Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF)

Reportaje de pe șantierele actuale precum și proiecte de viitor

Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF)

Mesajde realistul » Vin, 01 Iun 2018, 21:42

Tot respectul! Daca toți am lua atitudine sau macar o parte din noi, fata de delasarea autorităților, lucrurile s-ar mișca. Dar din păcate mulți trec și nu observă lucruri care nu sunt normale in jurul lor sau nu-i interesează deși îi afectează. Iluminat, marcaje conforme, indicatoare, glisiere, toate salvează vieți. Încă odată tot respectul față de efortul enorm depus, timp și nu în ultimul rând partea financiara. Rușine autorităților că nu sunt in stare să atragă fonduri pentru a pastra totul in stare de normalitate a secolului XXI și țin tara asta la nivel de lumea a patra.
realistul
Membru Gold

Mesajde faraonul » Vin, 01 Iun 2018, 22:29

După ce-mi iese partea cu lumina urmează balustradele. Initial au fost albastre la pasajele Jandarmeriei și Ikea. Le pot vopsi in ce culoare vor ei doar sa fie vopsite.

Daca vor să facă o treabă bună de la intrarea în București până la Casa Presei scot tot stratul de uzură, pun unul nou apoi marchează benzile cu nu vopsea simpla ci cu vopsea termoplastică. In felul acesta n-au probleme 3-5 ani.
Noaptea se vad altfel.
faraonul

Mesajde TibiV » Vin, 01 Iun 2018, 22:42

Tot ce spui tu se va intampla...

Dar cu o luna inainte de "Euro douazeci-douazeci". Pentru musafiri....
Pentru musafirii in numar mare, printre ei si echipe TV din intreaga lume (niciodata nu stim ce se apuca astia sa filmeze...)

Dar pentru bizonul roman care munceste din greu (si plateste taxe si impozite) cerintele tale sunt doar un "moft"...
:x
TibiV
Membru Gold

Mesajde realistul » Sâm, 02 Iun 2018, 22:21

Pai unde vor juca euro 20 20? Că modernizarea stadioanelor și construcția metroului durează fix 10-15 ani. Ai speranțe in acest sens?
realistul
Membru Gold

Mesajde serbanandrei » Mar, 05 Iun 2018, 10:15

Aveti sperante pentru stadioane ??? Nici de demolat nu s-au apucat ca lumea, apoi urmeaza sa sape si multe sunt de facut. Daca am fi o tara normala,ar trebui sa fie gata ,dar la noi totul este posibil. Sa vopseasca balustradele ar fi bine ,dar mai intai ar trebui sa le curete si betonul de la pereti prin sablare.

Minuni ce nu se vor intampla vreodata !!! Iertati mi pesimismul dar nu vad ca se misca ceva repede si bine.
serbanandrei

Mesajde faraonul » Mar, 05 Iun 2018, 19:36

Am scris mai sus că sablarea este soluția la balustrade înainte de vopsitorie. Iar la beton hidrosabalarea sa scapam de grafitti și rugina respectiva. Eu inca sper că le vor face. Adică nu doar sper ci fac presiune constanta sa le facă.
faraonul

Mesajde realistul » Mar, 05 Iun 2018, 20:06

Iluminat solar Pakistan. Imagine preluată de pe ,,Forumul electricienilor".
realistul
Membru Gold

Mesajde faraonul » Mar, 05 Iun 2018, 20:10

Nu se vede poza
faraonul

Mesajde faraonul » Mie, 13 Iun 2018, 13:05

Iată câteva poze cu Pasajul IKEA de aseară 12 iunie 2018:

Http://imgur.com/gallery/BeFQwgP

Funcționează 54 din cele 70 de corpuri de iluminat. Firul 2 a fost reparat complet, pe firul 1 a fost refăcută continuitatea.

Între Otopeni și Balotești au fost montate corpuri cu led. La fel și între Balotești și Saftica.

Săptămâna viitoare sper sa termine pasajul IKEA și să refacă zona culoarului de zbor de la pista aeroportului Băneasa.

ENEL au reparat multe avarii din Otopeni. I-am rugat să refacă și continuitatea pe pasajul Otopeni de la aeroport.

Primăria Otopeni va achiziționa echipamente pentru refacerea iluminatului public pe DN1.

Sper să-i sprijine CNAIR cu echipamentele care le-am dat în Aprilie.

Incep sa se mai miște lucrurile.
faraonul

Mesajde Goldmund » Joi, 14 Iun 2018, 18:48

Good job, faraonul!

:bere:
Goldmund
Membru Silver

Mesajde shoppy » Vin, 15 Iun 2018, 13:06

Adineaori lucrau in fata la Sellgros.
27: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SK, SW, TR, XK (Bucuresti)
shoppy
Membru Silver

Mesajde faraonul » Vin, 15 Iun 2018, 14:33

Ce veste buna mi-ai dat Shoppy. I-am rugat sa schimbe si lampile albe cu halogenuri metalice sa fie o lucrare unitara. Ca o paranteza urmaresc filmuletele tale. Un singur lucru iti propun: la inceput sa folosesti alt font si alta culoare ca cel galben cu alb nu prea se vede, mai ales pe telefon. In rest tine-o tot asa.

Revenind la DN1 astazi ar trebui sa lucreze si ENEL impreuna cu Primaria Otopeni in orasul Otopeni la reteaua de iluminat public.
Poate se unesc ENEL + Primaria Otopeni + DIMAR + CONELECTRO si rezolva Pasajul Otopeni de la aeroport. Eu am ajutat cu niste echipamente din aprilie dar acolo este o problema la LES. Daca refac continuitatea, monteaza cele 2 corpuri lipsa si schimba becurile o sa fie ca nou.

Problema mare ramane in Baneasa pe culoarul de zbor. Stalpi mici distrusi nu se aproba sa fie inlocuiti, dar macar sa refaca continuitatea la ce exista.

Incet incet poate intram si noi in normalitate. Cred cu tarie ca putem schimba cate ceva in tara asta. Lucruri marunte ca alea mari le fac altii oricum.
faraonul

Mesajde shoppy » Vin, 15 Iun 2018, 14:44

Da, o sa modific scrisul acela.
27: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SK, SW, TR, XK (Bucuresti)
shoppy
Membru Silver

Anterior

Înapoi la Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii