Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiStrăpungere Str. Brașov - Șos. Alexandriei și pasaj la Bd. Ghencea

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

174 posts, 84073 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 
 

📖 Pagination options
Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei subway guru

Daca Pipera nu e, Nimic nu e...
Oierul de serviciu
P.S.
In timpul serviciului meu nu s-a intamplat absolut nimic :oops:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Utilizator anonim

unulpeaici wrote:
Dominatrix wrote:
Nu va agitati, doar "fumigene" pre-electorale...


Autostrada suspendată: Un bulevard și două pasaje subterane noi în Dr. Taberei. VEZI PROIECTUL[/b:369wkqsk]

Primăria Capitalei vrea să construiască un nou bulevard în Drumul Taberei. Noua arteră va face legătura între strada Brașov și Șoseaua Alexandria și va și prevăzută cu două pasaje subterane. Costul investiției ajunge la 60 milioane euro.

Lucrarea presupune lărgirea la trei pe sens a străzii Brașov și continuarea acesteia cu o nouă arteră până la Șoseaua Alexandria. în total, întreaga lucrare va avea o lungime de 2.442 metri.

Astia ori sunt prosti ori sunt prosti.pai strada Brasov in prezent are 3 benzi pe sens,cum sa o largeasca la 3 benzi in viitor,poate sa ridice masinile parcate de pe prima banda,asta e altceva.[/quote:369wkqsk]

Mai filtrati si inexactitatile strecurate de la interviu pana la punerea pe net a articolului. Iar daca este de la Ion Dedu informatia este buna per general, spera sa aiba bani pentru realizarea acestei strapungeri inca din  2008.

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Techno

Mircea G wrote:
Techno wrote:
Hai sa ne aflam in treaba, asta ne mai trebuia.

Pai asta faceti dvs! Daca nu intelegeti necesitatea acestei strapungeri mai studiati .
Cei care le chitaie burta de foame si banca le bate la usa dar s-au mutat la vila  :shock: , la tara , in Domnesti , pot astepta caci nu este o urgenta .
Dar totusi , motivati " de ce nu trebuie aceasta strapungere " care se afla in "carti "de zeci de ani ?


Eu nu am spus "de ce (ca) nu trebuie aceasta strapungere" pe care ai citat-o. Era vorba de prioritati. Ca sa nu mai spun de strada Liniei...
NU am spus ca nu trebuie acest bulevard ci doar ca nu acum. Combateti-ma.

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei subway guru

Pai ti-am argumentat (ironic) mai inainte... :ugeek:
Combate-ne tu...(daca ai argumente pertinente) ca de lozica asta cu 'acum nu e momentul' ne-am cam saturat...mai ales cand se refera la cel mai amarat foburg al Bucurestilor-sector 5...

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Aron

Oricum nu se poate spune ca e o idee rea...in viitorul apropriat cand s-or termina lucrarea(daca incepe) primul  avantaj este cel de acces si retragere a autobuzelor de alexandria facand e economie destul de mare...
Si am o intrebare, am citit articolul dar nu inteleg o chestie....in plan este linia de tramvai si pe strapungere sau se referea doar la linia de tramvai prezenta adica cea a tramvaiului 41???

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Dominatrix

dj_exemplar wrote:
Si am o intrebare, am citit articolul dar nu inteleg o chestie....in plan este linia de tramvai si pe strapungere sau se referea doar la linia de tramvai prezenta adica cea a tramvaiului 41???
Articolul e inexact. Artera noua va fi prevazuta cu spatiu verde median pe care - candva - s-ar putea introduce tramvai. Intr-o prima faza drumul va fi doar pentru auto, cel putin asa arata indicatorii tehnico-economici ai proiectului aprobati de CGMB. Linia 41 ramane asa cum e acum.

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei elloyy

subway guru wrote:
Pai ti-am argumentat (ironic) mai inainte... :ugeek:
Combate-ne tu...(daca ai argumente pertinente) ca de lozica asta cu 'acum nu e momentul' ne-am cam saturat...mai ales cand se refera la cel mai amarat foburg al Bucurestilor-sector 5...

