Infrastructura feroviară din RomâniaMagistrale de cale feratăMagistrala 300

 

Topic: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga)

19 posts, 11368 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) Utilizator anonim

Pe Valea Prahovei exista mai multe tuneluri abandonate, stie cineva exact care este povestea lor ?
tunel Posada.png (414.17 KB; downloaded 5565 times)

 


Re: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) Costin

Cel din  poza a fost tunelul caii ferate  cand aceasta se afla pe vechea pozitie. Posibil sa dateze de prin anii 30-40. In prezent este ciupercarie  :!: Urmele care se vad in prezent ne arata ca in perioada interbelica soseaua veche urma un traseu mult mai sinuos (si la inaltime mai mare) decat actualul DN1, in timp ce calea ferata urmarea mai degraba traseul actualului DN1.

De celelalte tunele nu stiu, dar unele par de mici dimensiuni, ar fi posibil sa fie doar amenajari hidrologice in legatura cu calea ferata, la un moment dat.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) Dr2005

Cele mari probabil tot vechiului traseu al căii ferate aparţin.€

 


Re: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) DanCld

Cand am vazut titlul am crezut ca discutam de  << Tunelu Izvor >> (Sinaia - Moroieni, ~6km din care s-a sapat maxim 1km - nu se stie de fapt exact cat).

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) Utilizator anonim

Si acolo ar fi o discutie interesanta, poate ajungem odata prin zona.

 


Re: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) shoppy

In poza lui Utilizator anonim este unul dintre cele 2 tunele abandonate la Posada.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) Utilizator anonim 2

Buna seara

In acest prim mesaj al meu as vrea sa va spun ce stiu despre aceste tunele.
Cele doua tunele de la Posada  au fost abandonate in 1940, cu ocazia dublarii liniei. Se pare ca au fost construite de mesteri pietrari italieni si s-au comportat foarte bine in exploatare.

Tunelul din Busteni stiu ca a functionat pina in 1960. Era o trecere la nivel chiar in fata portalului spre Busteni apoi soseaua ocolea dealul cam pina in locul in care e acum calea ferata.
Iata cum arata cu foarte multi ani in urma:
tunel Busteni.png (594.99 KB; downloaded 5583 times)

 


Re: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) shoppy

Tot vad vederile acelea cu tunelul Busteni si nu imi dau seama cum poate sa fie
- tunelul actual din Busteni nu este drept ci in curba, deci nu s-ar vedea lumina dintr-un capat in altul
- versantul difera foarte mult, bine in partea dreapta s-a excavat, dar in stanga lipseste locul ocupat de acea casa (sau ei au excavat pamantul din dreapta si l-au pus in stanga?)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) Utilizator anonim 2

Poate ca la dublarea caii in 1940 au sapat actualul tunel, inspre munte. Asta ar insemna ca vechiul tunel ar fi fost cam pe unde e acum soseaua si ar fi fost desfiintat odata cu rectificarea traseului liniei, in 1960.

 


Re: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) Trifu22

Cand s-a dublat calea ferata, prin acel tunel inca se circula. Firul celalalt ocolea versantul. La un moment dat, datorita unei miscari de terent, tuneluls-a surpat, si a fost nevoie sa inlature toata obstructuionarea (aluneacarea de teren acoperise si firul nou construit, si drumul...), asadar s-a desfintat tunelul si bariera aceea. Lucrurile astea le stiu de la bunicul meu.

 


Re: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) andrei11

Stai asa ca nu se leaga. Astazi avem acolo un tunel parasit in curba, iar in vederile de epoca apare un tunel drept drept, poti tine in interiorul lui si o lectie de geometrie privind liniile drepte.
Cu privire la tunelele parasite de pe Valea Prahovei eu de la tatal meu - fan CFR si fan Tunele stiu ca respectiva societate care a construit traseul a facut mai multe tunele decat s-ar fi cuvenit pentru marirea artificiala a costului constructiei.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) Utilizator anonim 2

Dar voi de unde stiti ca tunelul actual e in curba? Faptul ca soseaua e in curba nu inseamna neaparat ca si tunelul are aceeasi forma.

 


Re: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) shoppy

Se vede dupa celalalt portal ca tunelul e echidistant fata de sosea pe tot parcursul curbei, deci e curb.

 


Re: Tuneluri abandonate pe Valea Prahovei (Comarnic - Azuga) andrei11

Tunelul e curb, am fost 'la pas' acum cativa ani pe acolo si e curb fara nici un fel de indoilala.

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Magistrala 300  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420538 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use