Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierAlte vehicule şi utilaje

 

Topic: Taxiuri

42 posts, 22635 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Taxiuri Tom

Probabil ca multora nu le place acest mijloc de transport, totusi e un mijloc de transport public, iar daca un procent mare dintre taximetristi sunt cum sunt, nu inseamna ca trebuie sa generalizam.
Taxiul este util, iar unii sustin ca daca nu ai masina, cheltui mai putin cu taxiul decat cumparand masina si bagand bani in tot ce inseamna intretinerea ei + taxe + benzina. E o alternativa pentru cei care vor sa-si lase masina acasa sau pentru cei care n'o au deloc.
Am gasit mai demult o melodie interesanta cu taxiuri, unde vedem ca taximetristii sunt si ei oameni si au probleme :twisted:
Adevarul e ca si cu maimuta si cu tariful de 1,3,5 Lei, nu rezolva problema celui din filmuletul de mai jos :D


 


Re: Taxiuri lecter

Taxiurile in Bucuresti mi se par excelente, nu zice nimeni ca trebuie sa faci conversatie cu soferul si sunt un mijloc comparativ ieftin pentru a ajunge repede exact unde iti trebuie...sper sa nu se ajunga vreodata ca in Vest, unde toate taxiurile sunt masini de lux cu preturi pe masura, mi se pare fara sens.

 


Re: Taxiuri lecter

Taxa de neatentie se plateste nu numai la noi, e universala in punctele de maxima atractie pentru turisti sau nodurile de transport.

Vrei sa-mi spui ca daca ma duc in asa-zisa tara de lumea I Italia si ma urc in primul taxi care-mi iese in cale in gara principala din Roma nu platesc macar dublu sau triplu fata de si-asa piperatul pret local?

Eu nu ii inteleg pe cei care calatoresc fara cap, au impresia ca daca sunt in vacanta pot uita nu numai de stresul cotidian, ci si de bunul simt care ii fereste de probleme in viata de zi cu zi...

La noi singura situatie cu adevarat inacceptabila mi se pare la Otopeni, unde insa nu e vina celor 99% din taximetristi care nu sunt lasati sa ia calatori, ci a "baietilor cu 3 oua" care incheie contracte incredibile pe fata cu statul!

Cat despre invartit, mie nu mi s-a intamplat asta in alte orase din Romania. Sibiu, Timisoara, Brasov, Constanta...nu pot sa spun ca le cunosc si totusi n-am platit mai mult de vreo 10 lei pentru diverse curse...acu', ca a deviat cat pentru un leu sau doi in plus, chiar nu cred ca e cazul sa facem atata caz.

Inclusiv in Bucuresti, distantele nu sunt suficient de mari cat sa faca o deviere care sa schimbe masiv pretul...mult mai rau am patit in Asia, unde pe un traseu pe care-l cunosteam taxiul a luat-o brusc pe o strada suspendata si am ajuns sa fac in loc de 30km, 50km!!

 


Re: Taxiuri telvanni

Am facut la un moment dat un calcul real ca sa aflu cat ma costa pe mine sa ma plimb singur cu masina prin Bucuresti si a reiesit ca la fiecare kilometru parcurs scot din buzunar aproape 2 lei (cu o masina medie ca valoare), adicalea mai mult ca pe taxi...deci in Bucuresti e foarte rentabil sa te misti cu taxiul. Nu mai e valabil la deplasarile inafara orasului.

 


Re: Taxiuri massimiliano

Eu pe CB al masinii din dorobanti pana in ghencea consum 1.2 litrii de benzina in traficul de la ora 19:00 si 0.7 dupa 22:00 si cu taxiul 14 lei la 19 si 11 lei la ora 22. Clar mai ieftin cu masina personala, Logan 1.6 MPI

 


Re: Taxiuri andrei11

Atentie ! Nu trebuie sa calculezi numai consumul de benzina, ci si amortismentul masinii / km parcurs, schimbul de ulei, revizii, asigurari, reparatii neplanificate, amenzi - nu stiu de cati ani conduci dar e imposibil sa nu fi luat niciuna, taxa de parcare, etc. Asa trebuie facut calculul sa vezi comparatia intre taxi si masina personala.
Stii vorba aceea, stau in Rahova si ma duc in Obor sa cumpar 2 kg de cartofi ca sunt mai ieftin dar uit sa pun la socoteala si biletele de tramvai !

 


Re: Taxiuri massimiliano

Mai pui un leu pe zi ca o revizie costa 360 de lei pe an. Referitor la amenzi, acum depinde de fiecare cum merge si de noroc la intalnirile cu garcea. Intradevar, daca mai pui si pretul masinii in calcul clar iesi mai ieftin cu taxiul.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Taxiuri Tom

Cel mai mult m-a costat taxiul cam 1200 roni intr'o luna, dar mergeam doar cu taxiul, inclusiv la shopping, adica intra si taximetristul in magazin dupa mine :lol:
Am fost si in situatia sa vreau sa chem taxiul sa ma ia sa ma duca 3-4 strazi acasa (si ar fi venit!), dar n'am putut refuza o alta oferta mai buna de transport, ca in melodia lui Billy Ocean :twisted:
Nu am ajuns insa sa beau atat de mult incat sa plec acasa cu taximetristul la volanul masinii mele, cum a facut un prieten. Asta inca n'am incercat.
Cu un simplu calcul, acum dau cam 250 roni pe benzina intr'o saptamana, deci vreo 1000 pe luna, adica exact cam cat dadeam in medie pe taxi intr'o luna. La asta se adauga insa cat am dat pe schimbat tot felul de piese la masina, care m-au dus lejer la cat dadeam pe taxi intr'o jumatate de an.
Asa ca pentru moment am mai scos 50 roni pe un abonament RATB, pentru deplasari prin oras, unde nu trebuie sa car masina cu mine (sau invers :D)

