Transportul feroviar în RomâniaOperatori privați din România

 

Topic: Transferoviar Călători (TFC)

101 posts, 66257 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Transferoviar Călători (TFC) autob368

S.C. TRANSFEROVIAR GRUP S.A. şi-a deschis o nouă ramură, aceea de transport feroviar călători. S.C. TRANSPORT FEROVIAR CĂLĂTORI S.A. (T.F.C.) este un operator feroviar cu capital privat având ca obiect principal de activitate efectuarea transportului feroviar public de călători în trafic intern si internațional.
Societatea a fost înfiinţată pentru a prelua activitatea de transport de călători de la S.C. T.F.G. S.A., societate care operează în domeniul feroviar ca gestionar de infrastructură cât şi ca operator de marfă.
De circa 2 săptămâni am văzut în gara Titan Sud (la Republica) aceste automotoare produse la Remarul 16 Februarie. Este un lucru foarte bun făcut de CFR Călători S.A., deoarece ruta Titan Sud - Olteniţa era una din găurile negre al companiei. Acum, fiind vorba de un operator privat, cred că toţi călătorii îşi achiziţionează legitimaţii de călătorie.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: SC TRANSFEROVIAR GRUP SA (TFG) Utilizator anonim

Se pare ca TFG a renuntat la ruta Gara de Nord - Ploiesti Sud - Buzau, astazi am trecut prin gara si trenurile acestora au disparut de pe mersul trenurilor. Oricum nu a circulat niciodata pe aceasta ruta, de la noul mers de cand a fost introdusa.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: SC TRANSFEROVIAR GRUP SA (TFG) Dr2005

Nu au circulat niciodată pe Bucureşti - Galaţi...
Din 12.04.2012 vor circula pe Buzău - Galaţi: http://www.transferoviarcalatori.ro/mer ... alati.html

Ca rezultat al introducerii în circulaţie a 2 DH2-uri, un VT624 a fost trimis la Galaţi (pentru o pereche în plus Galaţi - Bârlad şi pentru Galaţi - Buzău) şi altul la Olteniţa... unde s-a constat că unele trenuri nu fac faţă (!), aşa că circulă în dublă tracţiune la R15282/3. Probabil ăla era motorul pentru Bucureşti - Buzău. Dar mai sunt DH2-uri în lucru, deci nu-i pierdută speranţa.

 


Re: SC TRANSFEROVIAR GRUP SA (TFG) autob368

Saptamana viitoare cred ca voi merge eu cu cel de Oltenita din gara Titan Sud pana la Tinganu hc. Sper sa pot face si poze (adica sa nu fie ciudati cei de pe tren)  :roll:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: SC TRANSFEROVIAR GRUP SA (TFG) Dr2005

Dacă sunt ciudaţi, îi anunţi pe cei de la BGS  :P

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Transferoviar Calatori (TFC) Utilizator anonim

Transferoviar Calatori
T.F.C. este un operator feroviar cu capital privat având ca obiect principal de activitate efectuarea transportului feroviar public de călători în trafic intern și internațional.
Societatea a fost înființată pentru a prelua activitatea de transport de călători de la S.C. T.F.G. S.A., societate care operează în domeniul feroviar ca gestionar de infrastructură cât și ca operator de marfă. Siguranța și confortul călătorilor precum și funcționarea în concordanță cu exigențele standardelor de siguranță și calitate în vigoare sunt preocupari permanente ale societații noastre. Astfel, obiectivul general în domeniul calității este implementarea îmbunătățire și menținerea unui sistem de M.C. în conformitate cu standardul de referință SR. EN ISO 9001: 2008. TFC asigura transportul de călători atât pe secții neinteroperabile cât și pe infrastructura interoperabilă.

http://www.transferoviarcalatori.ro/

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Transferoviar Calatori (TFC) Utilizator anonim

trenul 15220 pe relatia Oradea – Cluj Napoca SE ANULEAZA incepand cu data de 13.05.2012
trenul 18480 pe relatia Oradea – Cluj Napoca SE ANULEAZA incepand cu data de 11.05.2012

http://www.transferoviarcalatori.ro/

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Transferoviar Calatori (TFC) Dr2005

Acelea erau trenuri ,,speciale", înlocuiau alte trenuri care nu circulau din cauza lucrărilor. Astfel, tot 4 perechi pe zi vor rămâne.
A mai intrat în circulaţie cel puţin un automotor, pentru că va exista motor dedicat pentru Târgu Mureş cu circulaţie zilnică (până acum când circula trenul de Mureş se anulau jumate din trenurile de pe Cordău, pentru a lua automotorul de acolo).

Câte DH2-uri sunt în circulaţie? La prima vedere, ţinând cont că au venit 3 VT-uri la Olteniţa + unul în plus la Galaţi + un tren nou spre Tg. Mureş ar trebui să fie 5 automotoare în plus. Dacă scădem al 2lea VT614, ar trebui să fie 4 DH2-uri la traseu.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Transferoviar Calatori (TFC) Utilizator anonim

Cand am fost eu acum doua saptamani erau 3 automotoare in circulatie si alte 5 in pregatire. Din ce am inteles nu se va merge pe principiul altor companii care plimba trenurile goale doar ca sa circule, daca nu au rentabilitate scot trenul.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Transferoviar Calatori (TFC) Dr2005

Începând cu 21.05.2012 se pun în circulaţie două perechi de trenuri pe ruta Buzău - Bucureşti şi retur.
http://www.transferoviarcalatori.ro/mer ... buzau.html

Deja avem 4,5 perechi de Regio cu mers de IR pe Bucureşti - Ploieşti (două Regiotrans, două TFC şi 0,5 (adică doar într-un sens) CFR Călători)  :P La cât mai multe!

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Transferoviar Calatori (TFC) Utilizator anonim

Astea ale TFC sunt puse la ore total aiurea. Ca daca vreau sa ajung in Buzau ma duc si eu sa fiu acolo la ora 11 cel tarziu, nu la ora 1-2.  :roll: Tot CFR Calatori ramane baza.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Transferoviar Calatori (TFC) Dr2005

Da, dar dacă ai sta în Buzău / Ploieşti şi ai vrea să te duci la Bucureşti (şi sunt destui care fac naveta dimineaţă)...
Interesant e că trenul de dimineaţă va merge la un bloc de linie după Regiotrans pe Ploieşti Triaj - Bucureşti Nord  :shock:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Transferoviar Calatori (TFC) Utilizator anonim

Pai isi fac si ei concurenta  :lol:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Transferoviar Calatori (TFC) Dr2005

Ar trebui să facă concurenţă ălora care cer 14 RON pe un drum Bucureşti - Ploieşti în aproximativ aceleaşi condiţii (bine, la CFR Călători mai poţi avea vagoane climatizate), că nu cred că le iese mare lucru luându-se în gură cu Regiotransul. În fine, e o piaţă liberă, poate să circule fiecare cum vrea.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Operatori privați din România  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419430 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use