Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate

 

Topic: Parcajul subteran si pasajul Razoare

106 posts, 56366 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Parcajul subteran si pasajul Razoare Utilizator anonim

Pe lista de proiecte din sedinta CGMB de maine...

Proiect de hotarare privind aprobarea acordului de cooperare intre Municipiul Bucuresti si S.C. METROREX S.A. in vederea realizarii lucrarilor aferente obiectivului „Parcaj subteran Razoare”.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare George

Gand la gand cu bucurie, chiar azi - stand din nou in trafic pe la Razoare, dinspre Dr. Taberei - ma gandeam cand incepe proiectul asta. Dar din ce a postat Marian rezulta ca e vorba doar de parcare? Sau si de pasaj? Sa intelegem ca proiectul incepe odata cu linia de metrou?
Daca s-ar face pe la inceputul lucrarilor, ar ajuta foarte mult cartierul sa treaca peste situatia dificila actuala si care va urma in anii imediat urmatori.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare aztec

Da, se va face concomitent, atat pasajul, lucrarile la metrou cat se pare si parcarea. Fiiind legate strans(pasajul si metroul)
Eu momentan nu vad scopul acestei parcari, in zona nefiind probleme de parcare imense cum sunt in alte locuri la aceasta data si se gasesc locuri de parcare in zona destule. Asta nu inseamna ca daca tot se lucreaza, nu merita facuta, sa fie pt fiitorul trafic generat de dezvoltarea ulterioara.
Si eu asteptam documentatia acestei parcari.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare andrei11

O sursa serioasa a postat pe forum stirea ca nu se face nici un pasaj si nici o parcare in prima faza. Adevarat, exista o statie de metrou in zona, dar statia de metrou este intim legata numai de circa 200 metri de pasaj axa Dr. Taberei - Eroilor si de circa 30 metri de pasajul de pe inel ( Leu - 13 Septembrie ). Asadar nu va circula nici o masina pe acesti 200 metri - respectiv 30 metri.
Precizez ca nu fac glume sau farse cu privire la aceasta stire. Defapt stirea a aparut pe forum, parca la M 5 dar nu sunt sigur si nu stau s-o caut acum si a fost postata de un user a carui corectitudine si seriozitate nu este pusa la indoiala.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare cornel001

Deci aia de la CGMB fac sedinte in care se tin de glume... ?  :?

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare andrei11

Putintica rabdare, sa se confirme / infirme stirea. Primaria nu cred ca se tine de glume, nimeni nu poate sa-i acuze ca nu se construiesc 200 metri de pasaj. Nu am textul in fata, dar a spus cineva ca o sa se circule prin pasajul rutier ? Am declarat ceva mai sus - si - mi mentin parerea ca nu m-am lansat in afirmatii nefondate privitor la acest subiect. Rog putina rabdare sa vedem daca se confirma sau nu. Oricum cineva va iesi pe forum cu o veste - eu sau altcineva.
"Conlucrarea" intre Primarie si Metrorex e stupida sau e formulata nefericit,  evident ca atunci cand se va construi statia de metrou se vor construi si cei 200 metri / 30 metri de pasaj, e o situatie usor identica ca la Piata Victoriei cu pasajul rutier de acolo si statia de metrou de pe M 1. Nu ai cum sa construiesti statia de metrou de pe M 5 care este la nivelul 3 si sa nu construiesti cei 30 metri de pe axa Leu - 13 Septembrie care e la nivelul 2 si 200 metri din pasajul Dr Taberei - Eroilor care este la nivelul 1 exact peste statia de metrou, folosind aceeasi structura de rezistenta. Cautati la M 5 schita statiei, e postata acolo.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare aztec

Nu neg pt ca nu am date. Insa din aprobarile date de primarie, pasajul intra in subteran in fata Academiei Militare, pe axul central, si iese in zona Ho si Min tot in axul strazi. Atat la intrare cat si la iesire se suprapune in mare parte peste constructia metroului. La mijloc apare in planuri exact peste statia Academia Militara.
Este adevarat, am revazut planurile si mare parte nu este prevazuta cu "sapatura deschisa" decat zona statiei Acad. Mil.
Insa nu vad altfel cum...
Apoi vad ca aprobarea parcarii o cere tot Metrorex.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare andrei11

Stai ca m-am prins, am marit ultima ta poza, m-am uitat la legenda si am dat si de parcare. Uite si parcarea, nu prea are treaba nici cu cele 2 pasaje rutiere nici cu statia de metrou.
Are treaba relativ cu accesele la metrou - cele desenate cu galben, probabil de aceea vrea sa stie Metrorexul de parcare, sa stie pe unde strecoara accesele in statie.
P.png (955.66 KB; downloaded 5792 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare Utilizator anonim

Pasajul subteran de la Răzoare, reînviat de Primăria Capitalei
Primăria Capitalei revine la proiectele lui Adriean Videanu. În ședința de joi a Consiliului General al Municipiului București este supus aprobării un proiect privind realizarea pasajului subteran de la Răzoare, lansat în 2007 de fostul edil-șef. Proiectul va fi realizat în colaborare cu Metrorex, a declarat pentru B365.ro directorul Regiei, Gheorghe Udrişte.

