Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4140 posts, 949537 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 214 215 216 217 218 219 220  ... 296
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Sa vedem ce spune legea finantelor locale (nr. 273/2006) in privinta asta:

ART. 48
Monitorizarea de către ordonatorii principali de credite a proiectelor de investiţii

(1) În situaţia în care, pe parcursul execuţiei bugetare, din motive obiective, implementarea unui proiect de investiţii nu se poate realiza conform proiecţiei bugetare, ordonatorii principali de credite ai bugetelor locale pot propune autorităţilor deliberative, până la data de 31 octombrie, aprobarea redistribuirii fondurilor între proiectele înscrise în programul de investiţii.
(2) Ordonatorii principali de credite sunt responsabili de utilizarea eficientă a fondurilor alocate investiţiilor, precum şi de realizarea obiectivelor de investiţii incluse în programele de investiţii.

ART. 49*)
Principii în execuţia bugetară

(9) Pe parcursul execuţiei bugetare, ordonatorii de credite asigură în totalitate cheltuielile secţiunilor de funcţionare ale bugetelor respective.
(10) În situaţia în care secţiunea de funcţionare înregistrează deficit în cursul anului, ordonatorul principal de credite propune autorităţii deliberative rectificarea bugetului local, inclusiv prin diminuarea sumelor reprezentând vărsăminte din secţiunea de funcţionare către secţiunea de dezvoltare, cu condiţia ca sumele respective să nu facă obiectul unor angajamente legale.
...
(12) În lunile aprilie, iulie şi octombrie, pentru trimestrul expirat, şi cel târziu în decembrie, pentru trimestrul al patrulea, ordonatorii principali de credite au obligaţia de a prezenta în şedinţă publică, spre analiză şi aprobare de către autorităţile deliberative, execuţia bugetelor întocmite pe cele două secţiuni, cu excepţia bugetului împrumuturilor externe şi interne, cu scopul de a redimensiona cheltuielile în raport cu gradul de colectare a veniturilor, prin rectificare bugetară locală

Concluzia e una singura: investitiile vor fi intotdeauna sacrificate in favoarea cheltuielilor de functionare. Si cum sub mandatul actual cheltuielile de functionare au explodat, e simplu de ghicit ce va urma.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

Dezvolt un pic mai jos.
Sorin62 wrote:
După ce am arătat că există bani alocați, @Florinds ajunge la concluzia „Sa fim seriosi... O fi si constructorul de vina, dar cred ca e un blat intre cei doi
Mi se pare o abordare simplistă!


Se fac doi ani de cand avem o noua conducere la Primaria Capitalei ? Ce pot construi altii in doi ani ? Macar de ar fi preluat de la 0 proiectul... Cum e posibil ca in doi ani sa nu faca "descarcarile arheologice"?
Parerea mea este ca este blat.
Nu este un dat, cred ca am si eu dreptul la parere, asa cum ai si tu.
Constructorul are interesul sa castige cat mai multi bani, sa apara mereu cate ceva neprevazut, Primaria nu are bani pentru ca gaseste mereu ceva nefolositor de facut, adica statui, firme-capusa, borduri, asfaltari acolo nu e cazul etc. etc. Noi nu suntem toti prosti... Concluzia e ca are nevoie de cat mai multe rate cu valoare cat mai mica. ;)

Apropo, dupa ultima estimare din toamna trecuta, probabil tot ceva de genul 85%, ar urma in cateva zile sa fie gata pasajul... Am zis eu, am zis noi pe forum lucrul asta?... S-a spus la TV de catre... Cea pe care o aperi tu!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

Chiar si simplista de era abordarea mea, mi se pare mai OK decat un limbaj de lemn din care sa nu se inteleaga nimeni nimic pentru a putea manipula apoi.  ;)
Eu cel putin nu pot urmari o discutie pe un buget fara sa fie pus fiecare punctulet defalcat, adica daca e pusa o suma pentru masini, nu stiu daca se vor cumpara, 2,3, 100, daca se vopsesc, daca se fac reparatii capitale etc.
Cifrele fara interpretare, fara trend, fara a sti nevoile reale in alte domenii, nu inseamna nimic.
Vai ce constructor prost avem, ne judecam peste tot cu el, dar mereu castiga licitatiile. Prea e cusuta cu ata alba povestea asta.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Ideea in sine este una si modul in care este prezentata este alta.
Daca am spus despre o idee ca este simplista nu am vrut sa spun ca este exprimata simplist fara termeni de specialitate sau limbaj de lemn, ci ca face niste aproximari sau simplificari foarte mari.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

De la moderator citire :
Am făcut unele mici corecții, majoritatea ideilor sunt în regulă și au rămas.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

Shoppy, nu era vorba de tine, Sorin zicea... Ca sa nu intretinem haosul. :)

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ClaudiuL

Am trecut ieri pe acolo si am vazut ca podul va trece extrem de aproape de cablurile liniilor de tramvai. Se mai poate uita cineva ?

Out of topic : Gropi nesimtite pe sensul spre Militari la podul Ciurel ! :twisted:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Cablul de la tramvai are o toleranta la inaltime, nu trebuie sa fie fix acolo, se mai poate regla.

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ClaudiuL

Desigur ca exista tolerante. Dar este de vazut la fata locului. Sunt si niste stalpi pe acolo. Poate vor agata cablurile de pod ca la alte poduri.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului survola

Ochiometric podul nou e in urcare acolo, nu?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

1) Nu cred că au fost așa de tâmpiți încât să nu fi luat în considerare acest aspect.
2) Restul sunt discuții sterile. Eu personal nu sunt împotriva discuțiilor, dar sper să am dreptate referitor la pct 1. De aceea probabil nici nu voi comenta subiectul.

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ClaudiuL

Ochiometric din masina podul se duce direct in fire. Probabil nu aveam unghiul bun.

Sunt de acord cu Andrei11 (mai putin cu tonul impropriu pentru un moderator) ca este putin probabil sa se faca o astfel de eroare. La Pipera s-a intamplat. De aceia am zis sa se mai uite si altii care au drum pe acolo si sa incheiem o discutie sterila. Am prins frica de orice retele de electricitate  :D .

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

La Pipera s-a schimbat standardul european in timpul constructiei, si dupaia MT a dat dovada de profesionalismul obisnuit si intarzia platile la constructorul catenarei, care nu vroia sa modifice catenara pana cand nu se ajungea cu platile la zi.
Aici proprietarul catenarei este acelasi cu beneficiarul lucrarii, deci nu ar trebui sa fie probleme.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului architengi

architengi wrote:
Primaria Firea a taiat masiv fondurile de la acest proiect si de la infrastructura.

Materialele sunt pe teren in uzura.

De exemplu pila de la podul peste Virtutii, nu se lucreaza la ea, desi are fundatia facuta, deci nu e afectata de cabluri electrice cu relocare sau descarcare arheologica (minciuni ale Primariei):





Exista vreun progres la piciorul de pod de pe partea cu Luckoil? Fundatia era turnata, nu se poate invoca ca se opreste constructia la acest picior de pod ca ar mai fi niste cabluri de relocat...

 


Go to page:  1  ... 214 215 216 217 218 219 220  ... 296
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420709 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use