Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4140 posts, 953858 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 175 176 177 178 179 180 181  ... 296
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Pe filmarea cea mai recenta se vede in plan indepartat ca au inceput sa cofreze legatura dintre tablierul podului si partea de "nod", asta pe malul drept.
Pe malul stang... pe langa vila Danes, doar pregatiri.... sau, azi suntem in 12.03...

@siciltir, malul stang este ala din partea stanga, cum stai cu fata in sensul de curgere a apei (spre aval)..

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului siciltir

Exact la ala ma refeream si eu! Nu am lipsit la orele de geografie!!! Ieri am trecut pe acolo si deja s-a ridicat din esafodaj.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Fratilor, imi cer scuze dar iar am uitat...

Cum se numeste blocul ala masiv din beton pe care se sprijina tablierul spre nord, imediat dupa piloni ?...
Adica asta:


 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Pai cred ca tot culee ii zice....
De ce i-ar zice altfel?
Sau, in spiritul standardului, pila - culee.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Nu culee, ca aia este cea din capetele unui pod/pasaj/viaduct. Mai exact culeea este cea la care se termina terasamentul (rampa) si incepe tablierul.

Aia este de fapt o pila cu dublu rol - pila de sustinere a tablierului si ancora pentru cabluri.

Adica este o pila-ancora...
Cred ca asa i-a spus si shoppy la un moment dat...  :idea:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Haideti sa va explic dilema mea cu pila-ancora...
De ea vor fi ancorate o parte dintre cabluri. 7 perechi, daca desenul de mai jos este corect.




Dar unde anume se vor ancora cablurile alea? Caci pila-ancora este neteda, nu se vede nici un semn ca ar avea vreun loc special pentru prinderea cablurilor.
O poza a lui Gabi23 si una a lui shoppy:








M-as fi asteptat sa exista din turnare niste prinderi, ceva special unde sa poti prinde cablurile...
Cam asa cum sunt cele de pe tablierul podului. Pozele lui Gabi23 din 22 februarie:
















In ultima poza se vede acelasi lucru - suprafata obiectului in discutie este neted, fara gauri, bride sau altceva...

Deci: cum se ancoreaza cablurile ?
Caci nu cred ca vin baietii cu bormasina si dau niste gauri in beton ca pentru dibluri...  :geek:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Si de ce nu ? Cele de pe tablier cum sunt prinse ? Habar n-am, dar exista doar doua posibilitati ( E vorba despre prinderea de pe tablier) : suruburi sau sudura. Sau o combinatie intre ele...Sunt convins ca este cineva de specialitate printre noi care o sa ne lamuresca...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Cred ca pe tablier este o combinatie - se vad clar urmele de sudura, dar sunt convins ca exista si o fixare mecanica...
Dar la tablier este altceva.
Grinzile respective sunt un profil "STAS", plin, iar gaurile pentru sistemul de prindere s-au dat acolo unde "pica" conform proiectului.

Insa pila ancora este "unicat", s-a fabricat la fata locului si se stia din start unghiul si pozitia fiecarui cablu.
De aceea m-as fi asteptat ca sistemul de ancorare sa fie prins de armatura din beton de la bun inceput...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului antonio

Guys, cum vi se pare ritmul de lucru? Nu e o opinie avizata, dar termenul de 31 iulie banuiesc ca oricum va fi depasit. Credeti ca in ritmul actual podul va fi terminat pana la sfarsitul anului?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

@TibiV,
Clar cu conexpanduri!!  :lol:  :lol:

Cam asa arata o zona de ancorare pentru hobane.
locatia: Al treilea pod peste Bosfor
cind e pozat: mai 2015
Si deja se circula pe podul asta!!
Sa nu te enervezi?  :oops:  :oops:  :oops:
5739158IMG_3997.jpg (437.6 KB; downloaded 2419 times)
5743858IMG_3998.jpg (719.21 KB; downloaded 2420 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Conform celor mai noi poze, nu exista nicio prindere in blocul de beton.
Cate 4 hobane de fiecare parte sunt prinse una langa alta in capatul tablierului, deasupra blocului de beton.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Unde ați văzut voi in Romania termene respectate? Că doar suntem masochisti ca nație. Ne batem joc de noi înșine ca popor. Ne place să ne chinuim, sa o dăm de gard...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Vedeti in poza de aici viewtopic.php?f=332&t=3785 3 suporti de hobane incastrati in mort, deci vor fi si acolo 3 hobane, ceea ce se verifica, cu ultimele poze, adica 9 suporti pe tablier si 3 in mort, deci in total 12, ca in schema.
Pe tablierul metalic se pare ca suportul doar se sudeaza.
In engleza exista termenii "anchor blocks" si "anchor point", se pare ca la noi daca intrebi un civilist de ancore iti spune ca ancore sunt la vapoare, la ei sunt contra-greutati, care sunt fie mobile(ca la ascensor, macara, excavator) sau fixe, adica nu se misca, deci moarte, logic, nu?. (Orice hobanat asimetric are mort, la Basarab este in fata la autogara sub liniile de tramvai legat prin acele 2 "pile" metalice, la Agigea 1 mai studiez dar sigur este pe partea spre Constanta).
La Ciurel nu s-a lucrat, avem 2 hobanate (Agigea 2 si Calafat - Vidin) incepute si terminate in timpul cat nu s-a lucrat la Ciurel, ce mi se pare mai trist este ca desi Ciurel s-a inceput al 5-lea si se va termina al 7-lea, inca nu avem proiectat hobanatul 8...
De lucrat pare ca se lucreaza bine, echipa de fierari-betonisti a lucrat pana acum la armarea puntii de aceea progresul nu a fost atat de vizibil de la sol, dar acum or sa-si dea drumul din nou cu tablierul de beton.

 


Go to page:  1  ... 175 176 177 178 179 180 181  ... 296
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421700 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use