 


Re: Taxiuri stakee

Tot mai bun e transportul in comun daca te plimbi prin tot orasu des, e bun un abonament pe toate liniile, insa intre 11 noaptea si 6 dimineata, ori Peugeot(pe josul) ori cu taxiul, ca autobuzul inca n-a iesit de la garaj, de obicei optez in situatii de genu la taxiu cand am trenu la 4-5 dimineata ca exemplu sau cand revin in oras tarziu pe la 12-1 noaptea

 


Re: Taxiuri Aron

dap e mai ieftin si mai rentabil, dar nu siti cat de greu sa chinuie soferii sa scoata un ban, deoarece ei in fiecare zi trebuie sa dea la firma o suma de bani, mai exact undeva intre 100-120 de lei daca este un singur sofer, si 70 de lei daca sunt 2 pe masina, cea ce este foarte muult, mai ales ca trebuie sa si bagi benzina si sa iti iei si de mancare si asa mai departe. Este jalnic ce se petrece in taximetrie......

 


Re: Taxiuri Andrei2010

Vorba taximestristului, foarte cumsecade, care ne-a dus de pe Polona la Domnita Anastasia :

Eu : "Deci, intr-un cuvânt, din munca asta puteti doar sa supravietuiti ?"
Taximetristul : "Ar fi bine si asa !"

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Taxiuri Mircea G

Comparatia masina personala - taxi , nu are logica si nu se poate face . parerea mea .
Masina personala o ai la scara / in fata portii , mereu la dispozitie . Costurile de a avea masina personala sint uriase , si spun uriase deoarece nu se amortizeaza si indiferent cum calculezi  pierzi .
Taxiul este o solutie rapida si eficienta pt cei grabiti , comozi sau care se afla in afara razei si orarului ratb . Tariful este ok nu te doare capul si nu ai stres .
Problema la taxi se pune in citeva moduri :
-aspectul soferilor cu care inevitabil venim in contact aproape intim , eu spre exemplu nu suport coloratii , burtosii , cocalarii si transpiratii , adica oameni care pt mine si mentalitatea mea reprezinta " cih " , sa ma exprim decent .
-aspectul si starea masinii , atit cit este posibil de vazut dintr-o privire
-seriozitatea soferilor / alegerea traseului optim si respectarea tarifului .
Cum autorizarea masinilor si soferilor se face de catre autoritati cred ca ar trebui mai mult lucrat la cele de mai sus , indiferent de opozitia soferilor .
In legatura cu siguranta calatoriei , al alegerii traseului si al tarifului , cred ca ar trebui o statie centrala de monitorizare prin GPS care la urcarea clientului in masina sa inregistreze cursa , traseu / cost / timp iar bonul sa contina datele respective si eventualele probleme sa fie rezolvate in timp real  printr-un serviciu telefonic si citeva masini de interventie ale autoritatilor nu ale companiilor . Tot asa in masina ar trebui sa existe obligatoriu un GPS care sa indice daca ne aflam pe traseul corect .
Practic la suire in masina se tasteaza directia si vedem traseu iar in acelasi timp la dispecerat se stie ca masina x a luat un client din zona Y spre Z . Oprirea aparatului inseamna terminarea cursei .
In acest mod la dispecerat se stie si ce bani se fac , ce taxe se datoreaza , totul clar si transparent .
Seamana a politie ? Poate dar stiu sigur ca ceva asemanator exista pe undeva , poate cineva stie mai multe .

 


Re: Taxiuri iliutu

Am vazut un sistem asemanator in Barcelona. Nu stiu daca si comunica traseul efectiv parcurs, dar il foloseau pentru comenzi (nu aveau statii radio).

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Taxiuri Tom

Taxiul este util pentru toata lumea. Eu as da o lege sa se faca kilometrul la 50 bani sau 1 leu, chiar si cu conditia ca minimum per cursa sa fie 5 lei. Daca dai 1,5 roni pe sauna Citaro si nici nu te lasa la poarta, poti da de 3-4 ori mai mult pe taxi. La asemenea tarife, ar creste si numarul clientilor. E adevarat, sanctiunile pentru piraterie ar trebui sa fie dure. Din pacate, nimeni nu subventioneaza in Romania transportul public, care include si taxiul. N'o face nici pentru transportul in comun.
Daca aveti frecvent nevoie de taxi, va recomand sa luati numarul de telefon al unuia sau mai multor soferi care nu sunt burtosi, cocalari si transpirati :lol: sau sa folositi intotdeauna comanda la dispecerat, chiar si din strada.
Comparatia cu masina personala este posibila, pentru ca, desi ai masina personala la dispozitie, s'ar putea sa nu o poti folosi, sau daca poti, o faci pe riscul tau (sau pe banii tai, mai multi ca pentru taxi). Chiar saptamana trecuta a trebuit sa fac un transport mai deosebit si mi-am amintit la scurt timp dupa ce plecasem ca am baut cam mult, asa ca m-am intors si am chemat taxiul. Iar transportul deosebit era intr'adevar mai deosebit, adica funerar, chiar daca pentru patrupede :evil:
Nu am reusit pana acum sa merg acasa cu taximetristul la volanul masinii mele, cum a facut un prieten care bause prea mult. Am reusit insa, tot din motive de baut, sa trimit taximetristul sa-i cumpere mandrei medicamente, sa mi le aduca, sa ma ia si sa ma duca la ea. A venit, mi-a adus ce cumparase, m-a luat, dar a facut pana si astfel am ratat ocazia sa va arat un bon de taxi pe distanta de 1,2 km :lol: :twisted:

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Alte vehicule şi utilaje  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use