De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4357 posts, 914040 views
 
Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 312
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus lucianxx9o

@Terapeut71
Daca citesti mai bine ce am spus, pentru ca toti stim sa facem copy-paste, a fost doar o intrebare nu am vrut sa dau la nimeni in cap si sa ma critice lumea.
Daca ma crezi sau nu mie bucurestiul imi place foarte mult si iti garantez ca parcurile de aici ex tineretului, herastrau, nu am vazut prin alte orase mari din europa. Exista totusi si alte tecnici de a muta un copac fara a fi taiat, cu un aparat care al scoate din pamant.....(uitanduma putin la poze copacul are foarte putin spatiu in asa fel sa cresca radacinele este numai incojurat de beton si asfalt, daca vrem sa mai aiba inca  2 secole atunci ar trebui mutat)

Am intrebat numai daca este vreo informatii despre acesti copaci. (credeam ca va fi amenajata si spatiul verde pentru ca in proiect asa arata. Restul ce am spus a fost doar o idee cu polenu .... de exemplu se pot planta si copaci cum sunt ciresi japonezi care fac numai flori postez o poza cu o zona din afara romaniei cu niste copaci plantati)

Sper ca ati inteles ce vroiam sa spun si nu vreau sa mai mai raspund ca a fost doar o intrebare. O seara buna tuturor!!!
06042011282.jpg (1.11 MB; downloaded 2885 times)
06042011300.jpg (1.1 MB; downloaded 2885 times)

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Dominatrix

lucianxx9o wrote:
Daca ma crezi sau nu mie bucurestiul imi place foarte mult si iti garantez ca parcurile de aici ex tineretului, herastrau, nu am vazut prin alte orase mari din europa.
Inseamna ca nu te-ai plimbat suficient.  ;)
lucianxx9o wrote:
Exista totusi si alte tecnici de a muta un copac fara a fi taiat, cu un aparat care al scoate din pamant.....
Mai citeste inca o data cu atentie ce am scris in pagina anterioara: copacii astia sunt PROTEJATI, deci nici nu ii taie, nici nu ii muta nimeni.  
lucianxx9o wrote:
(uitanduma putin la poze copacul are foarte putin spatiu in asa fel sa cresca radacinele este numai incojurat de beton si asfalt, daca vrem sa mai aiba inca  2 secole atunci ar trebui mutat)
Sublinierea cu rosu imi apartine. Cu scuzele de rigoare, o asemenea elucubratie prefer sa nu o comentez. :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus lucianxx9o

@dominatrix

Chiar nu stiu ce este atat de amuzant uitete la poza 260520112237 cu copacul ala mare cum este "ingramadit"  :roll:
Am citit ca acesti copaci sunt protejati exista si o modalitate de a face un parc si muati toti copacii astea seculari (deci ideii sunt multe, trebuie numai puse in aplicatie).
In legatura pe unde am calatorit m fost in italia in special torino milano..... grecia chiar anul trecut,franta....

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus adn2377

lucianxx9o wrote:
...a fost doar o intrebare nu am vrut sa dau la nimeni in cap si sa ma critice lumea.!


:idea: Cu toate astea, acum se intampla sa culegi exact ce ai semanat ;)

Alta data vei gandi mai bine inainte sa deschizi gura... sau sa dai din taste - si rezultatul va fi mai bun.

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Terapeut71

lucianxx9o wrote:
@Terapeut71
Daca citesti mai bine ce am spus, pentru ca toti stim sa facem copy-paste, a fost doar o intrebare nu am vrut sa dau la nimeni in cap si sa ma critice lumea.
Daca ma crezi sau nu mie bucurestiul imi place foarte mult si iti garantez ca parcurile de aici ex tineretului, herastrau, nu am vazut prin alte orase mari din europa. Exista totusi si alte tecnici de a muta un copac fara a fi taiat, cu un aparat care al scoate din pamant.....(uitanduma putin la poze copacul are foarte putin spatiu in asa fel sa cresca radacinele este numai incojurat de beton si asfalt, daca vrem sa mai aiba inca  2 secole atunci ar trebui mutat)

Am intrebat numai daca este vreo informatii despre acesti copaci. (credeam ca va fi amenajata si spatiul verde pentru ca in proiect asa arata. Restul ce am spus a fost doar o idee cu polenu .... de exemplu se pot planta si copaci cum sunt ciresi japonezi care fac numai flori postez o poza cu o zona din afara romaniei cu niste copaci plantati)

Sper ca ati inteles ce vroiam sa spun si nu vreau sa mai mai raspund ca a fost doar o intrebare. O seara buna tuturor!!!