Pasajul rutier subteran din zona Răzoare ar urma să facă legătura între cartierul Drumul Taberei și Cotroceni, șoferii având la dispoziție câte două benzi pe fiecare sens de mers. Acesta pasaj face parte dintr-un proiect mai mare privind realizarea Nodului Intermodal Răzoare – Calea 13 septembrie și datează din timpul mandatului lui Adriean Videanu.

“Pasajul de la Răzoare va fi construit pe două nivele: unul va face legătura între Drumul Taberei și Eroilor, iar altul între fosta Trafic Greu și Pasajul Basarab. Este o investiție necesară, deoarece intersecția Răzoare, de fapt “strâmtoarea Răzoare” este cea mai vulnerabilă zonă din punct de vedere al traficului. Practic, intersecția blochează accesul spre oraș a cel puțin 100.000 de bucureșteni, adică cei care locuiesc în cartierul Drumul Taberei – Ghencea”, explica Videanu în 2007, înainte ca în yonă să fie introdus sensul giratoriu.

Proiectul a fost reluat în 2008 și de candidatul PDL la funcția de primar general, Vasile Blaga, însă imediat după alegeri, el a fost dat uitării.

Alături de Pasajul de la Răzoare, în acest proiect a fost inclusă și realizarea magistralei 5 de metrou. De altfel proiectul de hotărâre supus votului consilierilor generali prevede încheierea unui acord între Primăria Capitalei și Metrorex în vederea realizării lucrărilor aferente la pasajul subterna Răzoare. „Noi trecem cu linia de metrou prin zona stației de la Academia Militară, pasajul rutier fiind coliniar cu linia de metrou de pe magistrala 5, deasupra linie de metrou. Dacă noi tot săpăm în zonă, am zis să lucrăm împreună cu Primăria. Astfel, putem economisi niște bani”, a declarat pentru B365.ro Gheorghe Udriște, directorul general al Metrorex SA.

http://b365.ro/news/pasajul ... capitalei/
P.png (733.54 KB; downloaded 5794 times)

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare subway guru

La Razoare discutam despre patru obiective de infrastructura diferite:
- statia de metrou Academia Militara de pe M5;
- pasaj rutier 'radial' Dr. Taberei - spre Eroilor (paralel cu M5);
- pasaj rutier 'pe inelara' Leu-Trafic Greu (perpendicular pe M5);
- parcare subterana (adiacent statiei de metrou).

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare George

Subway Guru, daca esti atat de amabil, as vrea sa stiu daca pasajul, pe toata lungimea lui, va fi construit odata cu metroul.
Iti dai seama ca pe mine ma intereseaza ca pasajul sa fie gata INAINTE de metrou. Asa ca, scenariul bun e ceva de genul - pasaj intr-un an, doi de la inceperea lucrarilor. Scenariul mediu - odata cu metroul. Cel mai bizar ar fi sa se termine la o data nedefinita, dupa metrou.
Ai idee?

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare Dominatrix

Pe ordinea de zi apare "o prostie". Am pus textul "dezbatut" in atasament. E vorba de pasaj, nu de parcare.
Pasaj_Razoare.ZIP
Pasaj_Razoare.ZIP (158.03 KB; downloaded 412 times)

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare subway guru

@George:
De unde 'sa ghicesc'???
Oi fi eu 'guru' dar nu ma pretind de nici un fel a fi 'Mama Omida'...
Aici e valabil ceea ce zice mereu andrei11: 'Incurcate sunt caile Domnului'... :?
Eu nu pot sa vorbesc decat pe date 'concrete', bazate 'stiintific'...
Pentru restul n-ai decat sa recurgi la 'metodele traditionale', da-i cu bobii, tarotu', ghiocul & bulina de cositor topit aruncat in apa rece si inghitit dimineata pe nemancate... :lol:
De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere! :ugeek:

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare subway guru

@Dominatrix:
'Presupun' ca e vorba de pasajul rutier 'suprapus' peste M5, altfel nu are nici un sens... :roll:

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Proiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use