Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Construcția de parcări în București

878 posts, 242961 views
 
Go to page:  1  ... 57 58 59 60 61 62 63
 
 

📖 Pagination options
Re: Construcția de parcări în București realistul

Și Luxten care ieri avea un tambur cu cablu pe care îl întindea pe spațiul verde, in fata teatrului. O fi fost tot pentru acces.
Chiar se poate vedea în stânga.
IMG_20190515_152535.jpg (1.49 MB; downloaded 4194 times)

 


Re: Construcția de parcări în București realistul

Accesul finalizat recent este tot cu acel parapet din lemn.
IMG_20190514_101535.jpg (1.03 MB; downloaded 4228 times)

 


Re: Construcția de parcări în București andrei11

„Vintage“     :)

 



Re: Construcția de parcări în București survola

Probabil că așteaptă să fie gata și celălalt acces, să le monteze parapetele la pachet.

 


Re: Construcția de parcări în București misterr

Patru noi zone de ”park & ride” în București, toate în sectorul 4. Care sunt tarifele

Click pe imagine pentru video:





În București au apărut patru noi parcări pentru cei care locuiesc în afara Capitalei și vor să folosească transportul în comun pentru drumurile din oraș.

Toate sunt în sectorul 4, în apropierea stațiilor de metrou din sudul orașului. Au 1000 de locuri și, dacă vor fi pline, ar urma să mai reducă din aglomerația și poluarea din oraș.

Cei care locuiesc în sudul Bucureştiului îşi vor putea lăsa maşinile în noile parcări amenajate în apropierea ultimelor patru staţii de metrou, Berceni, Dimitrie Leonida, Apărătorii Patriei şi Piaţa Sudului, ca să-şi continue apoi drumul în oraş cu metrou. Aceste noi parcări au în total 1000 de locuri.

Şoferii care vor lăsa maşina în parcările de tip park&ride din sectorul 4 vor plăti 3 lei pe zi, tarif valabil de la 7 dimineaţa la 7 seara. În afara acestui interval, tariful creşte la 3 lei pe oră. Cel puţin un an însă, de acum încolo, parcarea ar urma să fie gratuită.

Daniel Băluță, primarul sectorului 4: „Trebuie să se obişnuiască să folosească astfel de facilităţi. E destul de dificil în momentul în care nu ai generat niciodată astfel de facilităţi să creezi un reflex pentru oameni.”

Două dintre parcări, de la Berceni şi Dimitrie Leonida sunt amenajate pe sol, cu un cost de numai 50 de euro pe loc, potrivit reprezentanţilor primăriei. Celalte două sunt supraetajate, iar costurile se ridică la 550 de euro pe loc. Mai mult, cea de la Apărătorii Patriei va avea la ultimul etaj terenuri de sport. Ambele sunt gata, dar vor fi date în folosinţă în toamnă.

Conceptul a devenit deja popular printre cei care locuiesc în afara oraşului. Un bărbat, de exemplu, lucrează la Piaţa Unirii, dar locuieşte în Buftea. Lasă maşina zilnic în parcarea de la Străulești şi merge apoi cu metroul la serviciu.

Bărbat: „Ştiu sigur că acolo maşina e în siguranţă. De obicei merg cam 2 ore dus 2 ore întors şi aşa cam 45 de minute. Motorina mă duce undeva la 800 de lei pe lună pentru drumurile pe care le fac şi aşa am ajuns undeva la 350 de lei.”

Bărbat: „Metroul e cea mai rapidă cale de transport în Bucureşti. Faci economie de timp, de nervi, de combustibil.”

Şi Primăria Capitalei a anunţat recent că începe lucrările la parcarea de tip park&ride din Pantelimon, cu o întârziere de mai bine de 7 ani. Aceasta va avea 500 de locuri de parcare şi ar urma să fie gata în toamna anului viitor.

 


Re: Construcția de parcări în București subway guru

Cei care parcheaza masina ca sa ia metroul nu ar trebui sa plateasca nimic!

 



Re: Construcția de parcări în București misterr

Culmea este că, deși locuiesc în zonă, eu habar n-am unde se construiește această parcare supraetajată la Apărătorii Patriei.
Trec zilnic pe acolo, dar n-am văzut și n-am auzit nimic despre asta pînă acum.

 


Re: Construcția de parcări în București URANUS

Se mai construieste o parcare supraetajata pe strada Tulnici dar totusi e la jumatatea distantei dintre Apărătorii Patriei si Sudului.

 


Re: Construcția de parcări în București Puss in Boots

Da, in spatele pietei. Cred ca doar desprea ea e vorba, fix la Aparatori nu se construieste nicio parcare.

 


Re: Construcția de parcări în București andreiiul

Despre acea parcare e vorba. Parcare care normal pt PS4 se face in locul unui parca destul de maricel.
Dar asta e alta discutie.

 


Re: Construcția de parcări în București Puss in Boots

Departe de a fi un park and ride parcarea respectiva. Aia ar trebui sa deserveasca blocurile din zona concomitent cu eliberarea trotuarelor. Nici nu stiu cate etaje are, probabil unul singur, sunt convins ca se putea face mai inalta. Sau o parcare subterana pe macar 3-4 etaje, cu pastrarea parcului la suprafata. Nu stiu statusul juridic al pietei Aparatori si a ceea ce s-ar putea face acolo de exemplu, pastrate magazine la parter si parcare pe 3-4-5 etaje, sau cat incape. Pe modelul de la Sudului, langa galeria de metrou. Ar fi fezabil?

 


Re: Construcția de parcări în București andrei11

Unde am notat eu cu galben a apărut un nou acces, nu-mi dau seama dacă e de intrare sau ieșire în parcarea de la Inter. Sau o fi de la Teatrul Naționl. În cazul în care cele două parcări sunt diferite...
Inter.jpg (444.38 KB; downloaded 3694 times)

 


Go to page:  1  ... 57 58 59 60 61 62 63
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2262 forum members have written 419305 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use