Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierAlte vehicule şi utilaje

 

Topic: Utilaje diverse

8 posts, 2826 views

  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Utilaje diverse ADK

Nu știu exact ce este, pare o autospecială pentru iernile geroase. Fotografiat în anul 2014 undeva adânc în județul Buzău. Nu mai există.
FB_IMG_1644091727919.jpg (67.1 KB; downloaded 1572 times)

 


Re: Utilaje diverse aztec

Tractor de artilerie.
TAR,  TMA,ATS...depinde de limba si de model... Nu stiu exact seria..

 


Re: Utilaje diverse aztec

Nu stiu daca e a ITB-ului...
Sursa:Facebook Cineclic
276173270_385350546745060_5925236447574460623_n.jpg (195.52 KB; downloaded 1291 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Utilaje diverse ADK

Ceva estival prin Buzău.
Screenshot_20220827-165245-387.png (575.73 KB; downloaded 1068 times)

 


Re: Utilaje diverse shoppy

Folosesc motoarele fostelor elevatoare de carbuni din garile CFR, daca poti roaga-i sa te lase sa pozezi placuta motorului sau daca esti bun prieten intreaba din ce gara este "imprumutat" motorul.
Am vazut ca pe engleza aceste motoare se numesc "hit and miss" adica reglarea turatiei se face prin volanta si neintroducerea de carburant pe unii din timpii 3.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Utilaje diverse Utilizator anonim 2

Nu e gater mobil? Eu imi amintesc de un astfel de vehicul ce venea in curtile clientilor ca sa le taie sferturile de butuci de 1m in segmente de aproximativ 25cm, dimensiunea finala necesara pentru a incapea in soba (direct sau crapate in bucati mai subtiri cu toporul). Motorul avea o turatie foarte mica, fara toba de esapament (presupun) si il auzeam de la mare distanta cind  functiona.

 


Re: Utilaje diverse shoppy

Da, gater modil sau "motor de taiat lemne".
Cum ziceam, duduiala motorului care se aude cand se deplaseaza sunt defapt doar timpii de aprindere pe care se injecteaza benzina, turatia motorului este defapt mai mare dar lipsesc unele explozii iar motorul este mentinut in miscare de volantul foarte mare, cand taie lemne atunci merge la turatie maxima cand se injecteaza benzina pe toti timpii de explozie.

 


Home page  • 
Parent forum: Alte vehicule şi utilaje  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420528 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use