Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4140 posts, 949860 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 191 192 193 194 195 196 197  ... 296
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Da, frumoase astea, poze din bloc; vedem rampa Danes betonata si se pare ca au mai betona si un segment de tablier metalic.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Piesa acea la prinderea hobanei este acoo de vreo 2 luni, cel putin s-au apucat sa cofreze un nou segment.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Nu am observat. După decofrarea rampei, se poate vedea clar distanta dintre pod și casa cu pricina.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Distanta respectiva va trebui sa fie de circa 8m ca sa incapa cele doua benzi plus trotuar. Problema e ca trotuarul ar ajunge sub balconul sau.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

La ce-ti trebuie 2 benzi pe lângă pasaj   ? Una ajunge, mai ales ca acolo se intră  intr-o fundatură.
Daca e sa ne luăm după << teren >> si prin alte parti avem o banda, chiar la multe pasaje. Ultimul exemplu cel mai grăitor la pasajul PPL. Dar mai sunt si in alte parti  ( Mihai Bravu / Basarab  / Baneasa).

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Si eu cred ca e suficienta o banda plus un trotuar mai redus. Nu e cine stie ce trafic acolo. Nici pietonal si nici auto.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Pai o banda exista oricum.
Dar nu cred ca incape si autobuzul turistic BCT...


 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Incape, dar Daneşii îşi pierd curtea din latura aceea a casei. Fotografia postata de tine nu e prea corectă, cam asa trebuie corectată :
6-3-2017 9-12-31 PM.jpg (135.17 KB; downloaded 1999 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Parca nu chiar atat de mult...
andrei11 wrote:
Detaliul acesta e destul de clar...De la Daneş o sa-i ia numai curtea dinspre Splai, nu cred ca îi încurca balconul...
Detaliul este extras din fotografiile postate de Tibi_V azi 29 Mai 2017.





Doar daca fac si trotuar pe pod, pe partea dinspre Danes...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Va recomand o plimbare prin zona. Din poza respectiva nu se vede prea bine. Problema nu este zona suspendata (fata de care vad ca se orienteaza lumea), ci mai degraba rampa de acces si primul (pilon/culee? cum i se zice?), problema e ca in dreptul lui Danes, nu ai cei 5m (verticali) pe 3m (orizontali) cat sa "tragi" o banda normala decat jumate (estimativ) peste trotuarul actual. Daca pui doua benzi (inguste) clar te duci cu trotuarul fix sub balcon. Daca se merge pe o singura banda, e posibil sa "lase de la ei" cei de la Primarie - in sensul unui trotuar ingust (cum sunt sute prin Bucuresti) numai ca sa ramana gardul lui Danes fix in buza balconului. Deci ii papa vreo cativa mp din curte, dar nu baga trotuarul sub balcon.

Avem pe cineva cu informatii "pe surse" la lucrarea asta ?  :)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Pai până la urmă exista vreo intenție de expropriere? Au început ceva demersuri?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

zapacitu,

asta este o culee (scuze ca este din alt proiect, dar la Ciurel nu am gasit o poza buna cu culeea)...



... astea sunt niste pile...



iar astia sunt cei doi piloni:




Deci fix in fata casei lui Danes avem o pila... ;)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Din schita rezulta ca jos sunt doua benzi si trotuar de 3 m. Se vede si casa lui Daneş. Daca fac o singura bandă si trotuarul ingust impacă si capra si varza.
51.jpg (107.05 KB; downloaded 2295 times)
52.jpg (37.39 KB; downloaded 2295 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

La cat de drag imi este Danes, las' sa faca doua benzi si trotuar lat... ;)

 


Go to page:  1  ... 191 192 193 194 195 196 197  ... 296
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use