Offf... Se pare ca efortul de a te face sa intelegi este complet inutil. Profesoara ta de limba romana este o femeie complet trista stiind ca te-a "avut" in catalog, pentru ca prin clasa domniei sale nu se pune problema sa fi fost prea mult.
In primul rand am dat copy-paste pentru a-ti sublinia unde bateai campii si pentru a interveni pe textul, pardon elucubratiile tale. Fugi la DEX sa vezi ce inseamna elucubratii. Sau DEX-ul nu a "crescut" in biblioteca ta?!?... :shock:
Dominatrix a fost eleganta (o doamna nu se dezminte niciodata) cand a comentat idiotenia scrisa de tine prin care-ti aratai parerile despre cum arata o radacina a unui copac. Tu iti imaginezi un arbore ca are o coroana foarte mare, mare, maricica, marisoara, de bun simt, normala, etc. (incep de sus special), o tulpina groasa, medie, subtire si o radacina precum un... burghiu. Ori ca o freza. Insa atentie! Freza este "chestia" aia din metal, scula aschietoare. Nu are nicio legatura cu hair-stylist-ul.
Dar sa revin la tine. Exista carti pe care le poti parcurge pentru a invata cum se scrie in limba romana. Desigur, exista varianta prin care poti tasta intr-o alta limba (doar te laudai ca ai calatorit mult); cea in care te adresezi e clar ca este grea pentru nivelul cunostiintelor tale lingvistice.
Daca imi ingadui o remarca pune mana si citeste pentru ca sodomizezi limba materna. Sau poate nu o fi limba ta materna? :roll:
uitanduma se scrie putin diferit, pluralul de la radacina nu este radacinele, chiar daca il articulezi fortat, polenu ca si ciresi mai aveau nevoie de ceva acolo ca sa nu fie singurei si sa le fie frig... Si toate intamplate pe 3-4 randuri de text.
Ca sa nu mai batem apa in piua si sa "tulburi" dorinta celor ce vor sa citeasca informatii pertinente pe aici iti recomand sa citesti. Mult. Foarte mult. Si sa faci asta din clasici. Vezi ca astia, clasicii, nu au nici multi dusmani si nici printese care danseaza pe mese.
Pana atunci abtine-te de la scris. Sau ca sa ma intelegi tu mai bine abtinete!

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus lucianxx9o

@Terapeut71
Scuzama prietene, daca ma pun o zii intreaga sa fac observatii ortografice si gramaticale ...atunci sunt chiar un nesimtit.
In primul rand nu ti-am facut observatii si nu o sa fac nici odata pe acest forum ca este doar pentru a discuta si a avea informatii despre proiecte etc.....daca te deranjeaza ca cineva scrie prescurtat etc...atunci alegeti alt forum cu domeniul "literatura romana". (si scuzama ca nu am utilizat â ă ș ţ)
Cum a spus si sus este topicul despre stiri si noutati nu despre observatii gramaticale. Numai bine ;)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dominatrix

Nu e vorba de folosit diacritice (â ă ș ţ etc) ci de a scrie corect. Folosirea unui limbaj de Messenger cum ar fi "k" in loc de "ca" sau "p" in loc de "pe" nu ar trebui sa fie acceptate pentru ca denota denota neglijenta si indiferenta din partea autorului. Idem si "mancarea" liniutelor in cadrul cuvintelor. Chiar o sa il rog pe Utilizator anonim sa adauge punctul acesta in regulamentul forumului, iar mesajele "dezlanate" de acest gen sa fie sterse.

