nu ai surprize...

Multumesc pentru parerile tale. Eu am scris ca am tubulatura NetCitY (de asta am postat in acest thread) si ca in perioada 20-21 iulie au fost taiate toate cablurile aeriene, fapt care i-a "luat prin surprindere" pe furnizori. Am mai scris ca, dupa cateva zile, Romtelecom imi spunea ca pot rezolva din centrala, desi eu le-am spus ca a fost taiat cablul aerian.
La ingrijorarea ta tin sa te linistesc, am deja FO in casa de la RCS/RDS (GPON) cu net de 100 Mb/s, si CATV foarte bun. In curand portez si numarul Romtelecom intrucat nu sunt in stare nici macar sa recunoasca situatia (la ultima mea interventie mi-au spus ca in documentele lor apare ca "s-a furat linia telefonica").

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use