Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate

 

Topic: Pasaj & Parcare Pta C. de Gaulle (2011-ABANDONAT IN 2013)

272 posts, 79165 views
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) alex230ro

Nightwolf wrote:
codz wrote:
Au blocat o intersectie perfect functionala si cu strat asfaltic foarte bun si pentru asta s-au mai platit si cateva milioane de EUR, nu este nimeni tras la raspundere? Cine a ordonat lucrarea, PMB?


Ba da! O sa-i arestam pe toti, judecam rapid si condamna la moarte prin spanzurare. Ca asa vrea poporu`!

P.S.: De unde iesiti Doamneee...

:twisted:
hmm banuiesc ca ar trebui felicitati nu?pariu ca pretul lucrarii final o sa fie cu minim 15-20% mai mare decat pretul initial?

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) Serban

Serban wrote:
In alta ordine de idei, am trecut zilele trecute pe acolo si este asternut asfalt peste tot, in jurul rondului am impresia ca s-a asternut si uzura.

alex230ro wrote:
aaaa nu?ai trecut pe acolo cu masina sa inteleg?ai cumva 4x4 sau ceva cu garda la sol mare ?e destul de ridicat si mai e de turnat pentru a se ajunge la trecerea "lina".ce-i drept acum e asfalt peste tot .


Asa si eu ce am zis?! ca e asfalt peste tot si ca am impresia ca prima banda in jurul rondului are si uzura. Am zis ca e gata lucrarea sau ceva?

alex230ro wrote:
hmm banuiesc ca ar trebui felicitati nu?pariu ca pretul lucrarii final o sa fie cu minim 15-20% mai mare decat pretul initial?


Pana acum primariei nu i se poate imputa nimic. Lucrarea trebuia facuta si a mers foarte bine pana au aparut problemele cu Tehnologica. Nu e vina Primariei pentru ce s-a intamplat cu lucrarea de fata.

Stiu ca e super la moda sa fim haiduci si sa credem ca facem dreptate daca injuram de dimineata pana seara Primaria, dar asta nu inseamna sa-i gasim vinovati si cand nu e cazul.

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) survola

Cred ca tocmai despre legatura dintre firma respectiva si oameni din primarie este vorba, de acolo vin problemele.

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) Serban

Bineinteles, daca au existat astfel de legaturi (si se pare ca au existat) intre Primarie si Tehnologica, atunci e o mare problema. Dar nu despre asta e vorba aici.

Eu m-am legat de faptul ca  aici se injura acest proiect, ca s-a distrust intersectia, traficul, etc, in conditiile in care lucrarea era necesara si nu se stia ca Tehnologica va avea probleme.

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) survola

S-au reluat lucrările în piață.
15463705821_daf0d3690d_b.jpg (222.04 KB; downloaded 2056 times)

15280211288_df9688b463_b.jpg (247.79 KB; downloaded 2056 times)

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) URANUS

Au asteptat sa vina ploaia.

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) Tavi

Pai da, ca se "toarna" muuult mai bine asfaltul pe ploaie :)

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) Budy187

Nu vad asfaltare, vad doar nivelari a fundatiei de balast

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) Tavi

@Budy187:
eram doar rautacios
trec zilnic prin piata aia de cel putin doua ori
la inceput am fost nervos apoi m-am resemnat pentru nemunca de acolo ...

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) Budy187

Domle, trebuie sa ne obisnuim !  :lol:  :lol:  :roll:

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) survola

Se lucrează în piaţă şi a început şi asfaltarea.
Evitaţi direcţia Calea Dorobanţilor - Str. Nicolae  Caramfil, unde s-a îndepărtat asfaltul şi piatra cubica de dedesubt.

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) andrei11

OK, postati aici, dar dupa ceea ce vad nu se face nici un pasaj ( pietonal sau auto ) si nici o parcare in   Piata Charles de Gaulle.  :geek:

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) ADY881

b365 wrote:
De ce a fost înălțat rondul de la Charles de Gaulle și cum va arăta lucrarea la final

Piața Charles de Gaulle a intrat de câteva luni în reabilitare. Constructorii au scos piatra cubică de sub asfalt, iar mai apoi au înălțat zona carosabilă din rond, spre supriza șoferilor care trec zilnic pe acolo. Reprezentanții Administrației Străzilor spun s-a ales soluția înălțării sensului giratoriu pentru a se scurge apa pluvială. Lucrarea va fi terminată pe 1 noiembrie.



Piața Charles de Gaulle a intrat de câteva luni în reabilitare. Constructorul a scos piatra cubică de sub asfalt și a reasfaltat zona. În plus, spre supriza șoferilor, a înălțat întreg rondul.

"La sfârșitul lucrării se va observa intenția constructorului de a crea o pantă transversală pentru a se scurge apa pluvială", a explicat pentru B365.ro, Carmen Dincă, purtătot de cuvânt Administrația Străzilor.

Cu alte cuvinte, sensul giratoriu de la Piața Charles de Gaulle va rămâne la înălțime și după terminarea lucrărilor. Reprezentanții Administrației Străzilor spun însă că după finisarea lucrării trecerea de nivel din intersecție se va face mult mai lin.

Lucrarea ar trebui terminată la 1 noiembrie.

Pe lângă lucrările de asfaltare, proiectul include și refacerea trotuarelor, dar și a pistelor pentru bicicliști. Acestea din urmă vor fi legate de circuitul de pe Bulevardul Aviatorilor si Constantin Prezan. Pistele pentru bicicliști vor fi reamenajate tot pe trotuare, urmand a fi conectate cu traseul pistelor proaspat amenajate pe carosabil din zonele Strada Buzesti si Calea Victoriei.

Costul întregii lucrpi este de 11 milioane lei (2,4 milioane euro).

Pe mine ma intereseaza problema pristelor pentru biciclete, iarasi calcam pe aceeasi grebla cu benzile pe trotuare.

Sursa: http://www.b365.ro/de-ce-a-fost-inal-at-rondul-de-la-charles-de-gaulle-i-cum-va-arata-lucrarea-la-final_215625.html

 


Re: Pasaj & Parcare Pta Charles de Gaulle (2011-2013) Budy187

Pe aviatorilor este suficient loc pe trotuar pentru benzi. La fel ca si pe Rebreanu

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Proiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419387 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use