Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4140 posts, 948797 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 192 193 194 195 196 197 198  ... 296
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Goldmund

TibiV,
Doar tu sa nu fi in locul lui :roll:
Si e normal ca Danes va avea in fata casei trotuar lat si doua benzi de circulatie, daca asa e proiectul si ...nesansa lui.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Nu am fi avut nimic cu Daneşii dacă si-ar fi construit casa legal. Bine, nici total ilegal nu a fost. Mai degrabă pot spune ca s-au plasat in zona gri... Sa ma explic, cunosti de ceva ani proiectul autostrazii A 0. (viewtopic.php?f=343&t=3989#p240656)  Ok, ea se poate construi si peste 50 de ani...Asadar cunoscând proiectul autostrazii A 0 acum ti-ai construi o casa fix la un metru de autostradă ? Vreau un raspuns sincer...
De când  a modernizat Ceausescu Virtutii si Splaiul ramasese cu portiunea Grozavesti - Ciurel contra naturii era limpede ca apa de izvor ca Splaiul va ajunge la Virtutii in mod natural si nu fortat ca acum...
Să nu uitam că Daneşii au fost singurii care au obtinut autorizatie de constructiein interiorul Strandului Ciurel. Mult mai târziu s-a dat liber construirii blocurilor acolo. Mult mai târziu.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Am fost ieri puţin pe la Daneşi şi  am facut câteva observatii interesante.
Ei au adresa << pe buletin >> Splaiul Independentei nr____, accesul in curte / casa făcându-se prin Splai. Probabil ca mai au un acces secundar in casa, dar accesul principal e pe latura splaiului.
La sol si cu o singura banda / trotuarul ingust se ia semificativ din curte iar intrarea in casa se va face dificil. Ok, in curte se poate monta o poarta de acces si pe celalalte laturi ale proprietatii, dar accesul in casa e cu cântec. Desi - repet - probabil mai exista incă un acces in casă.
_____________
Acum vin si intreb, din proiect nu se putea << devia >> hobanatul cu  o jumatate de grad ca sa nu se mai incurce de Daneşi ? Eu cred ca da, dar probabil au fost unele interese / divergente acolo.
_______________
Vin cu o solutie care la momentul actual se poate implementa  destul de simplu, pe acolo incă fiind câmp viran ( mă rog, copaci crescuti natural ). Ce spuneti ? Copacii tăiaţi se pot resădi destul de usor in apropiere, e spatiu arhisuficient.
102.jpg (375.25 KB; downloaded 2513 times)

Evident ca mai exista o solutie,  darâmăm tot si mai construim odata 20 m mai << hacana >> . Da' eu cred ca prima solutie e mult mai usor de implementat.Sau evident luam toata casa cu tot cu mobila in ea si o translatam tot asa, cu 20 m. Avem experienta necesara in a translata cladiri. Chiar multe in Bucuresti si infinit mai dificil de translatat ca Daneşii.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Valoarea respectivului teren a crescut semnificativ de cand cu hobanatul. Ce vrei tu  sa "preiei" e suficient pentru un bloc "modern" cu 2-3 etaje pe apartament (uneste cele doua "sensuri", asa separate e mai rau). Teoretic el ar fi trebuit expropriat complet si aia era. Sau probabil ca pe planurile intocmite pentru hobanat el nici nu figura (sau figura conform autorizatiei, nu conform situatiei din teren). Sa te duci cu hobanatul 5m mai incolo, ca sa nu ii deranjezi proprietatea "Lui" probabil ar fi avut costuri mai mari decat exproprierea.

Asta e, isi va pierde curtea. Daca isi facea ca tot omul casa in fundu curtii, nu "in strada, sa muara dusmanii", nu ar fi fost nicio problema. Pierdea o parte din curte, era despagubit, de banii aia isi lua un Q5 ai aia era.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Ok, o singură bandă de acces la bloc. Oricum iesirea de la bloc pe unde se va face ? Pentru ca pe la Daneşi nu se va mai putea. Si am inteles ca podul de la sol de peste Dâmboviţa nu mai e in carti. Repet, ajung la bloc, dar cum plec de acolo ?
Apropo, stie cineva rebus ? Atentie la ziua de 8 Iunie  :!:  Sunt bune si zilele astea la ceva !
A, da, si 11 Ocombrie / (9).
Cine dezleagă enigma sa fie sanatos  :D  :!:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

De aceea au nevoie de 2 benzi in dreptul lui Danes, coroborat cu sens unic pe Piatra Craiului pe directia Splai - Crangasi si sens unic invers pe strada P. Propovat.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Culeea de langa LukOil este fix langa ecluza apeductului Ciurel - Grozavesti, cam astea sunt si motivele si interesele pentru care nu este x metrii mai incolo.
Apoi cei care au facut blocul au avut organizarea de santier pe tot locul acela dintre Danes si bazinele de sedimentare(sunt imagini recente in GE), deci au cumparat tot si probabil va mai urma un bloc, in ultima instanta daca chiar nu se poate o sa traga ei o strada pe terenul lor.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Momentan pe site-ul ANCPI proprietatea lui Danes apare ca fiind neciuntita:





In schimb Danes tocmai ce-a deschis o noua actiune in justitie impotriva PMB:

Nr. unic: 9494/303/2017
Data inregistrarii: 22.05.2017
Obiect: pretenţii


I-or fi luat soarele?  8-)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului punmeister

Nu prea am urmarit topicul dar... cine-i Danes asta?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Unu care a zis ca blocheaza proiectul ca asa vrea el.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Ăsta cu casa subliniata. Au  incercat sa intre si pe forumul nostru cu scandal dar nu le-a mers. Stai sa dau de postarile lor, n-au mai intrat de ceva ani. Nici nu o sa mai intre.  :D
bq.jpg (307.11 KB; downloaded 2639 times)
bqa.jpg (205.16 KB; downloaded 2638 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

In mod normal aleea din interiorul incintei strandului ar trebui sa devina strada publica si asa s-ar rezolva problema circulatiei de la Danes incolo.

Ma refer la asta: https://goo.gl/maps/o4gE3awFXJy si https://goo.gl/maps/z4HcKGyKoFN2

Apropo de Danes, ati vazut in poze ca si-a inchis balconul cu termopan. "Ilegal!" ca sa-l citez pe Nicusor Dan. Iar orice lucrare ilegala trebuie demolata, asa ne invata Nicusor  :lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

8-)
casa.jpg (71.66 KB; downloaded 2631 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului punmeister

Multumesc pentru explicatii!  :bere:

 


Go to page:  1  ... 192 193 194 195 196 197 198  ... 296
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420532 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use