eu tind sa fiu de acord cu Techno, dar oarecum din alte motive: atat supralargirea Prelungirii cat si strapungerea Timisoara au fost tot fost vehiculate (mai mult sau mai putin) recent, resuscitate, promise, zi-i cum vrei. Daca nu alta, observati ca una are si topic separat. Mie personal mi se pare neseriozitate, daca nu nesimtire, sa pretinzi ca ai in carti / ca te pregatesti sa demarezi inca o lucrare cand altele 2 in zona zac in sertare desi le-ai tot promis in ultimii 2 ani (in mod curent, ca asa ele cred ca sunt mai vechi).
si guru, poti sa faci misto de pipera, dar atat FdG cat si D.P. au proiectele aprobate, sau ma rog ceva similar, nu stiu exact denumirea tehnica a etapei, desi Dominatrix m-a corectat de vreo 2 ori :d; daca nu-s bani sa le faci pe alea care deja au fost discutate si aprobate prin consilii, la ce pisici mai aduci in discutie vise umede precum Avionului pana la aeroport sau Brasov-Alexandriei?
Ca sa nu mai zic de abandonatul Dna Ghica - Chisinau....
Concluzia ar fi: reia domne ce ai abandonat, si apuca-te de ce ai promis deja, nu adu alte promisiuni doar ca sa amagesti poporu ca sa te voteze

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Dominatrix

elloyy wrote:
si guru, poti sa faci misto de pipera, dar atat FdG cat si D.P. au proiectele aprobate, sau ma rog ceva similar, nu stiu exact denumirea tehnica a etapei, desi Dominatrix m-a corectat de vreo 2 ori :d; daca nu-s bani sa le faci pe alea care deja au fost discutate si aprobate prin consilii, la ce pisici mai aduci in discutie vise umede precum Avionului pana la aeroport sau Brasov-Alexandriei?
Nu face nimeni misto de nimeni. Fabrica de Glucoza, strapungere Dimitrie Pompei, Strapungere Avionului si strapungere Brasov - Ghencea sunt TOATE proiecte cu indicatori tehnico-economici aprobati, deci TOATE 4 proiecte sunt la acelasi stadiu, nici unul nu e mai "avansat" decat altul, desi poate in presa unele au fost mai "vehiculate" decat altele. Realitatea insa e cea care ti-am spus-o eu. Fabrica de Glucoza are si PUZ aprobat, dar asta e o simpla formalitate. Problemele grele care raman sunt finantarea, exproprierile etc...

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei subway guru

Nu face nimeni misto de nimeni, ceea ce am scris eu era doar umor 'negru'...haz de necaz...
Dar de pasajele de la Razoare? ca au avut pana si licitatie...ca nu exista prioritate mai veche decat programul de intregire si fluidizare a inelului median...dar PMB are alte preocupari si 'prioritati'...
Trebuie sa fi orb sa nu constati ca toate proiectele sunt concentrate in nord, iar astia din Berceni, din S5 sunt complet ignorati...ca si cum ar fi bucuresteni de mana a doua...
Chiar si 'principial' nu e deloc corect, de ce trebuie sa plateasca contribuabilul bercenar sau rahovean, si asa amarat, pentru toate fitzele si mofturile oierilor si bastanilor, care nici macar nu locuiesc in Bucuresti (ca le 'pute')???
Ramane cum tzi-am zis, in 'zona defavorizata' nu se intampla nimic si nici nu se intrevede vre-o dorinta de a face ceva...in rest ar mai fi multe de zis, dar ma opresc(u) aici...

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei danielstan

Digresiune (sau off topic):
- numele de Oprescu, Oprea si derivatele, cat si numele de Stoian, Stoenescu, Stoica si derivatele vin de la urmatorul fapt:
- in Evul Mediu, in familiile cu prea multi copii, preotul vroia sa opreasca echipa de fotbal care era pe cale sa se infiinteze in ograda taranului
punand de la sine prenumele de Oprea (romanesc) sau Stoian (slavon - stoi) ultimului nou nascut.

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei subway guru

Stai usor si nu face 'digresiuni' ce nu le-am intentzionat...
Nu am folosit nume proprii (am scris cu minuscule), eu am folosit doar verbul, cu referire doar la forma 'arhaica' din letopisetzele cronicarilor...asa ca nu te 'ostoi(an)' sa-mi pui mie in carca interpretarea ta...oprescu-te aici...please... ;)
Ca deja am deviat prea mult de la subject...si cadem in 'subjonctiv'... 8-)

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei nokia2110

Dominatrix wrote:
Pun aici aceasta stire fiindca are legatura si cu strapungerea de care vorbim.

Eco cartierul Ghencea va avea studiu de fezabilitate în 2012

Cel mai mare cartier ANL din țară, ce va număra 10.000 de locuințe, urmează să fie construit de Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului (MDRT) prin parteneriat public-privat, în Sectorul 5. Jumătate din case vor fi date angajaților MApN.

