Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4140 posts, 956473 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 218 219 220 221 222 223 224  ... 296
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Stai linistit ca mai urmeaza o armare / cofrare / turnare.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului architengi

Dupa ce am vazut filmul lui Shoppy, multumim Shoppy, youtube a prezentat la vedere asta, care poate fi gandita ca un fel de concluzie:


 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului architengi

"Penetraţia Splaiul Independenţei-Ciurel-A1" s-ar putea continua cu un drum expres construit pe malul Lacului Morii - surse din cadrul Primăriei Capitalei.

http://www.economica.net/pasajul-ciurel ... 53784.html

drum în consolă pe malul lacului, pe cei circa doi kilometri de la pasaj până la Uverturii

implică forări şi utilizarea de grinzi prefabricate.


Ce se va intampla cu malul Lacului Morii, un loc frumos de plimbare, relaxare si promenada pentru oamenii din cartierul Militari, dar si pentru multi alti Bucuresteni?
Proiectul curent nu afecta malul lacului.

De ce sa se distruga malul lacului?

De pe mal se va vedea doar soseaua de viteza si masinile, nu luciul apei din lac, fara acces la lac si la malul sudic al lacului pentru locuitorii din zona sau alti bucuresteni...
Au fost cei din cartier consultati la modificarea proiectului?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Asta cu << Au fost cei din cartier consultati la modificarea proiectului ? >> sună a Democrație Sovietică Stalinistă. Niciodată, dar  niciodată cei din cartier, indiferent de cartier și de locație nu vor fi de acord cu schimbarea obiceiurilor moștenite din moși-strămoși. << Să se facă lucrări, dar în altă parte, nu la ei.>>
<< ...si pentru multi alti Bucuresteni ? >>
Asta sună a democrație proletară, care alți bucureșteni crezi că se plimbă pe malul sudic ? Care vrea lac se duce în Herăstrău, nu pe coclauri. Sau se duc pe malul nordic, estic, vestic, sunt destule puncte cardinale de unde pot alege.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Exista o promenada in jurul lacului, are potential si ar trebui valorificata, doar ca asta nu se intampla, promenada este deja intrerupta in 3 locuri, canalul de la statia de epurare nu are vreo pasarela(exista o pasarela dar au pus unii un gard ca asa au vrut ei), cei de la Regia Mediului si-au facut sediu pe malul lacului(si au intrerupt promenada ca asa au vrut ei, inainte era o poteca intre gardul lor si gardul bisericii dar au blocat-o si pe acea) si accesul pe stavilarul Lacul Morii este blocat ca asa vrea paznicul.
Pentru toti iubitorii promenadei care pana acuma taceau malc, acesta nu este motiv sa ne punem contra cu argumente de genul "nu faceti sosea pe maidan ca pe maidanul acela s-ar putea contrui un parc" ci sa militam pentru reactivarea promenadei prin eliminarea celor 3 blocaje de mai sus si includerea ei pe trotuarul dinspre lac al strapungerii(daca se face pe malul lacului).

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Paraschivoiu dan

Toata lumea care are terenuri in zona si a fost intrebata de pozitionarea soselei a spus ca cel mai bine pe marginea lacului.Mi se pare o idee foarte buna, pana acum pe marginea lacului (neamenajat si plin de mizerii)nu s - au plimbat decat cativa caini vagabonzi si rar cate un biciclist pierdut.Pana la amenajarea lacului adica inca 1000 ani de acum incolo mai bine punem soseaua pe margine lui si-l si amenajam cu ocazia asta

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului larus

Multumim realistului pentru pozele facute azi, imediat dupa ploaie.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului antonio

Mi se pare mie sau iarasi se misca precum ochii mortului?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

larus wrote:
Multumim realistului pentru pozele facute azi, imediat dupa ploaie.

Cu plăcere. As mai fi făcut dar paznicul era vigilent :)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Da, au ingradit o droaie de teren, practic nu mai poti sa intrii pe langa biserica.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Eu m-am strecurat :)). Mă uitam câți tamburi cu cablu zac la podul hobanat, și cum lemnul acestora, tinde să putrezească...
IMG_20180601_194727.jpg (1.12 MB; downloaded 3069 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

realistul wrote:
Mă uitam câți tamburi cu cablu zac la podul hobanat, și cum lemnul acestora, tinde să putrezească...

Probabil ca tamburii sunt de unica folosinta, ca aparatele de ras de 1,60 RON bucata....

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Tibi ideea era că a trecut destul de mult timp de când zac acolo și o lălăie cu lucrarea.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului oache81

Parca zicea nu stiu cine ca sunt scumpe si de aia sta lucrarea ca nu au venit cablurile inca.

 


Go to page:  1  ... 218 219 220 221 222 223 224  ... 296
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421845 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use