Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Infrastructura telecom (NetCity)

245 posts, 84065 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 

📖 Pagination options
Re: NetCity Nightwolf

aaaadrian wrote:
Nightwolf wrote:
...aaa pai stai tati un pic asa... eu vbeam de FO... Parerea mea e sa astepti acu` sa apara cu unitube-ul la poarta ta DAR MARE ATENTIE unde proptesc canalul sa nu ai surprize...

Multumesc pentru parerile tale. Eu am scris ca am tubulatura NetCitY (de asta am postat in acest thread) si ca in perioada 20-21 iulie au fost taiate toate cablurile aeriene, fapt care i-a "luat prin surprindere" pe furnizori. Am mai scris ca, dupa cateva zile, Romtelecom imi spunea ca pot rezolva din centrala, desi eu le-am spus ca a fost taiat cablul aerian.
La ingrijorarea ta tin sa te linistesc, am deja FO in casa de la RCS/RDS (GPON) cu net de 100 Mb/s, si CATV foarte bun. In curand portez si numarul Romtelecom intrucat nu sunt in stare nici macar sa recunoasca situatia (la ultima mea interventie mi-au spus ca in documentele lor apare ca "s-a furat linia telefonica").


Mmm ... am vrut sa-ti scriu ceva mai dur dar ma abtin deoarece ar insemna sa jignesc inteligenta moderatorilor acestui forum si sa mi-o perversitez pe a mea. Faptul ca tu crezi ca un mecanism p2mp este util la ce subtil am dat eu sa se inteleaga printr-o terminologie tip "unitube" ma face sa cred ca e mai bine sa te las in lumea ta.

Dar sa renuntam la parerile personale si sa ne concentram la NetCity prin care UTI implementeaza faza III incepand cu aceasta vara, estimarile fiind ca faza totala de cablare inner token-rings va fi gata pana la sf anului viitor cand, SURPRIZA!, vor demara topologia extended prin care vor deveni, ATI GHICIT!, monopol in Bucuresti pe tehnologie dark. Si atunci sa ne asteptam la un nou provider telco numit, NU-I ASA CA E USOR???, --- UTIIIIIIIIIII :D

 


Re: NetCity aaaadrian

Nightwolf wrote:
[...ce subtil am dat eu sa se inteleaga printr-o terminologie tip "unitube" ...
..mai bine sa te las in lumea ta.

Cat de subtil... Si eu te las in lumea ta.
Ca sa nu mori de grija mea fata de viitorul monopol uti, mai am trei alternative de internet (3G), ca sa nu mai vorbesc de telefonie mobila. Iar CATV se poate oricand inlocui cu DTH.

 


Re: NetCity iliutu

3G - sa te vad cand depasesti cota si-ti scade viteza   :mrgreen:

 


Re: NetCity aaaadrian

Da, dar doar in cazul in care intr-un viitor apocaliptic va fi foarte scump la potentialul monopol uti. Deocamdata serviciul rds la 39 lei/luna pentru 100 Mb/s este extrem de avantajos.

 


Re: NetCity Nightwolf

aaaadrian wrote:
Nightwolf wrote:
[...ce subtil am dat eu sa se inteleaga printr-o terminologie tip "unitube" ...
..mai bine sa te las in lumea ta.

, mai am trei alternative de internet (3G), ca sa nu mai vorbesc de telefonie mobila. Iar CATV se poate oricand inlocui cu DTH.


E clar! :) Esti zmeu! :) :D

EOF pt mine pe flame-ul asta inutil ...

 



Re: NetCity misterr

Direct One preia controlul Netcity

Direct One S.A. va prelua controlul asupra Netcity Telecom, operatorul rețelei subterane pentru fibră optică a Municipiului București, în urma acordului semnat cu UTI Netcity Investment BV și UTI Grup SA, companiile care dețin 100% din acțiunile operatorului. Aceasta este una dintre cele mai importante tranzacții din sectorul local telecom din ultimul deceniu.

Tranzacția presupune achiziția pachetului integral de acțiuni de către Direct One S.A., furnizor independent și neutru de infrastructură de fibră optică pentru telecomunicații, controlat de antreprenorii români Teofil Mureșan si Simion Mureșan.

Direct One operează o rețea aeriană națională de fibră optică în lungime de peste 5500 km și care asigură exclusiv conexiuni între orașe. Finalizarea tranzacției urmează etapele legale și face obiectul aprobării Consiliului Concurenței.

“Achiziția Netcity care permite unei companii 100% românești să se extindă pe piața locală a infrastructurii de telecomunicații, dorința noastră fiind să servim nevoile tuturor operatorilor telecom într-un mod echidistant și transparent. Sperăm de asemenea că vom putea extinde rețeaua existentă în condiții de fezabilitate economică, cu respectarea legislației aplicabile”, a declarat Marian Pantazescu, Președintele Consiliului de Administrație Direct One.

