Transportul feroviar în RomâniaPrezentări și discuții - material rulantUtilaje feroviare

 

Topic: Utilaje diverse

44 posts, 26591 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Utilaje diverse Utilizator anonim

Am vazut destul de des astfel de utilitare, stie cineva cine le-a produs si ce este cu ele ? O alta observatie este ca par sa aiba parbriz si nu numai de autobuz DAC  :o

 


Re: Utilaje diverse Dominatrix

Utilizator anonim wrote:
Am vazut destul de des astfel de utilitare, stie cineva cine le-a produs si ce este cu ele ? O alta observatie este ca par sa aiba parbriz si nu numai de autobuz DAC  :o
Utilajul din poza este o drezina (ma rog, impropriu spus "drezina", desi asa este clasificata si in codificarea feroviara oficiala) de tip DC 135 L, cu motor de ARO 244 si fabricata la IRA Grivita. In limbajul neoficial sunt denumite si "drezine - camion" (chiar arata ca un camion daca trage dupa ea 1-2 remorci din acelea mici), sau "drezina CIRA", acronim de la "Camion de Interventie Rapida Autopropulsat".

Acum multi ani, am vazut unele drezine de acest tip dotate cu bena basculanta pentru transportul de sina CF. Un aspect interesant este ca nu are aparate de ciocnire, cupla fiind asemanatoare cu cea de camion, daca nu ma insel.

Si Metrorex-ul avea niste drezine asemanatoare, numai ca la ei sunt clasificate ca Drezine MRU. Acum vreo 10 ani, vedeam tot timpul 2-3 stationand pe linia de stocare pentru utilaje de pe M2, imediat dupa statia Piata Victoriei, sensul spre Aviatorilor. Habar n-am daca mai exista si acum asa ceva la metrou, sau le-au casat pe toate intre timp. Oricum totdeauna au fost cam "scumpe" la vedere.

 


Re: Utilaje diverse Costin

Exista anul trecut una in depoul Militari, dar nu parea intr'o stare prea buna.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Utilaje diverse Dr2005

Nu ştiu dacă sunt cu motor de Aro... eu ştiam că au motor Saviem (de camion şi autobuz Montana)... oricum, au 8tone şi pot trage încă o dată pe atât.€

 


Re: Utilaje diverse Dominatrix

Dr2005 wrote:
Nu ştiu dacă sunt cu motor de Aro... eu ştiam că au motor Saviem (de camion şi autobuz Montana)... oricum, au 8tone şi pot trage încă o dată pe atât.€
Informatia despre motorul de ARO 244 am luat-o din volumul III al lucrarii "Istoricul Tractiunii Feroviare", scris de Ilie Popescu si Serban Lacriteanu, aparuta la editura ASAB - Bucuresti. Este posibil ca ulterior sa fi fost remotorizate, stiu ca a existat si un program de reparatie capitala a lor la Sircuc Brasov.

Motor Saviem au drezinele pantograf de tip 66-UD-316 si 86-UD-316 fabricate la MARUB in anii '70 si '80, la fel ca si drezinele vechi de tip DS fabricate in URSS in anii '60 (nu stiu daca mai exista din astea). Cel putin asa era situatia la inceput, pe urma toate 3 tipurile au avut RK'uri la Compania Industriala Grivita (CIG) Bucuresti, cand s-a inlocuit printre altele si motorul "Saviem" cu unul de tip "Deutz", reamplasat in afara cabinei.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Utilaje diverse Utilizator anonim

Utilizator anonim wrote:
MCB 458 al CFR Infrastructura in Fetesti.


Cel putin la prima vedere pare un utilaj pentru asezatul pietrisului pe linii.  :?

 


Re: Utilaje diverse shoppy

Este o masina de ciuruit prisma de balast. Rolul ei este de a scoate balastul de sub cf si sa-l incarce in vagoanele de transport al acestuia (MFS de la PLasser sau varianta romaneasca). La ridicarea balastului se poate alege trecerea acestuia printr-un sistem de site(ciur) astfel ca doar balastul peste o anumita granulatie este pastrat in timp ce pamantul este aruncat langa cf.

 


Re: Utilaje diverse stakee

Ce reprezinta acel utilaj alb?Vagonu portocaliu presupun ca este un vagon pt burarea si distribuirea balastului reciclat nu?

1.jpg (445.25 KB; downloaded 4031 times)

 


Re: Utilaje diverse shoppy

Nu e "drezina ciudata", e un locotractor de manevra.

Super, o noua garnitura pentru betonarea bazelor stalpilor de electrificare, vagoanele galbene din stanga cara si realizeaza amestecul de nisip si agregate, vagonul alb din mijloc realizeaza amestecarea ingredientelor si transporta cimentul, al doilea vagon transporta apa, generatorul de curent si atelierul garniturii.

 


Vagoane pt dezapezire stakee

Din Constanța - vagon pentru dezapezire de fabricatie sovietica

Vagoane pt dezapezire din URSS 1.jpg (208.92 KB; downloaded 4035 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 2.jpg (277.79 KB; downloaded 4033 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 3.jpg (273.87 KB; downloaded 4033 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 4.jpg (275.52 KB; downloaded 4028 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 5.jpg (232.46 KB; downloaded 4029 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 6.jpg (369.26 KB; downloaded 4032 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 7.jpg (245.13 KB; downloaded 4030 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 8.jpg (331.46 KB; downloaded 4034 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 9.jpg (204.57 KB; downloaded 4032 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 10.jpg (236.81 KB; downloaded 4035 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 11.jpg (243.45 KB; downloaded 4050 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 12.jpg (336.47 KB; downloaded 4029 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 13.jpg (306.72 KB; downloaded 4033 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 14.jpg (118.62 KB; downloaded 4029 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 15.jpg (165 KB; downloaded 4032 times)
Vagoane pt dezapezire din URSS 16.jpg (203.93 KB; downloaded 4027 times)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Utilaje diverse Dr2005

O ,,rudă" mai mare a lui DC135, tot mai greu de găsit: 99 53 92-32 032-2 în staţia Aiud:
99 53 92-32 032-2-Aiud-001.jpg (479.03 KB; downloaded 8385 times)

99 53 92-32 032-2-Aiud-002.jpg (491.85 KB; downloaded 8390 times)

 


Re: Utilaje diverse shoppy

E pe dos, ala este un utilaj de ridicat sau curatat (ciuruit) prisma.

 


Re: Utilaje diverse Chev Celios

O macara pe 4 osii in Busteni.
Picture 147.jpg (77.2 KB; downloaded 8324 times)

 


Re: Utilaje diverse silver

Curatenie de primavara in Eforie Nord :)



 


 
Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Utilaje feroviare  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use