Depoul Bujoreni

Sediile, dispeceratele, depourile, autobazele, și uzina RATB / STB

Re: Depoul Bujoreni

Mesajde barbuandrei » Vin, 14 Sep 2018, 01:21

Andrei98 scrie:Din cate imi aduc aminte, 7459 avea titularul sau deci nu stiu daca chiar oricine iesea cu el la traseu... :roll:

Nu in fiecare zi ies titularii cu ea. Mai au si libere si concediu sau chiar alta turatie.
barbuandrei
Membru Silver

Mesajde barbuandrei » Vin, 14 Sep 2018, 01:23

anndrei scrie:Si chiar era un asa mare chin sa ridici un capac cu balamale, sau faceau ca de obicei soferii RATB din tantar armasar? Iar captatorii nu sareau toata ziua...Ce ma mira este troleibuzul 7460 care a avut RK la URAC si nu mai circula. Asa de bine l-au reparat? Daca nu sunt in stare sa nu se mai bage!

Gandesti asa pentru ca nu ai lucrat vreodata in aceasta meserie. Soferul vine la munca sa conduca, nu sa ridice capacul de la motor pentru a putea sa armeze. Asta a fost o inventie proasta si a ramas asa. Au mai fost cateva Rocar troleibuze, dar acelea aveau tragatorii afara. Captatori pentru cei care nu stiu, iti pot sari si de 10 ori pe cursa, daca nu sunt in regula.
Cat despre 7460, i s-a stricat o piesa de aproximativ 500 de euro, nu mai tin minte care, iar din ambitia sefului de garaj de la acea perioada, nu a cerut acea piesa la necesar.
barbuandrei
Membru Silver

Mesajde anndrei » Vin, 14 Sep 2018, 09:22

Ambitia prosteasca de a nu mai circula acel troleibuz. Nu-i placea culoarea...ca doar nu scotea el banii din buzunar.
anndrei

Mesajde PaulIP » Sâm, 15 Sep 2018, 21:45

Din nou si din nou aceeasi poveste: interesul personal vs interesul (pentru) public, doua notiuni paralele in Romania.
E evident ca ar costa de 10 ori mai mult sa-l repare pe 7460 acum, iar tragatoarele lui 59 puteau fi mutate pe capota motorului (chiar cu modificarea deschiderii acesteia).
Solutii s-ar gasi daca n-ar fi atatia idioti pe care sa-i doara undeva de calatori...
PaulIP
Membru Bronze

Mesajde shoppy » Sâm, 15 Sep 2018, 22:25

Asta este RATB, tarlaua titularilor si sefilor de depou.
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Anterior

Înapoi la Unitățile de întreținere și exploatare ale RATB / STB