Netcity Telecom este operatorul rețelei „Netcity”, fiind responsabil cu proiectarea, realizarea și operarea acesteia, în baza unui contract de concesiune semnat în 2008 cu Primăria Municipiului București pe o perioadă de 49 de ani.

Rețeaua suport de infrastructură pentru fibră optică are în prezent o lungime de aproximativ 1000 km, fiind pusă la dispoziția operatorilor de telecomunicații care oferă servicii pe teritoriul Municipiului București.

KPMG Romania a fost consultantul financiar al vânzătorilor Netcity. Pentru aspecte financiare și de taxe, cumpărătorii au fost asistați de către PwC. Pentru aspecte legale, asistența cumpărătorilor a fost asigurată de către Țuca, Zbârcea și Asociații, iar cea a vânzătorilor de către Leaua și Asociații.

 


Re: NetCity iliutu

Si mai sunt atatea strazi fara Netcity ...

 


Re: NetCity Florinds

De la Razoare... borduri furate si probabil putin alcool:
tmp_12876-20160818_080233-resized-1920-562349274.jpg (826.61 KB; downloaded 4921 times)

 


Re: NetCity abc_XC

Consiliul Concurenței a autorizat preluarea Netcity de către Direct One
Consiliul Concurenței a autorizat preluarea Netcity Telecom, operatorul rețelei subterane pentru fibră optică a Municipiului București, de către Direct One S.A., furnizor independent și neutru de infrastructură de fibră optică pentru telecomunicații, se arată într-un comunicat al Direct One, remis, vineri, AGERPRES.
Direct One va prelua pachetul integral de acțiuni ale operatorului deținut de către UTI Netcity Investment BV și UTI Grup SA, în urma unui acord semnat în luna septembrie 2016 de către cele două părți.

"Autoritatea de concurență precizează că a evaluat operațiunea de concentrare economică din punct de vedere al compatibilității acesteia cu un mediu concurențial normal, în conformitate cu Regulamentul privind autorizarea concentrărilor economice. Ca urmare a analizei, Consiliul Concurenței a constatat că această operațiune nu ridică obstacole semnificative în calea concurenței efective pe piața românească sau pe o parte substanțială a acesteia, în special prin crearea sau consolidarea unei poziții dominante", se arată în comunicat.

Decizia autorității permite părților să finalizeze în perioada următoare procesul de dobândire a controlului unic direct asupra Netcity Telecom de către Direct One.

"Salutăm decizia Consiliul Concurenței asupra acestei tranzacții, în baza complementarității celor 2 rețele — Netcity și Direct One, respectiv a minimelor efecte concurențiale pe care tranzacția le produce. Vom continua procesul de achiziție a Netcity așa cum ne-am angajat în fața acționarilor și băncilor finanțatoare", a declarat Marian Pantazescu, președintele Consiliului de Administrație al Direct One, citat în comunicat.

Direct One, companie cu capital autohton deținută majoritar de către antreprenorii Teofil Mureșan și Simion Mureșan, operează o rețea aeriană națională de fibră optică în lungime de peste 5.500 kilometri și care asigură exclusiv conexiuni între orașe.
Netcity Telecom este operatorul rețelei "Netcity", fiind responsabil cu proiectarea, realizarea și operarea acesteia, în baza unui contract de concesiune semnat în 2008 cu Primăria Municipiului București pe o perioadă de 49 de ani. Rețeaua-suport de infrastructură pentru fibră optică are în prezent o lungime de aproximativ 1.000 km, fiind pusă la dispoziția operatorilor de telecomunicații care oferă servicii pe teritoriul Municipiului București.
Consiliul Concurenței a anunțat, la mijlocul lunii octombrie, că analizează tranzacția prin care compania Netcity Telecom este preluată de grupul Direct One, prin intermediul Direct One Infrastructure SRL.

"Autoritatea de concurență analizează această operațiune de concentrare economică din punctul de vedere al compatibilității acesteia cu un mediu concurențial normal, respectiv al posibilelor efecte anticoncurențiale, în conformitate cu Regulamentul privind autorizarea concentrărilor economice", spuneau reprezentanții Consiliului, la acel moment.
AGERPRES/(AS — autor: Florentina Cernat, editor: Andreea Marinescu, editor online: Gabriela Badea)

Sursa articolului este AGERPRES:https://www.agerpres.ro/economie/2016/12/23/consiliul-concurentei-a-autorizat-preluarea-netcity-de-catre-direct-one-16-21-08

 


Re: NetCity Nightwolf

Acu poa` sa-i bage si lui aaaadrian DTH :)))

 


Re: NetCity adila

Asa arata NetCity + Oras Smart varianta Piata Unirii. Poza este in rezolutie mare in caz ca vreti sa vedeti detalii. Sunt mai mult cabluri de energie electrica dar cred ca avem si ceva "low voltage".


 


Re: NetCity realistul

Da...Ca în India. Sa vezi la Hristo Botev cu Moșilor cum este.

 


Re: NetCity TibiV

E "frate geaman" cu asta:



"Upgradat" ulterior la asta:



:lol:

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use