In plus de asta, poate unii dintre noi am crescut invatand 2 limbi in casa, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa facem un efort sa scriem corect romaneste. Aici e un forum de discutii, nu Yahoo Messenger. Hai ca nu e greu, incercati sa scrieti corect.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Mai barbate,baiatule,  vezi ca de mult calci prin r*****t cu limba ta romana si deranjezi. Chiar foarte mult. Daca continui cu enormitati de genul Scuzama o sa bat la cap adminul pana o sa sesizeze. Daca nu sti sa scrii abtine-te de a da "informatii". Cine nu stie sa scrie este putin probabil ca-l duce mintea pentru informatii.
Multumesc mult si-ti sunt recunoscator sa nu mai fiu obligat sa-ti suport badaraniile gramaticale. Si aici nu e vorba de ş, ţ, ă â sau daca - ti scapa cate un "i" in plus sau in minus, ci de lucruri   mult mai grave

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

Va rog frumos sa nu va atacati, ca nu rezolvati nimic...

Si eu sustin folosirea unei limbi romane corecte, am atras atentia multor useri cand au gresit, dar nu atac pe nimeni. Nu merge nimeni atat de departe incat sa considere ca daca nu stii sa scrii, atunci nu stii nimic. Dar scrierea corecta ar trebui facuta in primul rand din respect pentru sine si pentru ceilalti. Nu stiu cum sunteti voi, dar eu unul m'as simti foarte prost daca mi'ar atrage cineva atentia ca am scris ceva gresit. In acelasi timp, nu vreau si nu sunt dispus sa descifrez mesaje semianalfabete si scrise cu picioarele, chiar daca informatia din ele este extrem de valoroasa si importanta.

Repet, scriu corect pentru ca ma respect pe mine si va respect pe voi. Cei carora v'am mai atras atentia asupra ortografiei: faceti un efort si scrieti corect, pentru ca in primul rand voi castigati, apoi ceilalti. Lucian, poate ca ai toata dreptatea din lume in tot ceea ce ai scris pana acum pe forum, dar mereu va fi cineva care nu'ti va da dreptate pentru ca va zice "ala nu stie nici sa scrie corect, cum sa aiba dreptate?". Fara suparare! Intelegi?...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Mircea G

jailor wrote:
Inseamna ca dupa iaugurare sunt date jos?! Daca nu inseamna ca vor fi puse ilegal ceea ce ma va face sa depun o plangere la primarie si Astaldi sa isi ia o amenda pt afisaj stradal fara autorizatie.Dar daca totusi sunt oameni cu cunostinte in drept mai multe decat mine pe aici as vrea sa stiu care lege permite publicitatea stradala pe cladiri aflate in constructie sau renovare fara autorizatie emisa de primarie...un numar de lege mi-ar fi de ajuns

Mai bine va canalizati energia impotriva celor ce imbraca unele cladiri in cearceafuri imense . Daca vrei sa construiesti ceva iti trebuie planuri de arhitectura , fatada , culori ...un milion de acte , dar poate apoi orice jeg de firma publicitara sa puna reclama pe zeci de metrii patrati la ob-uri pe ea ! Aici nu credeti ca exista o problema ?

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" lucianxx9o

Dragi prieteni vreau sa-mi cer iertare in fata tuturor, nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
Pentru ca sunt de putin timp pe forum si am stat putin la discutii, nu am observat ca nu se utilizeaza limbajul "yahoo messenger".
As dorii se o luam de la capat si sa ne intelegem cu totii bine ;) .

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" rails

lucianxx9o wrote:
Dragi prieteni, vreau sa-mi cer iertare in fata tuturor, nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
Pentru ca sunt de putin timp pe forum si am stat putin la discutii, nu am observat ca nu se utilizeaza limbajul "yahoo messenger".
As dori se o luam de la capat si sa ne intelegem cu totii bine ;) .


fixed.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Stai linistit, bem un suc la club si totul e in regula.  :roll:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Terapeut71

lucianxx9o wrote:
Dragi prieteni vreau sa-mi cer iertare in fata tuturor, nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
Pentru ca sunt de putin timp pe forum si am stat putin la discutii, nu am observat ca nu se utilizeaza limbajul "yahoo messenger".
As dori se o luam de la capat si sa ne intelegem cu totii bine ;) .


Revenim la normalitate cu o astfel de atitudine!

 


Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 312
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423264 posts in 5270 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use