“Primul eco-cartier din România, amplasat în zona Ghencea, va fi realizat în parteneriat public privat. Costurile sunt minimale din partea statului român, deoarece cartierul va fi construit pe o suprafaţă deţinută de stat, nefiind necesare exproprieri. Astfel, statul va participa cu terenul şi infrastructura. La începutul anului 2012 va fi configurat proiectul prin intermediul unui studiu de fezabilitate”, a declarat joi, Eugen Curteanu, secretar de stat în MDRT, în cadrul unei conferințe de presă privind dezvoltarea urbană.

Proiectul pentru construcția celor cel puțin 10.000 de locuințe ANL ar urma să fie susținut din punct de vedere financiar prin parteneriat public-privat, însă autoritățile nu au găsit deocamdată un finanțator în acest sens.

Eco cartierul ANL ar urma să se întindă pe o suprafață de 101,5 hectare desfășurate pe trei loturi ce sunt situate în Str. Prelungirea Ghencea nr. 3-5, B-dul Ghencea nr. 45 şi Str. Antiaeriană nr. 5-7. Terenul, aflat în proprietatea MApN, a fost transferat în administrarea Consiliului Local al Sectorului 5. Datorită acestei facilități, jumătate din noile locuințe vor fi destinate închirierii tinerilor sub 35 de ani care lucrează în domeniul Apărare Națională, Ordine Publică, Ministerul de Justiție, Parchet, Ministerul Administrației și Internelor, Serviciul Român de Informații, Serviciul de Informații Externe și Administrația Penitenciarelor.

Proiectul a fost anunțat de ministrul MDRT, Elena Udrea, încă de la jumătatea lunii martie a acestui an, la lansarea oficială fiind prezent și primarul Sectorului 5, social democratul Marian Vanghelie, care a declarat că o să încerce să caute soluții de finanțare în SUA.

Cartierul ANL din Ghencea ar urma să fie ridicat în apropierea penultimei stații de la capătul tramvaiului 41, fiind totodată străbătut de un drum expres care să îl lege de Șoseaua Alexandriei.

http://b365.ro/news/eco-cartierul-ghenc ... e-in-2012/


Sper că nu se supără nimeni pentru off-topicul meu:poate fac bulevardul ăla la fel cum au făcut străzile în Cart. Constantin Brâncuşi  :evil:
On-topic: ar trebui să existe o 2-a legătură între Prel. Ghencea şi Bd. Timişoara, că Str. Valea Oltului (în care au fost îngrămădite acele blocuri din Cart. Constantin Brâncuşi  :evil: ) nu cred că va putea prelua tot traficul. Eventual ar putea fi prelungită Str. Valea Cascadelor până la Prel. Ghencea :)

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei Dominatrix

nokia2110 wrote:
Sper că nu se supără nimeni pentru off-topicul meu:poate fac bulevardul ăla la fel cum au făcut străzile în Cart. Constantin Brâncuşi  :evil:
Nici chiar asa. :lol: Vor fi 3 benzi pe sens plus spatiu verde median lat de 7 metri pentru calea de rulare a tramvaiului (intr-un viitor incert). Iata indicatorii tehnico-economici aprobati ai proiectului:
ghencea-alexandriei.jpg (28.4 KB; downloaded 6805 times)
ghencea-alexandriei2.jpg (14.08 KB; downloaded 6802 times)

nokia2110 wrote:
On-topic: ar trebui să existe o 2-a legătură între Prel. Ghencea şi Bd. Timişoara, că Str. Valea Oltului (în care au fost îngrămădite acele blocuri din Cart. Constantin Brâncuşi  :evil: ) nu cred că va putea prelua tot traficul.
Exista un proiect (vorba vine, mai mult o linie pe hartie, trasata "la poezie") pentru o artera care va pleca din viitoarea strapungere a bulevardului Timisoara, aproximativ paralel cu centura pe directia Artera de legatura - Drumul Funigeilor - artera de legatura - str. Gladiolelor - Soseaua Alexandria. Am mai mentionat acest lucru in topicul despre strapungerea Ciurel - A1.

 


Re: Strapungerea Ghencea - Sos. Alexandriei alex1968

Va fi tramvaiul 41 prelungit pe acolo in loc sa sa faca la stanga pe Ghencea pana la capat?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungere Str. Brașov - Șos. Alexandriei și pasaj la Bd. Ghencea  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420547 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use