Linia Campina - Telega

BUCUREȘTI NORD - BRAȘOV - MEDIAȘ - TEIUȘ - CLUJ NAPOCA - ORADEA - EPISCOPIA BIHOR

Linia Campina - Telega

Mesajde GPS » Lun, 31 Iul 2017, 10:19

Nu stiu exact numarul acestei linii, dac nu ma insel este 301, dar am mai gasit o alta linie 301, asa ca va las pe voi sa puneti numarul... :?
Pana atunci sa vorbim un pic despre istoricul acestei linii: aceasta a luat fiinta in anul 1882 intre Campina si Telega pentru a transporta sarea din zona Telega. Datorita dezvoltarii zonei vor aparea mai multe ramificatii ale liniei catre diferite institutii de stat. Dupa desfiintarea tronsonului dintre Campinita si Telega, traficul se va desfasuara intre Campina si Campinita pana in zona rafinariei "Steaua Romana". Dupa inchiderea rafinariei liniile din zona devin neutilizate, astfel scriindu-se istoria trenului pe raza municipiului Campina. Desigur in zona orasului se pot vedea multe urme ale activitatii feroviare.
Revenind in prezent, in urma cu cateva luni s-a asternut un strat de asfalt la principala trecere la nivel cu fosta cale ferata, imaginile (in care se poate observa si fosta linie) vorbesc de la sine.
ImagineUntitled by mihaipăcurețu, on Flickr
Semnal luminos, sper sa nu ajunga fier vechi fiind o mica bucata de istorie, la fel ca si barierele
La final, o privire spre gara Campina
GPS
Membru Bronze

Re: Linia Campina - Telega

Mesajde andrei11 » Lun, 31 Iul 2017, 19:28

Linia Campina - Telega n-a avut niciodata vreun numar.
Eu oriucum am apucat-o numai până la Câmpina...si circulau numai vagoane pentru petrol.
andrei11
Moderator forum

Înapoi la Magistrala 300